Ne transferde ne başka şeyde hile hurda düşünmeyiz, biz Beşiktaş’ız

Ahmet Nur Çebi

Beşiktaş Başkanı Ahmet Nur Çebi’nin manşet olacak transfer açıklamasının mealini taraftar şu şekilde yorumladı:

“İşte beşiktaşlılık duruşu budur. Ahlak, erdem, onur, dürüstlük, şeref gibi kavramları baş tacı eden Beşiktaşlıları yapılan böylesi bir açıklama mutlu etti.

Rakipler gibi Bolu’ya yedek kaleci satarak, Ajax’a adam gönderip, ama parasını kendi vererek hülle yapmak yerine, derdimizle yüzleşir işimize bakarız.”

Ahmet Nur Çebi: “Biz transferde hile, hurda düşünmüyoruz. Hile hurda ile yola devam edemeyiz..Bir taraftarımızı bile zan altında bırakacak işe girmeyiz..Acı bizimse birlikte paylaşacağız..”

Ahmet Nur Çebi: Beşiktaş’a zarar verecek bir riski almayacağım.

Ahmet Nur Çebi:”Guilherme ile bir görüşme olmamıştır. Oyuncunun menajeri bize ulaştı, pozitif bir cevap vermedik.”

Taraftarımız merak ediyor. Aslında çok gündemde olmaması gereken konular.

Gündem, TFF’nin lisanslama bölümünün koyduğu sınırlamalar. Sadece Beşiktaş değil, diğer tüm takımları ilgilendiren uygulamalar bunlar. Maalesef transfer yapabilecek noktaya gelemiyoruz. Kendileri bu konuda taviz vermeyeceklerini, Türk futbolunun ekonomik olarak zor durumda olduğunu bize defalarca söyledi.

Ancak biz de ısrarla, içerisinde bulunan ve hakkımız olan durumun değiştirilmesini istiyoruz. 30’u 40’a çıkarmak ya da indirmek TFF’nin insiyatifindedir.

Ama gelir gider hesaplamalarında, ülkede faizlerin indiğini görüyoruz ve bunun bize yansıtılması konusunda ısrar ediyoruz. Beşiktaş’ın puan anlamında ceza alması riskine girmek istemiyoruz. Biz burayı toparlamaya ve zaiyat vermemeye geldik. Ben bu riski almayacağımı söylüyorum.

Bahsi geçen futbolcuyla ilgili bizim herhangi bir görüşmem olmamıştır. Menajerler bu dönemde aktif olabiliyor. Bu futbolcunun gelebileceği yönünde yapılan teklifte şartlarının sorulmasının ardından pozitif bir cevap verilmemesine rağmen hala bunu gündemde tutuyorlar.

TFF’den hakkımız olan konuyla ilgili gereken çalışmaları yaptık. Ama bu olmadan transfer yapmak yanlış olur. Yapılan bir görüşmenin de futbolcu transferinin gerçekleşmesini içermesiyle ilgili yapılan algıyı da anlamıyorum.

Ürkmezgil benim abim ve kendisiyle uzun süre çalıştım. Son 2 sene birbirimizi şikayet etmekten başka hiçbir şey yapadık. O da aynı konulardan muzdaripti. Ama bugün muzdarip değilmiş gibi. Dün akşam kendisini aradım ama ‘Yanlış anlaşılmış’ dedi.

Ahmet Ürkmezgil’in sanıyorum bize AVM’den kaynaklı bir kırgınlığı var. Buranın yapımında kendisinin mücadelesini biliyorum, kendisinin desteklerinden dolayı teşekkür ediyorum.

Biz belki de bitmediğini ifade ederken yanlış aktarmış olabiliriz. Kendisi teşekkürü hak ediyor.
Bilmek başka onaylamak başka bir şey. Onay makamı değilsiniz. Biz geldiğimizde Futbol A:Ş’nin yönetim kurulu kararlarında, asıl harcamalarını ifade eden futbolcu transferlerinin yönetim kurulu karar defterlerinde yer almadığını ve dolayısıyla da burada yöneticilik yapan yöneticilerin bu olaylarda sorumluluğu olmadığını gördüğümüzü söyledik.

Eğer var ise, Ahmet bey gelip ‘Bakın burada imzam var’ diyorsa, o zaman farklı. Ama biz bu imzaları görmedik. Bilgisi olabilir, bilgisi olup olmadığını bilmiyorum. Eğer onayları varsa neden imzaları yok. Ben imzaları olmayan kişileri lafla sözle ibra edemem. Burada biliyordum diyebilir ama bilmek başka, onaylamak başka bir şey.

Bilgim ve onayım var diyorsa, bunu açıklaması gerekiyor.

Son çıkan vergi yasasında, yapılacak herhangi bir değişiklikte yeni kanun geçerli olacaktır maddesi var. Yüzde 15’ten yüzde 40 dilimine gireceğimiz için, dikkatli olmamız gerekiyor. Bu nedenle herhangi bir indirim talebimiz yok.

Satış konusunda futbolcularımızdan gitmek isteyen yok, futbolcularımıza gelen transfer teklifi de yok. Sözleşmeleri devam eden oyuncular var. Şu anda indirim konusu gündemde yok. Konuşacağımız futbolcularımız da var.

Ayrıca bütçeyi artık siz değil TFF yapıyor. Olmayan para da bütçeye eklenmez. Artık dikkatli olmamız gereken bir süreçteyiz. Sportif başarı kovalarken, yürüyebilir bir kulüp haline gelmemiz gerekiyor.

Kulüplerin satılması gündeme gelmedi. Gündeme gelse toplantı kısa sürerdi. Kulüplerin yürütülebilir olması amaçlandı. Şu anda bir çalıştay yapılıyor ve başkan ve yöneticilerin son derece planlı olduklarını görülüyor.

Cumhurbaşkanımız bize zaman ayırdı. Son derece yapıcı bir toplantıydı ve bize de dikkatli olmamızı gerektiğini hatırlatan ifadeleri için kendisine teşekkür ediyorum. Sorunları ve çözümleri dinleyerek katkı vermeye kararlı olduğunu ifade etti.

Çalıştaydan çıkacak olan kararların ardından durumlar Gazi Meclis’te yasalaşacaktır.
Hile ve hurda düşünmüyoruz. Biz Beşiktaş’ız. Koca camiayı temsil ediyoruz. Kimseyi zan altında bırakacak hile hurda düşünmüyoruz.

Tahmin etmiyorum böyle bir şey olacağını büyük suç ve günah olur. Kurallar herkese uyar. Herkese farklı bir uygulama yapacaklarsa, geriye dönük ağır suçlamalar ve zan altında kalırlar. Sanmıyorum böyle bir şey yapacaklarını.

Benim bakış açım şu, bütçede böyle bir yer yok. Bu sözleşmenin yapılmaması daha hayırlı olurdu ama yapılmış. Karşı tarafta haklarımızın olduğunu düşündüğümüz şeyler vardı. Ne kaybetmek, ne de teslim olmak istiyoruz.

100 bin Euro maaş alan futbolcuya 2 milyon Euro imza parası pek mantıklı gelmiyor.
Beşiktaş Başkanı ve Yönetimi olarak şunu biliyoruz ki, futboldaki anlaşmazlıkların gideceği yer Tahkim Kurulu’dur.

Ancak onlar da ‘Talebinizi önce TFF’ye yapacaksınız, sonuç alınca bize başvuracaksınız’ diyor. Biz de TFF’ye ‘Menfi müspet cevap verin ki, tahkim için önümüzü açın’ dedik.

Tekrar yazı yazdık ve kurum olarak görevimizi dört dörtlük yaptık. İnşallah VAR’la ilgili menfi karar vermezler. Menfi karar verirlerse de Tahkim’e gitmek için yolumuz açılsın. Acilen talebimizin cevabını bekliyoruz.

Bugün için iç transferi konuşmak çok erken. 3 gün sonra, 30 gün sonra iç transferi bitirme mecburiyetimiz yok. Olsaydı gündemimize alırdık.

Arkadaşlarımızla başarı ve şamiyonluk için yola çıktık ve ben de çok umutluyum. Beraber olduğumuz arkadaşlarımızla kupayı kaldırma konusunda bir amacımız olduğunu söyleyebilirim.