Ünlü Beşiktaş yazarı Eray Emin Aydemir yazdı

Beşiktaş Süper Lig kalitesinden çok ötede

Bir süredir kişisel işlerim sebebiyle bu özel sitedeki yazılarıma ara vermek zorunda kaldım. İlk olarak sevgili arkaguverte.com okuyucularından bu hoş olmayan ara için özür dilerim.

Ligde ilk iki haftayı geride bıraktık. Fenerbahçe beklediğim gibi sezona kısa bir süre kala teknik adam değiştirmenin getirdiği bütün sorunları yaşıyor. Takım sezon öncesi de iyi bir hazırlık dönemi geçirmemiş, geçen sene olduğu gibi sezonunun sonuna kadar şampiyonluk yarışı içinde olabileceklerini düşünmüyorum.

Siyah Beyazlı ekibin ezeli rakibi Galatasaray’da ise durumlar daha farklı. Geçen sene yaşanan berbat sezonun ardından bu sene işe daha sıkı sarılmış Sarı Kırmızılı ekip. Ancak koca sezonda yüksek maliyetli oyuncuların maaşları nasıl ödenir veya Jan Olde Riekerink’in kalitesi şampiyonluk için yeter mi? Tartışılması gereken sorular…

Beşiktaş ise daha farklı bir yapıda girdi yeni sezona. Bir önceki yıl hem stadını tamamlayan hem de ligi şampiyonlukla tamamlayan Kara Kartallar, transfer döneminde en önemli isimlerini kaybetmesine rağmen geç de olsa yaptığı transferlerle kadro kalitesini ve derinliğini ciddi şekilde arttırdı.

Fenerbahçe’de başarılı performans gösteren ancak huzursuz bir kulüpte futbol oynamanın gerçeklerini yaşayan Caner Erkin ve Gökhan Gönül transferi, hem kaliteli hem de futbol tabiriyle “winner” oyuncu kazanımında Beşiktaş’a büyük güç kazandırdı. Talisca veya Aboubakar üzerine fazla konuşmaya gerek olmadığını düşünüyorum. İki oyuncunun da kalitesi belli, Fabri ise kalede güven veriyor. Gökhan İnler ise hem Atiba’yı yedekleyecek hem de orta saha dinamizmi açısından büyük katkı sağlayacak tecrübeli bir futbolcu.

Beşiktaş’ın en büyük sorunu arka tarafı. Atınç şüphesiz güç katacaktır. Savunma bir şekilde ayakta kalsa bile Tolga Zengin performansı ile ürküten bir isim. Şenol Güneş kaleyi Fabri’ye emanet edip savunmayı biraz toparlayabilirse Beşiktaş için lig yarışı kolay zaferlerle sonuçlanır.

Şampiyonlar Ligi ise başka bir ortam. Beşiktaş’ın elinde tecrübeli oyuncu çok. Bir üst tur eğer savunmadaki saçmalıklar yaşanmazsa hayal değil.

AYIP OLUYOR BEYLER

Birkaç gündür Beşiktaş’ın borç rakamı ile ilgili yaşanan tartışmaları hayretler içinde izliyorum. Kulüp en sonunda resmi internet sitesinden borç rakamını net bir şekilde açıkladı. Borçsuz kulüp ligimizde yok.

Burada çözüm getirilmesi gereken iki sorun var; Birincisi, Beşiktaş bu borç rakamını nasıl aşağıya çekecek, ikincisi, bu tip rakamlar ve kulüp içi konuşulması gereken meseleler neden ulu orta medyanın önünde tartışılıyor. Böyle olmamalı. Bir problem varsa ki var, bunu Beşiktaş kurullarını yönetenler kendi içlerinde tartışmalı. Medyada Beşiktaş’ın şov malzemesi yapılması hiç hoş olmuyor hatta ayıp oluyor. Başkan Fikret Orman’a sabır diliyorum. Zaman zaman kendisini çokça eleştirmeme rağmen içerideki rakipleri gerçekten sabır zorlayıcı…

ErayEminAydemir-1

Patreon üzerinden desteğinizi bekliyoruz.