Erdoğan Toprak: “Çok şey istenmiyor, sadece ‘Adaletin’ herkese aynı uzaklıkta olması isteniyor”

Cumhuriyet Halk Partisi’nin önemli ismi Erdoğan Toprak, “Adalet” yürüyüşünün aslında bir Türkiye yürüyüşü olduğunu söyledi..

CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu’nun da baş danışmanı olan milletvekili Erdoğan Toprak, Pendik’te verilen molada yürüyüşe katılan vatandaşlarla sohbet etti.

Uzun “Adalet” yürüyüşüne katılan vatandaşların toplumun her kesiminden insanlar olduğunun altını çizen Erdoğan Toprak, “Olması gereken manzara. Yürüyüş değil sanki bir festival. Herkes insanca ‘Adalet’ istiyor. Çok şey istenmiyor, sadece ‘Adaletin’ herkese aynı uzaklıkta olması isteniyor. Çünkü bir gün o ‘Adalet’ herkese lazım olacaktır. Adalet, toplumları, grupları hatta aileleri bir arada tutan en önemli faktördür. Aile içinde bile eşit adalet yoksa, çekirdek toplum yapısı olan ailede bile huzursuzluk çıkar. Bu yüzden ‘Adalet’ çok önemlidir ” dedi..

 

 

“Adalet Yürüyüşü”nün 24’üncü gününe başlayan CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, pazar günü yapılacak mitingle ilgili, “Ben Dragos’tan miting alanına yalnız yürüyeceğim. Miting alanına bayrak, adalet pankartı, Atatürk posteri dışında hiçbir şey istemiyorum. Altı oklu bayrak da istemiyorum” dedi.

Kılıçdaroğlu: Türkiye üzerindeki korku gömleğini yırtıp attı..

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Adalet Yürüyüşü’nün 24’üncü gününe start verdi. Tuzla Stadı mevkiinden başlayan yürüyüş öncesi CHP Lideri Kılıçdaroğlu basın toplantısı gerçekleştirdi.

Yürüyüşe destek verenlere teşekkür eden Kemal Kılıçdaroğlu, “Bugün 24’üncü günümüz. Yine güzel bir sabah, yine güzel bir güneş var. Birazdan yürüyüşümüze başlayacağız. Hepinize sağlık, huzur dolu iyi günler diliyorum. Yürüyüşe başlarken 24’üncü günde İstanbul’a gider miyiz gitmez miyiz diye belli çevrelerde endişe vardı. Ama karlılığımız, inancımız vardı. Rahat yürüdük. En azından kendi açımdan söylüyorum. Rahat yürüdük ve 24’üncü güne başlayan noktaya geldik. Bu süre içinde 4 mevsimi de yaşadık aslında. Soğuk, sıcak, yağmurlu ve sisli günleri yaşadık. Türkiye’nin ne kadar güzel olduğunun farkına bir kez daha vardık. Yürüyerek o güzel coğrafyayı izlemek gerçekten son derece huzur vericiydi” ifadelerini kullandı.

“DEMOKRASİNİN GÜZELLİĞİNİ BİRLİKTE YAŞAMALIYIZ”

Kendilerini protesto eden vatandaşlara teşekkür eden Kemal Kılıçdaroğlu, “Yolda ilgi gösteren çok ayıda vatandaşım vardı onlara da yürekten teşekkür ediyorum. Bizi protesto eden vatandaşlarımız vardı. Onlara da yürekten teşekkür ediyorum. Demokrasinin güzelliğini birlikte yaşamalıyız. Birisi protesto ederken diğeri alkışlayan yan yana. Siyasetin de bu kültüre ulaşması beni rahat kılar. Bu yürüyüşün amacı da zaten bu, adaleti sağlamak” dedi.

“İKTİDARIN DEĞİL DE HALKIN POLİSİ VE JANDARMASI OLUNCA SORUN YOK”

“Güvenlik güçlerimize yürekten teşekkür ediyorum” diyen Kılıçdaroğlu, “Onlar bizim güvenliğimizi sağalmak için özveriyle çalıştılar. Polisi, jandarması… Bu şunu gösteriyor; bir siyasal iktidarın değil de halkın polisi, jandarması olunca aslında halkla aralarında hiçbir sorun yok. Biz barışçıl bir yürüyüş yaptık, onlar bizim güvenliğimizi sağladılar. Kendilerine yürekten teşekkür ediyorum” diye konuştu.

“MİTİNG ALANINA YALNIZ YÜRÜYECEĞİM”

CHP Lideri Kılıçdaroğlu, yarın miting alanına yalnız yürüyeceğini belirterek, “Ben Dragos’tan miting alanına yalnız yürüyeceğim. O nedenle ben de gidip genel başkanla yürüyeceğim diyen vatandaşlarıma şimdiden bir uyarı yapayım. Beni Dragos’ta beklemeyin. Dragos’ta miting alanına kadar yalnız yürüyeceğim. İlgi gösterirseniz, miting alanına gelin. Ben miting alanına 2 buçuk-3 kilometrelik bir yürüyüşle geleceğim ve orada hep birlikte mitingimizi gerçekleştirmiş olacağım” dedi.

“BUNU YAPANLARI DA PROVOKATÖR OLARAK DEĞERLENDİRİYORUZ”

Mitingle ilgili vatandaşlara bayrak çağrısı yapan Kemal Kılıçdaroğlu, şunları söyledi:

“Bu mitingi yaparken, miting alanına bayrak dışında, adalet pankartı dışında, Atatürk posteri dışında hiçbir şey istemiyorum. Altı oklu bayrak da istemiyorum. Adalet istiyoruz, milli bayrağımız var, dolayısıyla o bayrak altında hep birlikte yaşıyoruz. Atatürk ortak değerimiz. Onun dışında hiç kimsenin başka pankart getirmesini, başka bayrak açmasını asla doğru bulmuyoruz. Bunu yapanları da provokatör olarak değerlendiriyoruz. Güvenlik güçlerinden ve arkadaşlarımdan istirhamım bu üçününü dışında başka bir pankartı alana sokmasınlar.”

Basın mensuplarına teşekkür eden Kılıçdaroğlu, daha sonra yürüyüşü başlattı. Kılıçdaroğlu, partililer ve vatandaşlarla birlikte yürüyor.

15 TEMMUZ PROTESTOSU

Yürüyüş sırasında Kılıçdaroğlu’na partililer de eşlik etti. Tuzla’da bir grup vatandaş 15 Temmuz hain darbe girişiminin hatırlatıldığı pankart açarak Kılıçdaroğlu’na tepki gösterdi. 15 Temmuz darbe girişimi sırasında tank üzerine çıkmış vatandaşların fotoğrafının olduğu pankartta, “İstediğiniz kadar yol yürüyün, hiçbir adımınız bizimkilere eşit olmayacak” yazdığı görüldü. Pankarta bazı vatandaşlar tepki gösterirken, CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu’nun o yöne bakmadığı görüldü.

İLYAS SALMAN DA YÜRÜYÜŞTE

CHP Lideri Kılıçdaroğlu’na ünlü oyuncu İlyas Salman ile kalabalık bir grup eşlik ediyor.

SLOGAN UYARISI

E-5 boyunca yürüyen Kılıçdaroğlu bir kız çocuğunu bir süre kucağında taşıdı. Kılıçdaroğlu Pendik Kaynarca’dan itibaren sahil yoluna indi. Kılıçdaroğlu Pendik’ten sahile inerken arkasındaki kalabalık Tuzla’ya kadar uzandı. Bu sırada Kılıçdaroğlu’nun yanına koruma müdürünü çağırarak atılan bazı sloganlardan duyduğu rahatsızlığı iletti. Kılıçdaroğlu, “Hak, hukuk, adalet” dışında hiç bir slogan atılmamasını istedi.

MOLA VERDİ

İlk etapta 7 kilometre yürüyen Kılıçdaroğlu, Pendik sahilde kurulan İstanbul Tersane Komutanlığı karşısındaki dinlenme alanında mola verdi.

‘THEMIS’ KARŞILADI

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Adalet Yürüyüşü’nün 24. gününde Kartal’da canlı mankenler karşıladı. Mankenler ‘üç maymun’u ve “Themis Heykeli”ni canlandırdı.

Günün ilk etabına Tuzla’dan başlayan Kılıçdaroğlu, Pendik sahilde ilk etabı tamamlayıp kısa bir mola verdi. Eşi Selvi Kılıçdaroğlu ile birlikte günün ikinci etap yürüyüşüne başlayan Kılıçdaroğlu yaklaşık 3 kilometre daha yürüyüp Kartal’a ulaştı. Kartal’da kırmızı- beyaz balonlar uçuruldu. Sahil yolunda toplananlar Kılıçdaroğlu’na sevgi gösterilerinde bulundu. Kartal girişine kurulan kamp yerinde ulaşan Kılıçdaroğlu’nu, 3 maymunu ve adaleti temsil eden canlı mankenler karşıladı. Uzun molada dinlenmeye geçen Kılıçdaroğlu günün son etabında Kartal Dragos’a kadar yürüyüp günü tamamlayacak. Kılıçdaroğluna eşlik edenler de yürüyüşü bugün tamamlamış olacak. Kılıçdaroğlu yarın Maltepe’deki miting alanına tek başına yürüyecek.

GAZETECİLERE ÖZGÜRLÜK PLATFORMU ÜYELERİ DE YÜRÜDÜ

Adalet Yürüyüşü’nün 24. günündeki etabına tutuklu gazetecilerin arkadaşları da katıldı.Gazeteci Ahmet Şık’ın eşi Yonca Şık ve 25 kişilik grup yürüyüşe destek verdi.

Üzerlerinde ‘Gazetecilere Özgürlük’ yazılı tişörtlerle alana gelen gruba CHP İstanbul Milletvekili Gazeteci Barış Yarkadaş eşlik etti. Cumhuriyet Muhabiri Ahmet Şık’ın eşi Yonca Şık’ın da aralarında olduğu 25 kişilik grup CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ve eşi Selvi Kılıçdaroğlu ile bir süre yürüdü.

Kılıçdaroğlu yürüyüş sırasında “Tutuklu gazetecilere selam söyleyin, onların adaleti için de yürüyoruz” dedi. Tutuklu gazetecilerin arkadaşları ve eşleri de Kılıçdaroğlu’na teşekkür etti.Kılıçdaroğlu kortejde SÖZCÜ Gazetesi’ni temsilen gelen beş kişiyle de kortejde yürüdü. Gökmen Ulu ve Mediha Olgun’un arkadaşları da Kılıçdaroğlu’na desteklerinde ötürü teşekkür etti. Kılıçdaroğlu “SÖZCÜ’nün, Gökmen’in ve Mediha’nın yanındayız” dedi.

Gazetecilere yürüyüşte eşlik eden CHP İstanbul Milletvekili Barış Yarkadaş ise “Gazeteciler şu an tutuklu… Türkiye bu ayıptan bir an önce kurtulmalı” ifadesini kullandı.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, “Adalet Yürüyüşü”nün 24’üncü gününde kortej ile birlikte Dragos Arkeolojik Kazı Alanı’na yürüdü.

“Adalet Yürüyüşü”nün 24’üncü gününde kortej Kartal sahil yolunda yürüyüşünü gerçekleştiriyor. Molanın ardından CHP Lideri Kemal Kılıçdaroğlu ve beraberindeki çok sayıda kişi yeniden yürüyüşe geçti. Kalabalığın arttığının gözlendiği yürüyüşte güvenlik güçleri yoğun güvenlik önlemleri aldı.