Titanic (Titanik) limandaki o gemi ile çarpışsaydı 1500 kişi ölmeyecekti.. Yeni ortaya çıktı

Titanik’in bir buz dağına çarpıp batmadan önce bir gemiyle çarpışmaktan son anda kurtulduğu, gemiden yazılan bir aşk mektubunda ortaya çıktı.

Titanik faciası, dünya denizcilik tarihinin en büyük felaketlerinden bir tanesi olarak biliniyor. Özellikle de Kate Winslet ve Leonardo Di Caprio’nun oynadığı filmle büyük bilinirliğe kavuşan olay, 1912 yılında yaşanmıştı.

O günlerden kalma bir mektup açık arttırmaya çıktı. Mektuba göre Titanik’in yolculuğu düşünülenden çok çok daha kısa olabilirmiş. 9 Nisan 1912’de İngiltere’nin Southampton limanından yola çıkan gemi, daha limandan çıkarken başka bir gemiyle neredeyse çarpışacakmış.

Gemi limandan çıktıktan bir gün sonra Richard Gedde tarafından eşine yazılan aşk mektubu, geminin atlattığı kazayı da anlatıyor. Mektuba göre yaklaşık 40 cm mesafeden geçen Titanik ve SS City of New York neredeyse çarpıyordu. İki tekne arasındaki vakum etkisi nedeniyle SS City of New York’un limana bağlandığı halatlar koptu.

Sorunun yaşandığı ana binlerce kişinin tanık olduğu söyleniyor. Bazı kişiler bu olayı kötü şansın bir işareti olarak gördü ancak kaza gerçekleşseydi, belki de gemi yaklaşık bin 500 kişiyle birlikte sulara gömülmeyecekti.

Gemide yazılan mektup, 11 Nisan’da İrlanda’nın Queenstown kasabasından gönderildi. Gemi bu kasabaya yolcu almak için uğramıştı.

Gedde mektupta karısına onu ve kızını ne kadar özlediğini de yazmış ve karısından endişelenmemesini istemiş.

Açık arttırmada mektup, mektubun zarfı, Gedde’nin boğulduğunu varsayan ölüm sertifikası ve talihsiz adamla eşinin iki fotoğrafı bir arada müzayedeye çıkacak. Açık arttırmayı gerçekleştiren siteye göre bu lotun 12 bin ila 18 bin pound arası bir fiyata alıcı bulması bekleniyor.

Kaynak: denizcilikdergisi.com

Kaynak sayfa:

Titanik çatışsaydı batmayacaktı

Patreon üzerinden desteğinizi bekliyoruz.