“Bu tablo ‘Pompei’nin son günü’nü anlatır! Mayk Pompeo ABD Dışişleri bakanı oldu. Göreceğiz Pompeo’nun son gününde dünyaya ne olacak” İbrahim Nebioğlu’ndan muazzam bir betimle

Karl Bryullov’un 1830-larda çəkdiyi bu məşhur tablo “Pompeyin (Pompei) sonuncu günü” adlanır. Burada b.e. 79-cu ilində Vezuviy vulkanının püskürməsi nəticəsində Pompei şəhərinin dağıdılması təsvir olunub.

Bu gün CIA rəhbəri Mayk (Mike) Pompeo, Rex Tillersonun yerinə ABŞ-ın Dövlət katibi təyin olundu. Görəsən Pompeonun sonuncu günündə Dünya nə vəziyyətdə olacaq?

“Pompeyin sonuncu günü” tablosu da ona görə yadıma düşdü.

İbrahim Nebioğlu

Mike Pompeo Kimdir

ABD Başkanı Donald Trump tarafından 13 Mart 2018’de Dışişleri Bakanı olarak görevlendirilen Mike Pompeo, 9 Şubat 2017’de CIA başkanlığına getirilmişti. Mike Pompeo, ABD Başkanı Donald Trump’a benzer, sağcı-muhafazakar dünya görüşüne sahip bir isim olarak tanınıyor.

Cumhuriyet Parti içerisindeki aşırı sağcı Çay Partisi hareketinden gelen eski kongre üyesi Pompeo, su işkencesine verdiği destek ve kürtaj karşıtı görüşleriyle gündeme gelmişti.

Eski bir asker olan Pompeo, ABD Kara Kuvvetleri’ne subay yetiştiren West Point’teki Askeri Akademi’den 1986 yılında sınıf birincisi olarak mezun olduktan sonra Harvard Üniversitesi’nde hukuk okudu.

Associated Press ajansının Pompeo’nun Temsilciler Meclisi’ndeki kişisel sayfasında yer alan bilgilere dayandırdığı haberine göre “CIA Başkanı, Berlin Duvarı yıkılmadan önce Demir Perde’nin devriyesinden sorumlu birlikte görev yaptı.”

Pompeo ayrıca, 2010 yılında Kansas eyaletinden Temsilciler Meclisi’ne girdi.