Noel nedir Yılbaşı nedir.. Bekir Birincioğlu yazdı

NOEL VE YILBAŞI….
Arasındaki farkı anlamayanlar, bilgisizliği, cehaleti ve dini kullanarak ‘Yılbaşını’ bir Hristiyan kutlaması olarak gösteriyor, cahil kitleleri istedikleri gibi yönlendirirken yasaklar, kısıtlamalar getiriyor, ayrımcılık ve bölücülük yaparak özgürlükleri kısıtlıyor, Noel ve yılbaşı kutlamalarının Türkiye’de yılbaşı bağlamında genellikle birbirine karıştırılarak birleştirildiği ve bu sebeple kamuoyunda bir spekülasyon ve bir tartışma ortamı yaratılıyor.
Bu ülkede sadece müslümanlar değil, asırlardan beri Hristiyan’ı, Musevi’si, Ermeni’si, Süryani’si iç içe yaşıyor.. Her inanca saygılı olun, kutlama ve eğlenceyi bir birine karıştırmayın…
Yapmayın beyler yapmayın bu güzel mozaik tablosunu bozmayın….
YILBAŞI, kullanılan takvimlere göre içinde bulunulan yılın bitimini ve yeni yılın başladığını ifade eder. Noel’le bu açıdan ilgisi yoktur ancak modern zamanlarda Noel kutlamasında da uygulanan bazı ritüeller Hristiyan olmayan toplumlar tarafından yaygın olarak yılbaşı kutlamalarında da uygulanır.
N0EL NEDİR? “Noel, her yıl 25 Aralık tarihinde İsa’nın doğumunun kutlandığı Hristiyan bayramıdır. Noel, etimolojik olarak Latince’deki Natalis (doğum) kelimesinden geliyor. Türkçe’ye ise Fransızca Noël kelimesinden geçmiştir. Noel, Almanca’da Weihnachten, İspanyolca’da Navidad, İtalyanca’da Natale, İngilizce’de Christmas olarak geçen Noel’in, Pagan inancına göre Yule olarak kabul edilir. Yule, 21 Aralık kış gündönümü ve sonrasındaki 12 gün boyunca devam eden bir kış kutlamasıdır”.
NOEL NEDEN KUTLANIR? “Noel, her yıl dünyadaki Hristiyanların çoğunluğu tarafından 24 aralıkta İsa’nın doğumu olarak kabul edilir, kutlanır ve kutlama törenleri yapılır”.
NOEL BABA KİMDİR? “Noel gecesi veya sabahında iyi ve güzel huylu çocuklara hediyeler getirdiğine inanılan mitolojik bir karakterdir. Her ülkenin mitolojisinde farklı ismi olan Noel Baba’nın, dünyada en yaygın olarak bilinen ismi Santa Claus’tur. Tombul, kırmızı giysili, beyaz sakallı ve ren geyiklerinin çektiği bir kızakla uçabilen bir imajdır”.

Bekir BİRİNCİOĞLU