Ermeni terör örgütü Asala’nın Paris katliamından günlerce komada kalarak kurtulan Türk Gazeteci Ergun Çağatay öldü

ÇOK ÜZGÜNÜM
O KORKUNÇ ORLY KATLİAMINDAN KURTULAN
ULUSLARARASI FOTOĞRAF USTASI CAN DOSTUM
ERGUN ÇAĞATAY’I KAYBETTİK !
ALLAH RAHMET ETSİN, MEKANI CENNET OLSUN.

( Ergun Çağatay Fransız GAMMA fotoğraf ajansı ve Amerikan LIFE grubunda çalıştı.
15 Temmuz 1983’de Paris – Orly havaalanında Ermeni terör örgütü ASALA’nın bombalı saldırısında ağır yaralandı. Uzun bir süre komada kaldı, beş yıl yanık tedavisi gördü. )

Serdar Koçak

Ergun ÇAĞATAY ağabeyimiz ustamızı kaybettik. Robert Kolej mezunu Ergun ağabey dünyada silahların patladığı her yerde tüm dünyaya en önemli kareleri taşımıştı. Ankara’da Pembe Köşk’ü ziyaret ederek Özden Toker ile görüşüp Ismet Inönü üzerine bir belgesel hazırlamaya başlamıştı. Erdal Inönü”nün katkıları ile akademik makalelerle karelerini bir araya getirip dünyaya bırakan önemli bir kitaba da imza atmıştı. Ecevit Arayış Grubunun talebi üzerine bizleri kırmayıp Başbakan Bülent Ecevit karelerini iki kez sergimize sunma onayını vermişti. Mekânı cennet olsun Usta!

Emre Aygen

İstanbul – Türkiye Gazeteciler Cemiyeti Üyesi, Sürekli Basın Kartı ve 2016 Burhan Felek Basın Hizmet Ödülü sahibi Ergun Çağatay 15 Şubat 2018 Perşembe günü vefat etti. Türkiye Gazeteciler Cemiyeti Yönetim Kurulu, Ergun Çağatay’ın ölümüyle ilgili yayınladığı mesajda “Değerli üyemiz, Ergun Çağatay’ı kaybettik. Mesleğimize uzun yıllar başarıyla hizmet veren Ergun Çağatay’ı sevgi ve saygıyla anıyoruz. Ergun Çağatay’ın ailesine ve basın topluluğumuza başsağlığı diliyoruz” dedi. Ergun Çağatay’ın cenazesi 18 Şubat 2018 Pazar günü saat 11.00’de Nazım Hikmet Kültür ve Sanat Merkezi’nde (Şişli) yapılacak törenin ardından öğle namazından sonra Zincirlikuyu Camisi’nden alınarak Zincirlikuyu Mezarlığı’nda toprağa verilecek.
ERGUN ÇAĞATAY KİMDİR?
1937’de İzmir’de doğdu. İstanbul Robert Kolej’den mezun oldu. İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi’ndeki eğitimini yarıda keserek gazeteciliğe başladı. Çağatay, 1974 yılında Paris’te GAMMA fotoğraf ajansına girerek foto muhabirliğine adım attı. 1980’de New York’ta Time/Life grubunda çalışmaya başladı ve dergide ses getiren pek çok önemli habere imza attı. 1983’de Paris / Orly Havaalanı’nda Ermeni terör örgütü ASALA’nın bombalı saldırısında ağır yaralanan Çağatay uzun süre yanık tedavisi gördü. Saldırı, hayatında bir dönüm noktası oldu ve bu dönemden sonra özellikle de tarih alanında yoğun araştırmalar yapmaya yöneldi. Topkapı Sarayı Kütüphanesi’ndeki nadir el yazması kitaplar üzerine yaptığı çalışma, Japonya’dan Brezilya’ya kadar dünyanın birçok ülkesinde yayınlandı. Paris’de Nathan Yayınevi için TÜRKİYE kitabını hazırladı. En kapsamlı projesi “Turkic Speaking Peoples – Türkçe Konuşanlar” en çok ses getiren çalışmalarından biri oldu.14 yılda tamamladığı kitap için 110 bin kilometre yol kat ederek 35 bin kare fotoğraf çekti. Kitabın Türkçe çevirisi ise 2008’de İstanbul’da yayınlandı. Yayınlanmış diğer kitabı ise ‘Bir Zamanlar Orta Asya’. Kitabı ile ilgili çeşitli sergiler açıldı.

Patreon üzerinden desteğinizi bekliyoruz.