İstiklal Marşı’nı bir söylüyorlardı ki.. Kızıl Ordu Korosu düşen uçaktaydı

Suriye’ye giden Rus uçağı düştü… Kızıl Ordu Korosu da uçaktaydı

Rusya’nın Soçi kentinden Suriye’ye gitmek üzere havalanan, Rusya Savunma Bakanlığı’na ait Tupolev TU-154 tipi uçak Karadeniz’de düştü. Mürettebatla birlikte 92 kişiyi taşıyan uçakta 64 Kızıl Ordu Korosu üyesi de bulunuyordu. Kazada, uçakta bulunanların tamamı yaşamını yitirdi.

Bakanlığa ait Tu-154 uçağının uçuşun 7 dakikasında Karadeniz kıyısından 5 kilometre uzaklığa Anapa yakınlarına düştüğü bildirildi. Uçağın parçaları kıyıdan 1,5 kilometre uzaklıkta bulundu.

“KAZADA TERÖR İHTİMALİ YOK”

Rusya Federasyon Konseyi Savunma ve Güvenlik Komitesi Başkanı Viktor Ozerov, kazanın muhtemel sebepleri arasında terörizm ihtimalini ‘tamamen dışarıda bıraktıklarını’ belirtti.

AP’nin haberine göre Ozerov, uçağın teknik bir problemden veya mürettebat hatasından dolayı düşmüş olabileceğini fakat terörizm kaynaklı olamayacağını çünkü uçağın ordunun işletiminde olduğunu vurguladı.

KAZADA KURTULAN OLMADI 

Rusya Savunma Bakanlığı Sözcüsü İgor Konaşenkov, Karadeniz’de düşen Tu-154 tipi Rus uçağında bulunan 92 kişiden sağ kurtulan olmadığını duyurdu. Moskova’da gazetecilere açıklama yapan Konaşenkov, Savunma Bakanlığına ait Tu-154 tipi uçağın saat 05.25’te Soçi’deki Adler havalimanından havalandıktan sonra 05.27’de radardan kaybolduğunu söyledi.  Konaşenkov, “Uçağın düştüğü yer tespit edildi. Kazadan sağ kurtulan olduğu yönünde işaret bulunmuyor” dedi.  Arama kurtarma çalışmalarına dört gemi, dört helikopter, bir uçak ile bir insansız hava aracının katıldığını ifade eden Konaşenkov, Tu-154’ün parçalarının Soçi kıyılarında Karadeniz’in 70 metre derinliklerinde tespit edildiğini belirtti.

64 KIZIL ORDU KOROSU ÜYESİ BULUNUYORDU

Rusya Savunma Bakanlığı uçaktaki yolcuların listesini açıkladı. Listeye göre uçakta bulunana yolcuların çoğunluğu Kızıl Ordu Korosu üyelerinden oluşuyor. Uçakta dünyanın en ünlü korolarından biri olan Kızıl Ordu Korosu’ndan 64 kişi bulunuyordu.

Geriye galan 28 kişiyi ise sekiz mürettebat, dokuz medya temsilcisi, sekizi asker 10 Rus hükümeti görevlisi, ve bir de uluslararası yardım kuruluşu olan Fair Aid’in üyesi bulunuyordu.

PUTİN, ULUSAL YAS İLAN ETTİ

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in talimatıyla uçak kazasının soruşturulması amacıyla hükümet komisyonu kuruldu. Komisyonun başkanlığına Ulaştırma Bakanı Maksim Sokolov getirildi. Putin, kaza nedeniyle yarın Rusya’da Ulusal Yas günü ilan ettiklerini açıkladı.

Rusya Savunma Bakanlığı’nın verdiği en son bilgiye göre uçakta bulunanların sayısı yeniden 92 olarak belirlendi.

ZAHAROVA: TELAFİSİ İMKANSIZ KAYIP

Düşen uçakla ilgili bir mesaj paylaşan Rusya Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Mariya Zaharova, telafisi imkansız bir kayıp yaşandığını belirtti. Facebook hesabından açıklama yapan Zaharova, “Herkese başsağlığı diliyorum. Bu telafisi imkansız bir kayıp, zira onlar yerleri doldurulamayacak kişilerdi” diye yazdı.

Uçakta bulunduğu düşünülen Rus televizyon kanalı NTV’nin ses kayıtçısı Yevgeniy Tolstov uçuştan önce Facebook hesabından uçağın resmini yayınladı.

Haber Kaynak: cumhuriyet.com.tr