Fuji Dağı uçaktan.. Hava akımına baksanıza.. Müthiş bi şey

Fuji Dağı, 3.766 m yüksekliğiyle Japonya’daki en yüksek dağdır. Fuji, aynı zamanda etkin bir yanardağ olmasına karşın, 1707-08 yıllarındaki patlamasından bu yana volkanik etkinlik göstermemiştir.
Yükseklik: 3.776 m
Son püskürme tarihi: 16 Aralık 1707
Yükselti farkı: 3.776 m
İlk tırmanış tarihi: MS 663

FUJİ DAĞI, Japonya

  • Fuji Dağı’nın yüksekliği 3776 m’dir.
  • Japonya’daki 65 volkandan 60 tanesi aktif durumdadır.
  • Japonya pasifik kıyı çizgisinde yer alan volkanik adalardan oluşan hattın bir parçasıdır. Bu hat “Ateş Çemberi” olarak adlandırılır.

Japonya’nın pasifik kıyıları boyunca ülkenin volkanik tarihinin izleri bulunmaktadır. Lav bölgeleri, sıcak su kaynakları ve hala birçoğu aktif olan volkanlar. Japonya’da yer alan volkanik dağların birçoğu klasik koni şeklindedir ve bunların en ünlüsü Fuji Dağı’dır. Fuji Dağı, başkent Tokyo’nun 97 km güneybatısında ana ada olan Honşu’da yer alır. Fuji Dağı Japonya’nı en yüksek dağıdır Japon kültüründe önemli bir yeri vardır. Dağ, güneyden oldukça görkemli ve izole görünür. Güneydoğu tarafında ise 1707 yılındaki patlama ile oluşmuş Hoei-Zan krateri yer alır. Dağdaki en yaşlı lav katmanlarının sekiz bin yaşında olduğu tespit edilmiştir. Bu da, bu volkanın oldukça genç bir volkan olduğunu gösterir. Fuji Dağı üzerinde yapılan bilimsel araştırmalar, bu dağın iki yaşlı volkan üzerine oluşmuş olduğunu ortaya çıkarmıştır. Elli bin ila dokuz bin yıl yaşında olan Fuji Dağı lav ve küle gömülmüştür. Daha yaşlı olan Mitake ise Fuji’ye gömülmüştür.

Japon İkonu

fuji2

Japonya’nın volkanik ada zinciri olarak bilinen imajı sadece kısmen doğrudur.Prekambriyen kayalar ve onların üzerinde bulunan tortul kayalar bir dizi dağ oluşumu hareketi sırasında kıvrılmıştır.Bu kabarma, dünyamıza Alp stili yükselen dağları kazandırmıştır. Japonya’da volkanik aktiviteler ise son 60 milyon yılda gerçekleşmiştir.Bu da jeolojik olarak bu hareketlerin “daha dünkü çocuk” olduğunu gösterir.

Fuji Dağı’nı güzel kılan şey mükemmele yakın duran şekli ve üzerinde sürekli asılı duran kardır.Havanın açık olduğu bir günde gündoğumu ve günbatımında oluşan gül pembesi renk, buranın manzarasını mükemmelleştirir. Japon halkı Fuji Dağı’na barış ve sükunetin sembolü ve tanrıların evi olarak büyük saygı duyar.Şinto dinine mensup olan kişiler doğanın güzelliğine tapar.Bu yüzden ilkbaharda çiçek açan kiraz ağaçları ile Fuji Dağı, doğanın en güzel görüntülerinden biri olarak ruhanidir.