Ahmet Nur Çebi: Karagümrük şampiyon olmuş gibi sevindi, Malatya, Anadolu’nun mert karakteridir. Avaraj takımı olmayı kabul etmeyecektir

Ahmet Nur Çebi

Beşiktaş Başkanı Ahmet Nur Çebi, BJK Nevzat Demir Tesisleri’nde bir araya geldiği basın mensuplarına gündeme dair açıklamalarda bulundu.

Çebi’nin açıklamaları şöyle:

“Bayramlarda temenniler de güzel oluyor. Tabii ki bu tür dönemler çok konuşulan ve yorumlar yapılan bir dönem değil. Ancak bazı olaylara değinmek istiyorum.”

“Karagümrüklü futbolcular neyi kutladı?”

“İlk olarak, sevgili Karagümrüklü sporcuların maç günündeki başarılarına ve olaylara değinmek istiyorum. Her futbolcu sahaya kazanmak için çıkar, şartlar ne olursa olsun. İyi oynadılar ve kazandılar. Takdir etmemek mümkün değil. Her futbolcu gol attığında takla atabilir, sevinebilir. Takım halinde başardıkları için birbirlerine sarılıp sevinebilirler. Ancak soyunma odasında, yaşananlar bir kutlamayı gösteriyor. Ben de şunu belirtmek isterim ki, düşmemeyi mi başardınız, şampiyon mu oldunuz, neyi kutluyorsunuz? Bunu merak ediyorum ve bu merakımı gidermek için de ölene kadar bu işin takipçisi olacağım. Soracağım, soruşturacağım. Bu kutlamanın sebebi ne idi? Bir futbolcunun gol attıktan sonra takla atması, hocasının sevinmesi, birbirine sevinmesi çok doğal. Bunun tersini düşünmek bile istemiyorum. Ama kutlama nedenini bilmiyorum. Ben herhangi bir şey bilmiyorum, merakımı gidermek istiyorum. Bu nedenle konunun takipçisi olacağım. Bilsem zaten söylerim. Kendileri de bunu açıklayabilirler.”

“Malatya, Anadolu’nun mert karakteridir”

“Ligin sonuna doğru gelindiğinde ne hikmetse sürekli hoş olmayan ilginç şeyler konuşuluyor. Takımların mücadelelerine müdahaleler olduğuna ilişkin sözler ediliyor. Malatya, Anadolu’nun mert karakteridir. Malatyaspor hiçbir şekilde averaj takımı olmaz. Malatya şehri, yıllar boyu üzerinde averaj takımı yükünü taşımak istemez. Malatyaspor’un Galatasaray karşısında elinden gelenin en iyisini yapacağına şüphem yok. Malatya’nın hiçbir şekilde “Averaj takımı” olarak adlandırılacağına inanmıyorum. Taraftarlarımızın söylenenlere inanmamalarını istiyorum.”

“Şampiyonluğu biz hak ettik”

“Önemli bir virajdayız. İzmir’e şampiyon olmak için gidiyoruz. Bu bizim hakkımız ve bu kupayı bu sene biz hak ettik. Son iki maçı talihsizlik olarak görüyorum. Çok üzülüyoruz ama lig de çok renklendi. Tarihte bu kadar heyecanlı bir sezon yaşandığını hatırlamıyorum.”

“Umarız Göztepe maçında hakemler hata yapmaz”

“Bu sene de geçen sene de herkes hakemler tarafından mağdur edildiğini ifade eder. Ateş düştüğü yeri yakar ama en çok mağdur edilenin biz olduğumuzu söylemek istiyorum. Galatasaray maçında hakemin verdiği bir karar var hocamız da “Superman nasıl gördü” diyor. Atiba, yarım metre içeriden çevirdi. Aut olarak gösterilen pozisyonun zararı oldu bize. Karagümrük maçında Necip’e yapılan hareketin kırmızı kart olduğunu düşünüyoruz. Buna benzer birçok şeyi üst üste koyabilirsiniz. Hakemler maalesef takdir haklarını Beşiktaş’ın karşısındaki takımlara kullandılar ve bundan da başkaları karlı çıktı. Umarız ligde şampiyon olacağımız son maçta hakemler bu tür hatalar yapmazlar. Kasıt yok ama hata yapmaya da hakları yok. “Hakemdir, insandır” yok. Doktora gittiğinizde karaciğeriniz yerine böbreğiniz alındığı zaman “Hatadır” diyor musunuz?

90 dakika sonunda bu sezonun şampiyonu olacağız. Biz bu işi bitirmeye gidiyoruz. Ben takıma moral vermeye geliyorum ama onlar bana moral veriyor. Yönetici arkadaşlarım da bugün daha moralli. “Takmayın kafaya başkanım, biz iki kupayı birden alıp geleceğiz” dediler. Çocuklarımızın öyle ekstra bir prime ihtiyacı yok ama prim konusu bizim aramızda olan bir durum. Ama her zaman verdiğimizin daha fazlasını verdik.

Sakatlık, bu işin fıtratında var. Başka takımlarda ligin başında oldu, bizde de bu dönemde yaşandı. Geride kalanlar, sakatlıkları olan arkadaşlarının mücadelesini hatırlayarak mücadele edecekler.

Sezon bitiminde kupayı almaya yakın herkes bir şekilde can havliyle yanlış şeyler yapıyor. Yusuf Günay, Galatasaray camiasını temsil ediyor. Ona mı düşmüş bu işi takip etmek? Sana yakıştı mı bunu takip etmek? Yakışmış demek ki. Herhalde kendilerine iletişim ekibinden tavsiyede bulunuyorlar.

Tek hedefimiz Göztepe maçını kazanmak. Malatyaspor’un şerefiyle oynayacağını bildiğimiz için içimiz rahat.”

“Sergen hocanın morali çok iyi”

“Hocanın morali bugün çok iyi. Rakiplerimize buradan bayram mesajı olsun, Sergen hocamızın morali çok iyi.

Biz işin bu noktaya gelmesini beklemiyorduk ama futbolda böyle şeyler var. Başından bu yana yorumcular, bizim bu noktada olacağımızı beklemiyordu. Burada olmayacağımızı ümit edenler vardı. Bunu bitirdik bir kere ve buradayız. Bu takım için neler söyleniyordu, şimdi başka şeyler konuşuluyor. Ben futbolcularıma ve hocama, bu sezon için çok teşekkür ediyorum. Sezon başı konuşulanlara bakınca, şimdiki durum nedeniyle teşekkür ediyorum. İnsanlık vicdanlı ve adaletli olmayı gerektirir. Bu temel kuraldır. Geçmişte de bize çok haksızlık yapıldı. Gereken cevabı biz sahada vereceğiz.”

“Şampiyonluğu sahamızda kutlamak isteriz”

“Beşiktaş Kulübü olarak yasalara ve kurallara uymak zorundayız. Buna hassasiyet gösteriyoruz. Şampiyon olduğumuz takdirde tabii ki taraftarımızın kucaklaşmak isteyeceğini biliyorum. Ama bir başka sahadan ziyade kendi sahamızda şampiyonluk kutlamak isteriz. Göztepe karşısında şampiyonluk elde etmemiz halinde, sahamızda kutlama yapmak isteriz. Orası, Göztepe’nin mabedi ve orada şampiyonluk kutlamayız. Ama herhalde, Karagümrük’ün soyunma odasında sevindiği gibi futbolcular da soyunma odasında sevinebilir. Ama aleni şekilde sahanın ortasında bayrak dikmenin peşinde değiliz. Başkasına nazire olsun diye yaşamıyoruz.

Göztepe, Türkiye’nin en önemli camialarından birisidir ve onların da kimsenin aklında şüphe kalmayacak şekilde mücadele edeceğine inanıyorum.

Türkiye Kupası finalinde kupa stadyumdan olacak zaten. Orada da yaşanması gerekeni yaşayacağız ama abartmayacağız.”

Ahmet Nur Çebi
Ahmet Nur Çebi
Ahmet Nur Çebi
Ahmet Nur Çebi
Ahmet Nur Çebi
Ahmet Nur Çebi
Patreon üzerinden desteğinizi bekliyoruz.