Uğur Böceği ile karıştırılan böcek Ateş Böceği.. Poposundan ateş (ışık) saçan böcek.. Bazı kurbağalar o kadar çok ateş böceği yer ki sonunda kendileri ışıl ışıl yanmaya başlar

Bambaşka bir anlamı ve işleyişi vardır bu işin..

Ateş böceği…
Ateş böceğigiller (Lampyridae) familyasını oluşturan bahar ve yaz aylarında geceleri uçarken yanıp sönen ışıkları ile tanınan, kırıkanatlılar takımından böcek türlerine verilen ad.

Ateş böcekleri genellikle kısa aralıklarla yanıp sönen bir ışık saçar;
bu ışığın yanıp sönme ritmi, erkek ile dişinin buluşmasını sağlayan işaret sisteminin bir parçası ve ateş böceklerini öbür ışık saçan böceklerden ayırt eden bir özelliktir.
Işık saçmasının hızı, sıklığı ve dişinin erkeğe yanıt vermesinden önce geçen süre özel anlamlar taşır. Bazı uzmanlar bu parıltının ayrıca bir savunma mekanizması olduğunu ve saldırgana ateş böceğinin acımsı tadını anımsattığını öne sürerler.
Oysa, bu önleme karşın, bazı kurbağalar o kadar çok ateş böceği yer ki, sonunda kendileri de ışık saçmaya başlar.

Erkekleri kanatlı, dişileri kanatsız olup larvalarına benzerler.
Bazı çeşitlerinde erkek, dişi ve larvalar da ışık üretir. Bu özelliklerinden dolayı bazı bölgelerde dişi ve larvalara yıldız kurdu adı verilir. Her türün kendisine has sinyal şifresi vardır. Kuzey Amerika’da bazı çeşitlerin dişileri de kanatlı ve ışık üreticidir. Bütün ateş böceklerinin larva ve erginleri etçil olup, yumuşakça böcek ve böcek larvalarıyla beslenir.

Işık organları karın bölümünün son kısmında bulunur.
Saydam bir kütikula tabakası ile örtülüdür.
İç kısmı fotojenik hücreler ve otomobil farları gibi ışığı yansıtıcı bir tabakadan müteşekkildir.
Işık organında üretilen yağa benzer Lüsiferin maddesi Lüsiferinaz enziminin katalizörlüğünde kademeli olarak oksijenle yakılır.
Bu kimyasal olayda ışık meydana gelir.
Hava oksijeninin kontrollü tüketimine bağlı olarak ışık zaman zaman yanıp söner.
Bu yanıp sönmeler eşlerin birbiriyle haberleşmesini sağlar.

Ateş böceğinin ürettiği ışık, yavaş yavaş meydana gelen oksitlenme sonucu kimyasal enerjinin ışığa dönüşmesidir.

Tayland’da geceleri nehir kıyısındaki Ton Lampoo ağaçlarını saran ateş böcekleri bir dakikada 120 defa parıldayıp söndüklerinden ortalık yarım saniye aralıklarla şimşek çakmış gibi aydınlanır ve ardından zifiri karanlığa boğulur. 
Jamaika’da ateş böcekleri o kadar parlak ve ışıklıdır ki, dallarda toplandıkları zaman beş yüz metre uzaktan ağaçlar alevler içinde yanıyormuş hissini verir.

Vikipedi

 

Patreon üzerinden desteğinizi bekliyoruz.