Tarih bilinci ve taraftarlık ruhu buluşuyor. Profesyonel rehber eşliğinde Beşiktaş semt turu. Son duruk Beşiktaş JK Müzesi.. Deniz Kartalı Gökhan Karakaş yazdı

Beşiktaş semt turu
Gökhan Karakaş – İstanbul

Gökhan Karakaş – Milliyet Gazetesi

Tarih bilinci ve taraftarlık ruhu buluşuyor

Futbol takımı, stadyum ve taraftarın iç içe olduğu tek kulüp Beşiktaş JK, tarihsel geçmişi ve semt kültürünü bir gezi ile bir araya getiriyor. Beşiktaş JK Müzesi tarafından düzenlenen; Süleyman Seba, Ahmet Fetgeri, Fuat Balkan, Hakkı Yeten, Şeref Bey gibi 116 yıllık kulüp tarihine yön veren isimlerin izlerinin tanıtıldığı ‘Kara Kartal’ın İzinde Beşiktaş’ isimli semt turu Vodafone Park’ta sonlanıyor.

Profesyonel rehber eşliğinde semt turu

Beşiktaş Bereket Jimnastik Kulübü adıyla 1903 Mart’ında Türkiye’nin ilk spor kulübü olarak özel izinle kurulan Beşiktaş, tarihi geçmişini modern stadyumuyla birleştiren bir proje yürütüyor. 116 yıllık tarihini ve semt kültürünü futbolun gücüyle birleştirerek taraftarına anlatmak isteyen Beşiktaş JK Müzesi, Rehber Nihan Vural eşliğinde ilginç bir program hazırladı. Beşiktaş çarşı içinde 24 saat süren yaşamın Beşiktaş JK tarihiyle ilişkisini anlatmak için hazırlanan Semt Turu boyunca, katılımcılar Beşiktaş’a ait önemli mekanları ziyaret ediyor. Semt Turu; Yıldız Parkı,  1987’de yıkılan Şeref Bey Stadyumu ve Çırağan caddesi üzerinde devam ediyor. 1903’te Beşiktaş Jimnastik Kulübü’nün temellerinin atıldığı Osman Paşa Konağı ve 5. yüzyıla tarihlenen Beşiktaş semtinin ara sokaklarından, Şairler ve Abbasağa parklarına uzanan tur, Ağaçlı Yol ve Dolmabahçe Caddesi’ne gidiyor. Siyah beyazlıların akın ettiği Vodafone Park ve Beşiktaş JK Müzesi gezisiyle noktalanan tur, tarih bilincini ve taraftarlık ruhunu başarıyla harmanlıyor.

“Geçmişle kurduğumuz ilişkinin ürünü”

Beşiktaş JK Müzesi Müdürü Canan Cürgen, “Şehirler, aynı organizmalar gibi sürekli gelişen ve değişen, canlı yapılar. Yapılaşma ile kentin kimliği ve çehresi sürekli değişiyor. Bu yapılaşma içinde bizi var eden, geçmişle kurduğumuz ilişkinin mihenk taşları olan yapıların gözden kaçtığını, yok olduğunu, küçüldüğünü göremediğimiz zamanlar oluyor. Semt turu, Beşiktaş semtinin Beşiktaş Jimnastik Kulübü ile yakından ilişkili hikayesini bu yapılar üzerinden, yani mekânın mimari kimliği ve sosyo-kültürel durumu üzerinden okumak adına kıymetli bir proje oldu. Katılımcılar, turda gördüklerinin yansımalarını Beşiktaş JK Müzesi’nde bulduklarında, bu büyük tablo zihinlerde de tamamlanmış oluyor. Beşiktaş JK Semt Turu’nun profesyonel rehberi Nihan Vural ise “İstanbullular olarak Dolmabahçe gibi tarihsel mirası yüklü bir semtin dokunulmazlığını sağlayamadık ama semt turu sayesinde hem anılarımıza hem kentin hafızasına sahip çıkıyoruz. Kentlerin hafızalarını oluşturan yapıları, öyküleri hem geleneksel anlatımla hem de taraftarlık bilinciyle harmanlayıp Beşiktaşlılara sunuyoruz” diye konuştu.

KUTU: Tarih ve taraftarlık harmanlanıyor

Semt Turu, Yıldız Parkı girişinde başlıyor ve ilk durak Çırağan Sarayı. Uzun yıllar Beşiktaş Jimnastik Kulübü’nün sahası Şeref Stadı’nın içinde olduğu Saray’ın ardındanÇırağan Caddesi’nde uzanan Osmanlı Feriye Sarayları semtin köklü geçmişine ışık tutuyor.1903’te kulübün kurulduğu Osman Paşa Konağı’nın bulunduğu Serencebey Yokuşu ikinci durak. Barbaros Bulvarı’ndaki yürüyüşle arkeolojik kazı alanı bilgileri veriliyor. Beşiktaş Meydanı’nda Sinan Paşa Camii, Barbaros Hayreddin Paşa Türbesi, Barbaros Anıtı, Deniz Müzesi ve Köyiçi’ne doğru ilerleniyor. Taraftarın Semt’i haline gelen ‘Çarşı’ içindeki Kartal Heykeli, parke taşlı sokaklar, sokaklara gerilmiş siyah beyaz bayraklar, dinamik kalabalık, Şair Nedim Caddesi, Akaretler, Mustafa Kemal Müzesi, İnönü Stadı mimarlarından Şinasi Şahingiray’ın evi, Sultan Abdülhamid’in saray ressamı Fausto Zonaro’nun atölye evi, Süleyman Seba Caddesi ve Süleyman Seba Heykeli görülebiliyor. Dolmabahçe Caddesi üzerindeki meşhur ağaçlı yolun ardından stadyumdaki Beşiktaş JK Müzesi’nin turun son noktası.

Gökhan Karakaş

Kaynak: Milliyet Gazetesi

Beşiktaş eski foto
Beşiktaş semt turu – Şeref Bey
Beşiktaş semt turu

 

Beşiktaş semt turu
Beşiktaş semt turu
Beşiktaş semt turu
Beşiktaş’ın kurucuları
Beşiktaş takımı
Beşiktaş semt turu
Dolmabahçe Sarayı
İnönü Stadı