Haram yiyiciler.. Kul hakkı yiyenler Adalet Kupası’nı bilir misiniz? Kupada bir sınır vardır ve bu sınırdan fazla doldurursanız içindekiler alttaki delikten tamamen akar.. İnanmazsanız seyredin ve görün

Haram yiyiciler..
Kul hakkı yiyenler Pisagor’un Adalet Kupası’nı bilir misiniz?
Kupanın içinde bir sınır vardır ve bu sınırdan fazla doldurursanız içindekiler alttaki delikten tamamen akar.. İnanmazsanız seyredin ve görün..

Pisagor’un Adalet Kupası
Kupanın içinde bir sınır vardır ve bu sınırdan fazla doldurursanız içindekiler alttaki delikten tamamen akar.
Adalet Kupasının mesajı:
“İnsan haddini aşmadan, açgözlülüğe kapılmadan elindeki ile yetinmeyi bilmelidir”

Ana kaynak: Erkan 9 – instagram

 

Bir Pisagor adalet kupası, belli bir miktarın üzerinde doldurulan içeceğin özel bir düzenekle dışarı dökülmesini sağlayan bir tür bardak. Samos Pisagorlarına ödünç verilen bu kupa, her müridin eşit miktarlarda şarap içmesini garanti ediyordu. Müritler kupayı sınır seviyeye kadar doldurursa, içkisinin tadını huzur içinde çıkarabilirdi. Ancak oburluk sergiliyorsa, kupa içeriğini dipten dışarı sızdırırdı.
a: Boş kupa
b: Optimum dolum kupası. Sifon seviyesinin aşağısında
c: Aşırı doldurulmuş bardak. İçki sifonlaması başlar.
d: Sifonlama, kupa neredeyse boşalıncaya kadar devam eder.

Pisagor’un Adelet Kupası (ayrıca Pisagor Kupası), dışarıdan bakıldığında içeceklerin konulduğu sıradan kupalara benzeyen; fakat içinde özel bir düzenek bulunan Samos’lu Pisagor’a atfedilen bir tür pratik eğlence bardağıdır. Bardağın içindeki düzenek, bir kolon ve bu kolonda bulunan bir kanaldır.
Su, bu kolonun seviyesinin altına kadar doldurulduğunda diğer normal kupalarda olduğu gibi durmaktadır.
Fakat su bu kolonun seviyesini geçerse ortadaki kolon ve içindeki kanal da su ile dolar ve ardından sifon (siphon) etkisi devreye girer.
Böylece kupanın içinde bulunan suyun tamamı dökülmüş olur.
Pisagor’un Adalet Kupası bu özelliği ile sanki teknik araştırmalar sonunda üretilen gizemli bir eşya gibi görünmektedir.
Sahip olduğu giz ise Pisagorcu okulun inanç felsefesini destekler niteliktedir..
Çalışma sistemi

Pisagor’un en önemli buluşlarından bir tanesi de Adalet Kupası’dır. Bu kupa, görünüşte tıpkı diğer kupalara benzemektedir. Onu diğer kupalardan ayıran özellik ise kupanın ortasında yer alan bir kolon ve bu kolonda bulunan bir kanaldır. Su, bu kolonun yükseklik seviyesinin altına kadar doldurulduğunda, diğer normal kupalarda olduğu gibi durmaktadır. Fakat su bu kolonun yükseklik seviyesini geçerse ortadaki kolon ve içindeki kanal da su ile dolar ve ardından sifon (siphon) etkisi devreye girer. Böylece kupanın içinde bulunan suyun tamamı dökülmüş olur.

Çalışma ilkesi ve Bernoulli denklemi

Pisagor’un Adalet Kupası’nın çalışma ilkesi sifon mekanizmasına dayanır ve akışkanlar teorisi ile bu çalışma ilkesi açıklanır.