“Sonunda Medellin’e vardım. Ama anam ağladı valla.. Aa göreyim, terminalde biri Tarkan dinliyor”

Sonunda Medellin’e vardım. Ama anam ağladı valla.
Arkadaş Kolombiya çok güzel bir ülke ama otostop ve otobüsle ilgili bir sorun var. Sırf bu yüzden acaip not kırdım. Otostop çekmek, birini durdurmak oldukça zor. Bugün 6 saat bekledim. Allahın kulu durmadı.
Otobüs fiyatlarıda aşırı pahalı.
Şöyle söyleyeyim. Cartagena’dan Medellin’e direk otobüs sormuştum. 178.000 COP (220 tl gibi) dedilerde aklım çıktı resmen. Altı üstü 650 km. yol. Tamam son bölümü zorlu biraz ama ne yapayım kardeşim, dağı- yolu ben yapmadım ki 
Allahtan bir kısmını otostop, bir kısmını otobüs, minibüsle yarı yarıya düşürdüm.
Anlatayım neler çektiğimi de sonra benim yerimde olup olmak isteyip istemediğinize karar verin.
Geceyi geçirdiğim Cartegena Otobüs Garın’dan otostopla Cruz del Viso denilen yol ayrımına gittim. 3-4 saat otostop çekmeme rağmen kimse durmadı. Normalde 50 bin COP istedikleri Sincelejo’ya 20 bine araç bulunca daha fazla beklemedim. Yolda fırtına nedeniyle ağaçlar filan devrilince, hava karardıktan sonra ancak vardım Sincelejo’ya.
Geceyi otobüs garının karşısında taksi durağında çadır kurup geçirdim. Çalışan eleman izin verdi ama sabahın 04.00’de de kaldırdı “Müşteriler gelmeye başlar şimdi” diye. Neyse sabah aydınlanırken, yine yalvar yakar 25 bin COP’a bu sefer Caucasia’ya bir otobüs buldum. Amacım oradan kalan kısmı otostopla geçmekti. Sabah 10.00 gibi vardım şehre.Tam şehir dışında çok da güzel bir yer buldum otostop için. Tam 6 saat dikildim orada. Lan biri ilaç için durur, “nereye gidiyorsun birader” diye sorar. Yok arkadaş. Nedir bu Kolombiyalıların otostopa gıcıklıkları anlamadım. Şimdiye kadar zaten sadece kamyon ve tırlar durdu.
Neyse, hava kararmaya başlayınca umudumu kaybettim. Gittim otobüs garına 50 COP’a kıyıp aldım bileti Medellin’e. Akşamın yarısı vardık Kuzey terminaline.
Sırf uçuk otobüs ücretleri ve otostop sorunu yüzünden kıl oldum Kolombiya’ya )
Aramızda kalsın insanlarında da, özellikle paralı kesimde bir özentilik ve sonradan görmelik de sezmedim değil. Gerçi hangimiz değiliz ki 
Neyse yarın kısmetse Guatepe’i ziyaret edip oradan aşağı doğru devam edeceğim bir aksilik olmazsa. Artık ayrılmak istiyorum Kolombiya’dan. Çok yordu beni.
Ha bu arada Kolombiya’daki hemen bütün otobüs terminallerinde konaklamak gibi bir rekoru kırmak üzereyim. Ararsanız bu akşam da Medellin Kuzey Terminalindeyim 
Videoda tam bu yazıyı yazarken beleş internet noktasında kullanıma açık bilgisayarda Tarkan’ın “Yakalarsam muck muck” şarkısını açıp dinlemeye başlayan Arjantinli Carlos’a ait.
Çok seviyormuş. Dedim “bizde severiz kendisini” ))

Asım Güneş