Şüpheli uçak kazası gibi.. Türk Uzay Ajansı’nı kurduğu gün Prof. Dr. Albayrak Ankara’daki tuhaf tren kazasında öldü. Öğrencilerine “Çok yakında büyük işler yapacağız” demişti

Atlas Jet kazası geldi akla…
Türk Uzay Ajansı’nın kurduğu gün Prof. Dr. Berahitdin Albayrak, Ankara’daki tuhaf bir tren kazasında öldü

1- Türk Uzay Ajansı’nın kuruldu.
2- Öğrencilerine son dönemde “Çok yakında büyük işler yapacağız” diyen Ankara Üniversitesi Astronomi bölümü hocası Prof. Dr. Berahitdin Albayrak aynı gün trene bindi.
3- Tren saçma bir sebeple tuhaf bir kaza yaptı.
4- Profesör öldü.
*** Trajik.

Atlas Jet kazası geldi akla… Türk Uzay Ajansı’nın kurduğu gün Prof. Dr. Berahitdin Albayrak tuhaf bir tren kazasında öldü
Atlas Jet kazası geldi akla… Türk Uzay Ajansı’nın kurduğu gün Prof. Dr. Berahitdin Albayrak tuhaf bir tren kazasında öldü

 

PEKİ NE OLDU?

Ankara-Konya seferini yapan Yüksek Hızlı Tren (YHT), Yenimahalle ilçesinde kılavuz lokomotife çarptı. Kazada 3’ü makinist olmak üzere 9 kişinin öldüğü, 47 kişinin de yaralandığı öğrenildi.

Kazada hayatını kaybedenlerden birinin de Ankara Üniversitesi Fen Fakültesi Astronomi ve Uzay Bilimleri Bölümü öğretim üyesi Berahitdin Albayrak olması dikkat çekti.

TÜBİTAK tarafından Konya Bilim Merkezi’nde yapılacak “Bilim Cafe” programına katılmak üzere Konya’ya giden Ankara Üniversitesi Fen Fakültesi Astronomi ve Uzay Bilimleri Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Berahitdin Albayrak, YHT tren kazasında vefat etti.

Üniversite vefat eden Albayrak ile ilgili bir açıklama yayınladı.
Açıklamada,
“Tübitak tarafından Konya Bilim Merkezi’nde yapılacak ‘Bilim Cafe’ programına katılmak üzere gelen hocamız YHT tren kazasında vefat etmiştir. Allah rahmet eylesin” ifadelerine yer verildi.

BERAHİTDİN ALBAYRAK KİMDİR?
TÜBİTAK Bütünleştirilmiş Doktora Bursu (BDP) kapsamında, 1997-1998 arasında doktora tez çalışmaları için The Military College of South Carolina, Fizik Bölümü’nde bulunan Albayrak, ilk yazar olarak yer aldığı “A spectroscopic atlas of Deneb” isimli makale ile Astronomy and Astrophysics (A&A) isimli uluslararası bilimsel dergide kapak konusu olarak seçildi.

2002’de Türkiye Bilimler Akademisi (TÜBA) Seçkin Genç Bilimci Ödülü, Ankara Üniversitesi Onur Belgesi, Ankara Üniversitesi 2002 yılı Fen Bilimleri Teşvik Ödülü aldı.

Ankara Üniversitesi 2004 yılı Fen Bilimleri Teşvik Ödülü, Prof. Dr. Nüzhet Gökdoğan Astrofizik Bilim Ödülü, 2006’da ise Popüler Bilim Dergisi Bilim-Teşvik Ödülüne layık görüldü.

Albayrak’ın, Yıldızaltı Cisimler (Kahverengi Cüceler),
Küçük Kütleli Yıldızlar,
Bünyesel Değişen (RR Lyrae, Delta Scuti türü) Yıldızlar,
Örten Değişen Çift Yıldızların Fotometrik Analizi,
Erken Tayf Türü (Cüce ve Süperdev) Yıldızların Tayfsal Analizi
alanlarında araştırmaları bulunuyordu..

SABAH SAATLERİNDE ERDOĞAN İMZASIYLA TÜRKİYE UZAY AJANSI KURULDU

Türkiye Uzay Ajansının kurulduğunu bildiren Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi, Resmi Gazete’de yayımlandı. Türkiye Uzay Ajansı Hakkında Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi, Resmi Gazete’de yayımlandı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayip Erdoğan’ın imzası ile yayımlanan 23 numaralı Kararnamede tüzel kişiliği haiz, idari ve mal özerkliğe sahip, özel bütçeli Türkiye Uzay Ajansının kurulduğu bildirildi.

Yayımlanan kararnameye göre, ajansın merkezi Ankara’da yer alacak. Özel bütçeye sahip olacak olan kurumun idari ve mali açıdan da özerk olacağı belirtildi.

TÜRKİYE UZAY AJANSI NEDEN KURULDU?

Türkiye Uzay Ajansı Kurulması ve Uzaya Yönelik Faaliyetlerin Düzenlenmesi Hakkında Kanun Tasarısı (1/823) ile sunulan komisyonu raporunda, Türkiye Uzay Ajansının kurulması şu amaçlarla ifade edildi: “Ülkemiz açısından oldukça önemli olan uzay ve havacılık sektörlerinde teknolojide dışa bağımlı olmayan, rekabetçi bir sanayinin geliştirilmesi, uzay ve havacılık teknolojileri alanında bilimsel ve teknolojik altyapıların ve insan kaynaklarının geliştirilmesi, uzay teknolojilerinin kullanımının yaygınlaştırılması, ülkemizin uzaya yönelik hak ve menfaatlerinin korunması.”

TÜRKİYE UZAY AJANSI NE İŞ YAPACAK?

Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı ile ilgili olacak Ajans, uzay ve havacılık bilimi ve teknolojilerine yönelik orta ve uzun vadeli amaçları, temel ilke ve yaklaşımları, hedef ve öncelikleri, performans ölçütlerini, bunlara ulaşmak için izlenecek yöntemler ile kaynak dağılımlarını da içeren stratejik planlar hazırlayacak. Türkiye Uzay Ajansının görevleri arasında rekabetçi bir uzay ve havacılık sanayinin geliştirilmesi, toplumun refahı ve milli menfaatler doğrultusunda uzay ve havacılık teknolojilerinin kullanımının yaygınlaştırılması, uzay ve havacılık teknolojileri alanında bilimsel ve teknolojik altyapıların ve insan kaynaklarının geliştirilmesi, kapasite ve yeteneklerin artırılması, uzaya bağımsız erişim imkanı sağlayacak tesis ve teknolojilerin kazanılması, uzay ve havacılık bilimi ve teknolojileri alanındaki uzmanlık ve bilgi birikiminden milli sanayinin diğer sektörlerinin de yararlanabilmesi için gerekli çalışmaların yapılması bulunuyor.

Haber Kaynak:

http://ilkkursun.site/tren-faciasinda-bilim-insani-prof-berahitdin-albayrak-turkiye-uzay-ajansi-kuruldugu-gun-hayatini-kaybetti?fbclid=IwAR2EuHVu5ljFMhul7mG2vsCpHGyJpC-cwMo9pKA3OVxgV9W6voUwg40Duew

 

Şüpheli şekilde düşen uçakta ölen Türk bilim insanları ve ASELSAN’da intihar eden Türk mühendislerin ortak noktası