Olacağı buydu.. 115 çocuk hamile kalmış.. Rezillik zirveye çıktı.. “Düdüğü çalın..” Zafer Arapkirli yazdı

DÜDÜĞÜ ÇALIN…

İngiliz dilinde çok güzel bir tabir vardır:

“Whistle blower” (düdüğü/ıslığı çalan kişi)

“Bir kamu ya da özel kuruluşunda yapılmış bir yolsuzluğu, işlenen bir suçu, bir ayıbı, bir uygunsuzluğu, cesaretle ihbar ederek, kamuoyunun dikkatini bu konuya çekmeye hizmet eden kişi” anlamına gelir.

Yani, herkesin sessiz kaldığı, tırstığı, sesini çıkarmadığı, gömezden geldiği ya da “üzerinin örtülmesine doğrudan veya dolaylı şekilde ortak olduğu” bir konuda çıkıp, yüreğini ve kimi zaman hayatını ortaya koyarak açıklamalarda bulunan cesur insanlardan söz ediyoruz. Onlar sayesinde bugüne kadar kim bilir kaç pisliğin kapağı açılmış, kaç insanlık ayıbı kamuoyu tarafından öğrenilmiştir.

Son “Hastane Skandalı” da bunlardan biridir. 18 yaşın altında genç kızların, hatta 15 yaş altı minicik kız çocuklarının hamile olarak başvurdukları bir hastanenin bu durumu gizlemesi, ortaya çıkarmak isteyen memuru da sürgün etmesi, üstelik Valiliğin de bu konuda soruşturmaya gerek görmeyerek olayı (bir insanlık ayıbı işleyerek) gizlemeye çalışması, bu konunun ne kadar önemli olduğunu bir kez daha gösterdi.

Cesur insanlar, cesur gazeteciler ve cesur kamu görevlileri lazım bu ülkeye. Daha çok lazım. Hastanedeki o memur gibi, Hürriyet Gazetesi’ne bu haberi yapan muhabir (Dinçer Gökçe) gibi,

O cesur “Düdük Çalanlar” olmasa, bu rezaletleri öğrenemeyecektik. Pislikler halının altına süpürülmüş durumda kalacaklardı. Onların sayesinde temizlenecektir bu toplum ve bu dünya..

Cesur olun. Korkmayın, tırsmayın.
Çalın düdükleri..
Çınlasın ortalık.
Ses verin.
Haykırın,
Temizleyelim bu memleketi ve bu dünyayı..

Haydi!..

Zafer Arapkirli

Patreon üzerinden desteğinizi bekliyoruz.