Sporcu dediğin böyle olur! Bu müthiş hikayeyi herkese anlatmanız lazım.. Hilesiz, hurdasız, cemaatsiz bir yarış

1984 Olimpiyatları’nda maratoncu Gabriela Andersen Schiess, İsviçre adına yarışmıştır.
42 km’lik maratonun son turu için stada girerken su ve tuz kaybından ayakta durmaya hali kalmayan Gabriela, ona yardım etmek isteyenleri reddetmiştir. Çünkü, ona değdikleri anda diskalfiye olacağını bilmektedir.  Bu yüzden sağlık görevlilerinin yardım talebini kabul etmemiştir.
Maratoncu, son 400 metrelik parkuru 5 dakika 44 saniyelik bir sürede, neredeyse bilinçsiz bir şekilde parkuru tamamlamıştır.
44 kişi arasında 2 saat 48 dakikalık süresiyle maratonu 37. sırada tamamladı..

Son çizgiyi geçtiğinde ise stadyumda alkış yağmuru başladı..
İzleyince sizin de gözleriniz dolacak…

 

1984 olimpiyatlarında klasik maraton koşusunu ‘kazanamayan’ Gabriela Andersen Schiess… Schiess, İsviçreli eski bir kadın maratoncu. 20 Mayıs 1945 Zürih doğumlu olan Schiess, aslında bir kayak eğitmeni. Ülkesini 1984 Los Angeles Olimpiyatları’nda temsil eden Schiess 42.195 metrelik klasik maraton koşusuna başladığında her şey nomal gidiyordu. Sonra birden sıcaktan ve nemden hızı düşmeye başladı. Sol kolu gevşeyen ve başı yana düşen Schiess, kalabalığın şaşkın bakışları arasında koşuyu bırakıp yürüyerek yarışı bitirmeye çalıştı. Schiess’i herkes soluk soluğa izliyordu. Tıbbi personel ona doğru koştu ancak Schiess bunun diskalifiye olmak anlamına geleceğini bildiğinden yardımı geri çevirdi.

 

Patreon üzerinden desteğinizi bekliyoruz.