Onların baklavası varsa bizim de şekerparemiz var..

Onların baklavası varsa bizim de şekerparemiz var..

baklava
ad
1.
çok ince açılmış ve kat kat üst üste konulmuş yufkanın arasına ceviz, antepfıstığı, kaymak gibi şeyler konularak yapılan, eşkenar dörtgen biçiminde dilimlenen ve pişirildikten sonra üzerine şeker şerbeti dökülen bir hamur tatlısı.
2.
(bir iş, bir başka işe bakılınca) çok kolay ve zevkli (iş).
“Seninki de iş mi, gececiliğe göre baklava börek bence”

Baklava, Türk, Orta Doğu, Balkan ve Güney Asya mutfaklarında yer etmiş önemli bir hamur tatlısıdır.

İnce yufkaların arasına yöreye göre ceviz, antep fıstığı, badem veya fındık konarak yapılır. Genel olarak şeker şerbeti ile tatlandırılır. Birçok ulusun mutfağında yer etmiş baklava birçok ulus tarafından da sahiplenilir. Baklavanın gelişim tarihi tutulmadığından bu konu belirsiz olsa da bulunan kanıtlar onun Orta Asya Türk kökenli bir tatlı olduğunu göstermektedir. Yufkayı temel gıda bilen göçebe Türkler’in tek tek açılmış ve pişirilmiş yufkalar arasına çeşitli harçlar koyarak katmerli hamur işleri baklavanın kökeni sayılmaktadır. Orta Asya’da susuz tarım yapıldığı için ana madde olarak buğday kullanılmıştır. Baklava bohça, hamur tatlısı anlamında olan “Baklahu” kelimesinden gelmektedir. İlk önceleri sadece cevizli baklava üretilmiş, daha sonra Anadolu’ya gelindikçe ana malzeme olarak cevizle birlikte fıstık da kullanılmaya başlanmıştır. Zamanla Topkapı Sarayı’nda bugünkü halini almıştır.Aynı zamanda Osmanlı tarihi ile ilgili kayıtlara, her yıl Ramazan ayının 15’inde Osmanlı Sultanları’nın yeniçerilere tepsiler halinde baklavalar sunduğu ve bu törene Baklava Alayı dendiği de geçmiştir. Türkiye’de baklava denince akla Gaziantep şehri gelir. Gaziantep baklavasında kullanılan malzeme antep fıstığıdır.

Kaliteli Baklava Nasıl Olmalıdır?

Öncelikle hammaddelerinin en iyi tedarikçilerden, en ideal formda, uygun zamanda ve uygun miktarlarda temin edilmiş olması gerekir. Malzemeleri en iyi şekilde değerlendirilmeli, usta eller tarafından hazırlanarak, uygun koşullarda pişirilmeli ve göze hitap etmelidir. Altın sarısı renginde ve görselliğinin bozulmaması için kesimleri hatasız, dilimleri düzenli, tepsilerin kenarı temiz olmalıdır. Baklava gevrek olmalı, baklava diliminin üst sarısı ile taban sarısı eşit olmalı ve fıstığın renginin değişmemesi gerekir. Baklava ağızda hoş bir tat bırakmalı, ağızda kolay eriyerek içindeki tüm malzemeyi yerken hissettirmelidir.

Şekerpare nedir?

Şekerpare, Türk mutfağından şerbetli bir tatlı. Hamuru hazırlandıktan sonra, ufak parçalara bölünüp, yuvarlak biçiminde ayırılan Şekerpareleri fırına koymadan önce, üstlerine tuzsuz fındık, fıstık, badem, ceviz vb. kuruyemişlerden birer adet konur.

Şekerpare nasıl yapılır?

Şerbetli tatlılar arasında hem yapımı kolay hem de ağır olmayan bir tatlı olan şekerpareyi bu tarifle kolayca yapabilirsiniz.Yemek

Malzemeler;
– 1 paket margarin (oda sıcaklığında)
– 2 adet yumurta
– 2 yemek kaşığı hindistan cevizi
– 1 çay bardağı irmik
– 1 su bardağı pudra şekeri
– Yaklaşık 4 su bardağı un
– 1 paket kabartma tozu
– 1 paket vanilya
– Fındık

Şerbeti için;
– 3 su bardağı şeker
– 4 su bardağı su
– Yarım limonun suyu

Hazırlanışı;
– Oda sıcaklığında yumuşamış margarini bir kaba koyun ve üzerine yumurtayı kırın. İrmik, şeker, hindistan cevizi, kabartma tozu ve vanilyayı ekleyip karıştırın. Sonra yavaş yavaş unu ilave edip karıştırmaya devam edin.

– Hamur kıvamını alana kadar karıştırdıktan sonra, ceviz büyüklüğünde parçalar koparıp yuvarlak şekil verin. (Parçaların çok büyük olmasına gerek yok çünkü şerbetle birlikte biraz daha büyüyeceklerdir.)

– Fırın tepsisini yağlayın. Şekerpareleri tepsiye dizin ve üzerlerine birer tane fındık yerleştirin.

– Şerbet için suyu ve şekeri bir tencereye koyup kaynatın, sonra içine limonu ekleyip biraz daha kaynatın ve altını kapatın. Şerbeti soğumaya bırakın.

– Şekerpareleri 180 derece fırında üzerleri kızarana kadar pişirin. Fırından çıktıktan sonra 1-2 dakika bekleyin.

– Ilık şerbeti tepsinin üzerinde gezdirin. Tüm şekerparelerin iyice ıslanmasını sağlayın. Daha sonra tepsinin üzerini başka bir tepsiyle örtün ve şerbetini çekmeye bırakın.