TCG Dumlupınar denizaltısında şehit olan askerlerimiz için anma töreni

Dumlupınar Denizaltısı - Denizaltı

TCG Dumlupınar denizaltısında şehit olan askerlerimiz için anma töreni yapıldı..

Çanakkale Boğazı’nda yük gemisi ile çarpışarak batan Dumlupınar Denizaltısı’nda şehit olan 81 denizci, facianın 66. yılında Gölcük Donanma Komutanlığı’nda denize bırakılan çelenk ve karanfillerle anıldı.

Çanakkale Boğazı’ndan geçiş yaparken 66 yıl önce Nara Burnu önlerinde İsveç şilebi ‘Naboland’ ile çarpışması sonucu batan TCG Dumlupınar denizaltısında şehit olan 81 denizci için anma töreni düzenlendi. Şehit denizciler anısına, denizaltının battığı yere çelenk bırakıldı.

TCG Dumlupınar denizaltısı şehitleri için düzenlenen anma töreni Çanakkale Boğaz Komutanlığı Nara Kalesi’nde başladı. Nara Barbaros Şehitliği’ndeki ilk törende, saygı duruşunda bulunuldu, İstiklal Marşı okundu. Çanakkale Valisi Orhan Tavlı, Boğaz ve Garnizon Komutanı Tuğamiral Levent Kerim Uça, gaziler ve şehit yakınları, şehitliği ziyaret edip, karanfil bıraktı.

Daha sonra ‘TCG 1. İnönü’ denizaltısına geçen Vali Tavlı ve Tuğamiral Uça, TCG Dumlupınar’ın 66 yıl önce battığı noktaya çelenk bıraktı. Dumlupınar denizaltısındakiler ile, ‘TCG Karabiga’ gemisinde töreni takip eden askerler ve gaziler, 1 dakika boyunca çalınan siren eşliğinde selam durarak, Dumlupınar denizaltısı şehitlerini anıldı.
Nara Kalesi’ndeki tören, sunumun ardından Çanakkale Boğaz ve Garnizon Komutanlığı Bandosu konseriyle tamamlandı.

Gökhan Karakaş – Dumlupınar 10
Gökhan Karakaş – Dumlupınar 8
Gökhan Karakaş – Dumlupınar 9
Gökhan Karakaş – Dumlupınar 7
Gökhan Karakaş – Dumlupınar 5

Gökhan Karakaş – Dumlupınar 11

Kaynak: denizcilikdergisi.com

Dumlupınar şehitlerimizi andık

Patreon üzerinden desteğinizi bekliyoruz.