Annem Cahide Altıntaş.. Gazete Gazetesi’nin efsane İstihbarat Şefi Özkan Altıntaş Köy Enstitüsü öğretmeni olan annesini gururla yazdı.. Bu ülke, bu öğretmenlere çok şey borçludur çok şey

ANNEM : CAHİDE ALTINTAŞ
Rahmetli annem Cahide Altıntaş Türkiye Cumhuriyet’inin yokluklar döneminde eğitim ordusunda görevli bir Köy Enstitüsü öğretmeniydi. Öğretmenlik kutsal bir görevdir. Filizleri doğru sularsanız dal budak sarar ve bereketli bir orman olur.
1940’li yıllarda Türkiye’nin eğitim savaşçısı olarak gencecik bir kız olarak Anadolu’nun bağrındaki çok değerli köylü çocuklarını eğitmek için Ev İdaresi, Biçki-Dikiş, Resim, Sosyal Bilgiler ve Türkçe öğretmeni olarak oradan oraya tayin oldu.
Öyle ki Trabzon’da tanıştığı babamla evlendikten sonra ailenin çocukları hep başka yerlerde kerpiçten köy evlerinde doğdu.
Ağabeyim 1943’te Sivas Yıldızeli, ben 1946’da Eskişehir Çifteler, kız kardeşim 1948’de Balıkesir Savaştepe’de doğdu..ı
Annem İstanbul Kız Lisesi’nden sonra Ankara Gazi Eğitim’de öğretmen oldu ve göreve Trabzon Besikdüzü Köy Enstitüsü’nde başladı.
Gittikleri yerde okul binalarını öğrencilerle yapıp girdiler.
Sırasıyla Trabzon Beşikdüzü. Sivas Yıldızeli, Eskişehir Çifteler, Balıkesir Savaştepe, İzmir Kızılçullu, Bolu Köy Enstitülerinde görev yaptı.
Kapanmadan sonra Bolu Lisesi, Zonguldak Çelikel Lisesi, İstanbul Beyoğlu Ortaokulu, Pirireis Ortaokulu, Güzelce Ortaokulu ve Rum, Ermeni, Musevi Ortaokullarında görev yaptı.
Yani tam bir Cumhuriyet öğretmeniydi.
Ondan önce insanlık olmak üzere çok şey öğrendim.
Onu arıyor ve özlüyorum.
Yüzlerce gence ışık olduğu için Allah onu cennette ağırlıyordur.
Allah rahmet etsin, ışıklar içinde olsun.
Annem Türkiye Cumhuriyeti’nin ve benim değerli öğretmenimdi.
Onunla gurur duyuyorum.

Özkan Altıntaş