Kirlenmesin.. Selam olsun size yurdumun güzel insanları.. 3 örnek size.. İlki “Çizmelerimi çıkarayım mı? Ambulans kirlenmesin”

“Sedye kirlenmesin” diyen Somalı maden işçisi..

Ancak en büyük örneklerden biri Soma maden faciasından yaralı kurtulan bir işçinin ambulansa yatırılırken, yaralı haliyle “Sedye kirlenmesin” diyerek ayakkabılarını çıkarmak istemesiydi…

301 madencinin yaşamını Soma Faciası’nda akıllardan çıkmayan sahnelerden birisi de madenden yaralı olarak kurtarılan işçi Murat Yalçın’ın ambulansa bindirilirken “Çizmelerimi çıkarayım mı? Ambulans kirlenmesin” sözleriydi.

xxx

Ankara’nın Beypazarı ilçesinde bir banka şubesine gelen yaşlı bir kadın, çamurlu ayakkabılarını çıkardıktan sonra içeriye girdiği görüntüler hastane kirlenmesin diye acil servis girişinde ayakkabılarını çıkaran 84 yaşındaki Şerife Cesur’u hatırlattı.
Yaşlı kadının bu hareketi, geçtiğimiz yıl Kırıkkale’nin Sulakyurt ilçesinde çamurlu ayakkabısı ile girmediği hastaneye adı verilen 84 yaşındaki Şerife Cesur’du.

Banka kirlenmesin diye ayakkabılarını çıkarıp girdi

Ankara’nın Beypazarı ilçesinde bir bankanın şubesine gelen yaşlı bir kadın, ayakkabılarının çamurlu olması nedeniyle içeri girmedi. İddiaya göre, bir süre kapıda bekleyen yaşlı kadın, daha sonra çamurlu ayakkabılarını dışarıda bıraktıktan sonra içeri girdi. Yaşlı kadının bu hareketi bankada sıra bekleyen vatandaşlar tarafından cep telefonu ile görüntülendi. Yaşlı kadın işlemlerini bitirdikten sonra dışarıda bıraktığı ayakkabılarını giyerek bölgeden uzaklaştı.

Şerife nineyi 

Yaşlı kadının bu hareketi geçtiğimiz yıl Kırıkkale’nin Sulakyurt ilçesinde yaşanan Şerife Cesur olayını hatırlattı. Gece saatlerinde ilçedeki hastaneye götürülen 84 yaşındaki Şerife Cesur’un ayakkabılarını acil servis girişinde çıkarması güvenlik kameralarına yansımış ve daha sonra eski Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu’nun katıldığı törenle hastanenin ismi ‘Şerife Cesur İlçe Devlet Hastanesi’ olarak değiştirilmişti.

 

“ÇİZMEMİ ÇIKARAYIM MI?…”
Sen, o alnı öpülesi emekçinin “ambulansın sedye örtüsüne” gösterdiği özen kadar umursamadın 301 işçinin can güvenliğini.
Soma toplu cinayeti kurbanlarının hesabı sorulmadan yüreklerimiz soğumayacak!..
Zafer Arapkirli