PROF. DR. SİYAMİ ERSEK VE ÜLKÜ SÖYLEMEZOĞLU.. MDP’DEN.. HDP’YE! (Bu HDP başka hdp ama)

Prof Siyami Ersek

PROF. DR. SİYAMİ ERSEK VE ÜLKÜ SÖYLEMEZOĞLU..
MDP’DEN.. HDP’YE!…

12 Eylül 1980 sonrası 1986 yılında kurulan ve ünlü kalp cerrahı Prof.Dr. Siyami Ersek’in İstanbul İl Başkanı olduğu, Genel Başkan’lığını ise Ülkü Söylemezoğlu’nun üstlendiği HDP(HÜR DEMOKRAT PARTİ)’nin Çamlıca Yedi Tepe Restaurant’taki basınla tanışma yemeğindeyiz.

Birçok basın mensubu ile birlikte katıldığımız yemekte; rahmetli gazeteci arkadaşım Mustafa Günaydın ile röportaj yapıyoruz.

*********

MDP(Millliyetçi Demokrasi Partisi) 12 Eylül Darbesi`nden sonra, 1983`te siyasal partilerin yeniden kurulmasına izin verilmesi üzerine emekli Orgeneral Turgut Sunalp ve 40 arkadaşı tarafından 16 Mayıs 1983’te kurularak, genel başkanlığa da Sunalp getirilmişti.

Emekli Orgeneral Turgut Sunalp başkanlığındaki MDP, 12 Eylül sonrasındaki ilk genel ve yerel seçimlerde beklenen başarıyı gösterememiş, giderek güçlenen Doğru Yol Partisi karşısında erimeye başlamıştı.

Birinci kongrede Sunalp`ın yerine Kahramanmaraş milletvekili Ülkü Söylemezoğlu`nun genel başkanlığa getirilmesi de bu süreci durdurumadı. Mayıs 1985`te DYP kongresinde kaybeden eski TOBB başkanı Mehmet Yazar ve çevresi, 1986 başlarında MDP yönetimi ile yakınlaşma içine girdi.

TBMM`de 52 üyesi bulunan MDP 4 Mayıs 1986`da kendini feshetmesinin ardından, eski MDP yönetici ve üyeleriyle Yazar ve DYP`den ayrılanlar tarafından HDP kuruldu.Yeni partinin genel başkanlığına Mehmet Yazar getirildi.Partinin amblemi 16 köklü Çınar Ağacı`ydı.

Yönetimdeki bu değişikliğin de canlılık getirmemesi üzerine 4 Mayıs 1986`da yapılan olağanüstü kongrede partinin feshedilmesi kararlaştırıldı. Partili milletvekillerinden bir bölümü, o sırada kurulan Hür Demokrat Parti`ye (HDP) katıldı. Bazı milletvekilleri de Anavatan Partisi`ne ve Doğru Yol Partisi`ne girdiler. Eski Genel Başkan Turgut Sunalp ve birkaç milletvekili ise bağımsız kaldı.

Milliyetçi Demokrasi Partisi kuruluşundan hemen sonra 12 Eylül Darbesi`nin siyasal çizgisinin savunucusu olduğunu açıkladı. Milli Güvenlik Konseyi`nce desteklendiği, kollandığı ve yeni dönemin iktidar partisi olarak tasarlandığı izlenimini vermesine karşın 6 Kasım 1983 seçimlerinde, ağır bir yenilgiye uğradı.

Oyların ancak % 23.27`sini aldı; 5`i listesindeki bağımsızlardan olmak üzere 71 milletvekilliği elde ederek üçüncü parti oldu. 25 Mart 1984`teki yerel seçimlerde de oyların % 6.96`sını elde ederek yalnızca üç il merkezinde belediye başkanlığı seçimini kazanabildi.

MDP`nin seçimlerdeki başarısızlığı, parti yönetimine karşı yoğun bir muhalefetin doğmasına yol açtı. 13 Temmuz 1985`te yapılan birinci olağan kongrede Turgut Sunalp`ın yerine parti genel başkanlığına Ülkü Söylemezoğlu seçildi.

28 Eylül 1986`da yapılan milletvekilli ara seçimlerinde toplam oyların ancak 1.3`ünü alan HDP, 30 Kasım 1986`da kendini feshederek Anavatan Partisi`ne katılmayı kararlaştırdı. HDP milletvekillerinin büyük bölümü ANAP içinde yer alırken, Mehmet Yazar 29 Kasım 1987`deki milletvekili erken genel seçimlerine değin ANAP dışında kaldı. — Şükrü Disanlı ile birlikte.

Mehmet Ünlü

Prof Siyami Ersek