Sosyal medya halleri

SOSYAL MEDYA HALLERİ…

Bu interneti “peynir ekmek gibi” belleyen ve oyuncak gibi oynayan nesilden değilim.. Daktilo çağı gazetecisi, kalem kağıt insanıyız neticede. Her ne kadar Türkiye’nin eni konu ilk ciddi bilgisayar eğitimi veren üniversitelerinden birinde bilgi işlem mevzuunda okuduysak da, bizim zamanımızda bilgisayar denen “nesne”, küçük bir bina boyutlarındaydı neredeyse.. O kadar eskilerden söz ediyorum yani.

Ama sıkça kullanınca bu Facebook ve Twitter şeysini biraz öğrendim sayılır.

Bazı arkadaşlarımın, Facebook’ta kendi sayfalarına bir şey veya başkasının iletisine yorum yazdıklarında, hata yaptıkları zaman “Düzeltme” fonksiyonunundan haberdar olmadıklarını görüyorum. Genellikle “Bizim nesil”den insanlar oldukları malum.

Naçizane buraya yazayım da yararlı olur diyerekten… 🙂

Yazdığınız metnin.. Ya da başkasının yazdığı şeyin altına yazdığınız yorumun , “sağ üst köşesinde” bir “aşağı doğru ok” şeysi göreceksiniz. Oraya gidip mouse’ı tıklatın.. Ya da telefon ekranında parmakla dokunun..

Önünüze bir seçenekler listesi çıkacak.. Sil-delete, düzelt-edit vs…

Düzelt’e basıp metnin üzerinde “edit” yapabilirsiniz. sonra da alttaki “Sakla – save” gibi bir düğmeye basıp yeni haliyle yazıyı işleme koyabiliyorsunuz..

Yani sıkça hatalı bir metin ve biraz altında “…..olacaktı pardon” gibi düzeltmeler gördüğüm için şeytmek istedim.

(Gençler.. Siz görmezden gelin bu yazdıklarımı. Abilere ablalara hitaben:))

Zafer Arapkirli

zafer