AĞIR ENDAM FISTIKİ MAKAM… Bekir Birincioğlu ‘Kadın Argo Sözlüğü’nden örnekler verdi

Argo sözleri ağızların da sakız eden, söylerken bile karşısındakini serseme çeviren ama göze hoş görünüp dinlerken bile keyif verip güldüren siz sevgili kadınlar….

Yazarı Filiz Bingölçe… (Uzun zaman kanser tedavisi gören Bingölçe iyileşemeyerek 1 Şubat 2016’da Ankara’da 50 yaşında maalesef hayata gözlerini yumdu. Cenazesi Ankara Karşıyaka Mezarlığı’na defnedildi)

“Kadın Argosu Sözlüğü” adlı kitabı okudunuz mu bilmem ama ben okudum ve çok keyif aldım. Belki kadınlar arasında ki sohbetlerde bu sözleri kullanıyorsunuzdur fakat hiç dışarı sızmamış güneş görmemiş argo sözleri merak etmemek elde değil. Biz erkekler bir araya gelip muhabbettin içine ederiz ya da orada burada argo sözler ve deyimler kullanırız herkesin bilir ve de duymuştur ama bu kitapta okuduğum kadın argo sözleri ve konuşmalarını ilk defa duydum yani okudum…

Bu komik kadın sözleri içine öyle bir işliyor ki, bir kez alışınca, sanki aynı duyguyu bir daha asla başka sözlerle anlatamazsınız gibi geliyor. Kitaptan bazı alıntılar yaparak sizlerle paylaşmak istedim, yarın öbür gün bir yerler de duyar ne olduğunu merak edersiniz ve ne demek olduğunu öğrenmek için kıvranmamanız için sizlerde okuyun öğrenin derim…

Hadi bakalım ben yazdım aşağıya, sizde başlayın okumaya…

AGOP’UN ÖKÜZÜ: Şaşkın, pasif ve aptal aptal düşünen erkek.

– Anlat anacım, istediğin kadar anlat. Herif Agop’un öküzü olduktan sonra, tın gider, tın çıkar.

AĞIR ENDAM FISTIKİ MAKAM: Tembel ve hımbıl. Oturduğu yerden kalkamayan kişi.

– Ona bir iş buyur, arkasından kendin git… Kendi gelinim diye demiyorum, ağır endam fıstıki makam…

ACUR GÜZELİ: Çirkin erkek.

– Ah şu kadına bi’ bak Allah’ını seversen, bi’ de dön, koluna taktığı acur güzeline bak… Göz var, izan var…

ARŞİVE MANŞET OLMAK: Eski güzelliği ya da çekiciliği kalmamak. (veya) Ses getireceğini düşünerek yapılan bir şeyin beklenenin aksine kimsenin ilgisini çekmemesi.

– Ohoo Nebahat Abla, senin o eski aşk hikayelerin çoktan arşive manşet oldu da haberin yok ayol!

Bİ BOKTAN ANLAMAZ HELAYA GARDİYAN YAZILIR: Bilmediği konularda yetkili olmak isteyen kimselerle alay etmek için kullanılır.

– Yemek mi dedin, bütün dünya mutfakları bunda. Temizlik mi dedin, zaten her gün evi baştan ayağa yıkar. Fizik bunda, matematik bunda, edebiyat bunda, coğrafya bunda. Sorsan öyle. Mutfağa soksan ama, yumurta kıramaz, evinde bir karış toz, daha haritanın düzünü tersini bilmez… Senin anlayacağın, bi’ boktan anlamaz, ama helaya gardiyan yazılır, koşa koşa.

BİR DONU VAR KIRMIZI KÂH ANASI GİYER KÂH KIZI: Aynı çevre ve aileden olan kadınların aynı fikri savunduğunu anlatmak için söylenir.

– Ben bir şey dedim ya, hemen hem kaynanam hem eltim bir ağızdan karşı çıkıyor. Aman bunların da birbirini böyle tutması deli ediyor beni. Bi’ donları var kırmızı, kâh anası giyer, kâh kızı.

CUMA ŞOFÖRÜ: Acemi, sadece hafta sonları araba süren ehliyeti yeni almış kimseler için kullanılır.

– Tabi çocuğum, girdik boş yola, ver arabayı bana. Tam Cuma şoförü oldun başımıza. Şehir içinde ölüyorum desem hastaneye götürmezsin ama, değil mi? DAHA NELER, TAVUK MELER KURBAĞA OTURMUŞ ÇOCUK BELER: Saçma sapan, inandırıcı olmayan durumları anlatmak için söylenir.

– Yok İngiltere’ye taşınacaklarmış da, yok karısından bugün yarın ayrılırmış zaten adam da, yok alacakları evi bunun üstüne yaptıracakmış da. Daha neler, tavuk meler, kurbağa oturmuş çocuk beler, vallahi tam diyecektim böyle, neyse dedim, sustum. Eğlensin garibim. Kendini çok kaptırmasa bari.

AĞZINDAN SAKIZI DÜŞMEK: Çok şaşırmak.

– Baktım hala utanması yok, geçmiş karşıma bıt bıt konuşuyor. Ben hiç kimsede böyle arsızlık, böyle yüzsüzlük görmedim ayol. Bir de telefonunu çıkarıp kocamla resimlerini göstermez mi? ağzımdan sakızım düşüyordu, yeminle.
ALTINA DÖŞEK ÜSTÜNE YORGAN OLMAK: Bir kadının erkeğinin bütün ihtiyaçlarını karşılayıp, onun her isteğini yapması.

– Kız ömrümü verdim, ömrümü. Altına döşek üstüne yorgan oldum herifin, ama bak ne için? Günün birinde bıraktı gitti işte, boyu devrilesice.

ANAVATAN KAN AĞLIYOR: Regl olmak, kadınların aylık kanaması.

– Betim benzim soldu ay, karnım ayrı başım ayrı ağrıyor, anavatan kan ağlıyor…
BODUR TAVUK HER DEM PİLİÇ: Kısa boylu (minyon) kadınların yaşını göstermediğini anlatmak için söylenir.

– Ah anneem, sen bakma böyle gencecik durduğuma. Tam kırk beş yaşıma girdim ben. Yaa, ne sandın, bodur tavuk her dem piliç.

ÇÖPÇÜNÜN ÇÖPLERİ TOPLADIĞI GÜN: Özel günleri önemseyen kimselerle alay etmek ve çok da önemli olmadığını belirtmek için kullanılır.

– Öf iki gündür, iki saatte bir çıt çıt mesaj yazıp duruyor. Ne dur biliyor, ne sus anlıyor. Ne var dedim, patladım en son. Diyor ki bugünün önemini hatırlamıyor musun. He dedim, hatırlıyorum, çöpçünün çöpleri topladığı gün. Tövbe tövbe ya…

İÇİNDE KALIP DERT OLACAĞINA DIŞARI ÇIKIP MERT OLSUN: Gaz çıkarmanın faydaları konusunda şaka yollu söylenir.

– Baktı bu bi’ göz ucuyla, etrafı kolladı. Sessiz sessiz işimi hallederim sandı, ama bir gürültü koptu ki günde, sorma, herkes de döndü baktı. Ben bu utanır diye bekliyorum, nasıl toparlarız diye düşünüyorum. Ama anneannem bu, neyden utanacak, kocaman güldü üstüne, dedi ki, “içimde kalıp dert olacağına dışarı çıkıp mert olsun!” Bizim ufaklık da baktı büyük ninesine, “pırt oldu!” dedi mi üstüne! Hadi, aldı hepimizi bir gülmek dur durabilirsen!

KİRPİ YAVRUSUNU PAMUĞUM DİYE SEVER: Herkesin çocuğunun kendisi için mükemmel olduğunu anlatmak için alay yollu olarak kullanılır.

– Tutmuş 3 aylık buruş buruş çocuğuna sekiz on tane albüm hazırlatmış. Bak bu oğlum uyurken, bu parmağını emerken, bu ayağını tutarken diye diye iki saat oyaladı beni. Daraldım yeter diye bağırasım geldi, fenalık bastı. Boşuna dememişler kirpi yavrusunu pamuğum diye severmiş diye. Aynı kendi gibi dümdüz bir çocuk işte.

AĞZINA SUSTURUCU TAKMAK: Erkeğin prezervatif takarak seks yapması. – Aman diyeyim güzel kızım, sakın ağzına susturucu takmadan olur deme, ne belli hastası var, durmazı var. Sen kendini kolla, bırak deyyus uğraşsın.

AÇIL YUMUL BÖREĞİ YAPMAK: Cinsel ilişki. Cinsel ilişki kurmak.

– Eh hadi bakalım, düğün dernek dağıldı. Artık yeni evliler hiç vakit kaybetmesin, açıl yumul böreği yapmaya otele doğru yollansınlar.

ALAYININ ADI BİR KARANLIKTA TADI BİR: Cinselliğe sıra geldiğinde bütün erkeklerin aynı olduğunu anlatmak için kullanılır.

– Amaan, unutamadın gittin hayatım sen de o mendebur herifi. Nesi var sanki, alayının adı bir, karanlıkta tadı bir.

BU İŞLER İNCE İŞLER ADAMI KÖTÜ ŞİŞLER: Cinsellikle ilgili konuların çok hassas olduğunu anlatmak için söylenir.

– Kızım sorup durmasana görümcene çocuk var mı, çocuk yapmayacak mısınız diye. Belki bir sıkıntıları, bir dertleri var, deşmesene kadını. Bak, bu işler ince işler, adamı kötü şişler, benden söylemesi. Sonra sana ters çıkarsa gelip bana ağlama.

Bekir Birincioğlu

Kaynak sayfa:
http://bizimanadolu.com.tr/yazarlar/bekir-birincioglu/agir-endam-fistiki-makam-26-01-2019/953/?fbclid=IwAR0e9zZGNrhy7X5orZuZqQH0N_BBPeorcehr-Zi2lQtvCQRshICLKmjH1y4