Nazım Hikmet ve Ahmet Ümit’i buluşturan film.. ‘Merhaba Güzel Vatanım’ın ilk tanıtım filmi

Bir marinadan daha fazlası olup kültür ve sanata destek vermek bizim için ne büyük onur ve gurur, ne büyük bir mutluluk. Bu fırsatı bize veren sevgili dostum Cengiz Özkarabekir’e(@ustabelgeselci) ve çok güzel ağabey Ahmet Ümit’e ( @baskomsernevzat ) binlerce teşekkürler. Ne güzel ki varlar, iyi ki varlar 🙏🙏🙏

NAZIM HİKMET VE AHMET ÜMİT’İ BULUŞTURAN FİLM

‘MERHABA GÜZEL VATANIM’DAN İLK TANITIM FİLMİ

Yolu Moskova’dan geçen dünya şairi Nazım Hikmet’in hayatı ile onu örnek almış ve tıpkı onun gibi hayatının bir dönemini Moskova’da geçirmiş Ahmet Ümit’in hikayesi ‘Merhaba Güzel Vatanım’la beyazperdede ölümsüzleşiyor.

‘Merhaba Güzel Vatanım’ İlk Tanıtım Videosu:

www.youtube.com/watch?v=ApdwR09TWxE&feature=youtu.be

Senaryosunu Ahmet Ümit’in yazdığı projenin yönetmenliğini uzun yıllardır birçok belgesel hazırlamış olan Cengiz Özkarabekir üstleniyor. İki yazarın gerçek hayat hikayelerinden yola çıkan ‘Merhaba Güzel Vatanım’da, Nazım Hikmet’in Moskova’ya uzanan yolculuğunun, Ahmet Ümit’in fırtınalı hayatı ve 1980’li yıllarda Moskova’ya gidişi üzerindeki etkileri anlatılıyor. Türkiye tarihinden önemli kesitlerin de yer aldığı filmde, yazarların zorlu serüvenlerinin en dramatik yanları gösterilirken, sanat ve edebiyatın kurtarıcı gücü vurgulanıyor. Hayat kısa, sanat uzun sloganını benimseyen film, iki genç insanın, yaşadıkları çağın etkisiyle nasıl birer edebiyatçıya dönüştüklerini irdeliyor.

Oldukça farklı bir kurgusal dille anlatılan ‘Merhaba Güzel Vatanım’da, Nazım Hikmet’e Yetkin Dikinciler hayat verirken, Ahmet Ümit’i de genç oyuncu Serkan Altıntaş canlandırıyor. Yaklaşık 150 kişiyi yan rollerde izleyeceğimiz yapımda Berna Laçin, Pelin Batu, Levent Üzümcü, İskender Bağcılar, Mehmet Tokat, Alper Türedi, Kutay Şahin, Adnan Kürkçü, Ayhan Bozkurt gibi usta ve genç isimler de rol alıyor.

Geçtiğimiz aylarda Moskova, Gaziantep ve Bursa’da yapılan filmin çekimleri İstanbul’da bu ay tamamlandı. West İstanbul Marina’nın ana sponsorluğunda gerçekleştirilen projenin müziklerinde Cem Erman’ın imzası bulunuyor. ‘Merhaba Güzel Vatanım’, 22 Kasım 2019’da Türkiye’de vizyona girmeye hazırlanıyor.

Basın İletişim:

İletişim Deposu
———————-
Zümrüt Burul
Tel: 0536 486 63 66
zumrutburul@iletisimdeposu.com

İrem Tümer
Tel: 0543 761 25 01
iremtumer@iletisimdeposu.com

Patreon üzerinden desteğinizi bekliyoruz.