TSYD Spor Zirvesi’nde Altınordu damgası.. Her kulübe örnek olacak açıklamalar

54’üncü TSYD Spor Zirvesinde “Futbolda Altyapı” başlıklı panelde Altınordu Kulübü Başkanı Seyit Mehmet Özkan ile Petrol Ofisi CEO’su Selim Şiper’den samimi açıklamalar…

Altınordu ile sporsonluk antlaşması yaptıklarını belirten Selim Şiper “Petrol Ofisi olarak biz de insanın değerini bilen, insana yatırım yapan bu felsefeyi benimsiyor ve destekliyoruz” dedi.

“Aile eğitimi çok önemli”
Altınordu Kulübü Başkanı Seyit Mehmet Özkan ise “Ailenin çocuklara herhangi bir yönlendirmede bulunmasını istemiyoruz. Nasıl bir aile okulda öğretmene ‘sen matematiği bizim çocuğumuza yanlış öğretiyorsun’ diyemiyorsa, biz de futbol eğitimimize kimsenin karışmasını istemiyoruz. O yüzden aile eğitimi de çok önemli” diye konuştu.

“Altınordu futbolcuların serası gibidir”
Altyapılardan neden oyuncu çıkmadığının sorulması üzerine Özkan, “Bakarsan bağ olur, bakmazsan dağ olur. Futbolcularımız çok tekrarla, kendilerini geliştirerek dışarıdan gelen yabancıları gözlemleyerek ilerliyorlar. Burada en akıllı ve uyumlu olanlar tırmanıyor. Diğerleri dökülüyor. Altınordu futbolcuların serası gibidir. Biz her zaman Çağlar gibi Cengiz gibi üst düzey oyuncular yetiştirmeyebiliriz. Ama Altınordu her zaman iyi oyuncular yetiştirecek. Oyuncularımızı yurt dışında ülkemizi gururla temsil eden kişiler olarak görmek istiyoruz” cevabını verdi.

“Çağlar sayesinde Hoffenheim, Borussia Dortmund ve son olarak da Bayern Münih ile ciddi ilişkilerimiz gelişti.”
Özkan, Çağlar Söyüncü’nün Freiburg’a transferinin ardından bir çok Alman kulübü ile temas halinde olduklarını belirtirken, “Onun sayesinde Hoffenheim, Borussia Dortmund ve son olarak da Bayern Münih ile ciddi ilişkilerimiz gelişti. Önümüzdeki günlerde de Bayern Münih’in U19 takımı ile oynayacağız. Sonra Stuttgart ile oynayacağız. Biz bunlar için 2 milyon TL para harcıyoruz. Bunun yıllık bütçemizde yeri var. Gittiğimiz her turnuva burada 3 aya bedel. Uluslararası turnuvaların çok sık yapılması lazım” şeklinde konuştu.

“İnsan yetiştirmek dünyanın en zor işi ama aynı zamanda en keyifli işi”
Altyapıda tüm çocukların İngilizce eğitim aldığını vurgulayan Özkan, “Artık not verme sistemine geçtik. 11 yılın sonunda anca geçebildik. Bu ülkede bir şeyleri değiştirebilmek gerçekten zor. Antrenörlerimizin çoğu BESYO mezunudur. Futbol izleyenler için bir oyun ama sahadaki herkes için bir meslektir. Futbol profesyonelse sahanın içindeki herkesin de profesyonel olması lazım. Hakemlerimiz de artık profesyonel olmalılar. Her şeyi devletten beklememiz mümkün değil. Futbol profesyonel olmasına rağmen hala kulüpler devletin arkasında. Devletimiz gereken tesis yatırımlarını yaptı ama artık o tesisleri doldurmamız lazım. İnsan yetiştirmek dünyanın en zor işi ama aynı zamanda en keyifli işi” dedi.

“”Altınordu’dun borçu sadece 500 bin TL”

Her kulübün Süper Lig’e çıkmak istediğini söyleyen Özkan, “Herkes Süper Lig’e geçip gelir elde edip rahat etmeye bakıyor. Bu kolaycılık. Devlet bazı noktalarda destek verebilir. TFF, ‘herkes bütçesinin yüzde 7’sini altyapıya ayıracak’ diyecek. Daha destek gelmeden piyasa artıyor. Halbuki o paranın tesislere gitmesi lazım. Bizim U6 takımımız var. Onlara rakip bulamıyoruz. Her hafta maç için Bursa’ya gidiyoruz, maç yapmak için İstanbul’a gidip dönüyoruz. Kulüplerin mali sorumluluklarının olması lazım” ifadelerini kullandı.
Özkan ayrıca Atınordu’nun sadece 500 bin TL borcu olduğunu da söyledi.