Cağaloğlu’ndaki meşhur trafik polisi ‘Balerin’ Rafet… Nam-ı diğer (değer) maestro Rafet.. Hatırlayanlar olur elbet

Cağaloğlu’ndaki meşhur trafik polisi.

Erhan Uçaner’in çekimi….

Yılların Gazetecisi Gürol Kara, trafik polisinin “Balerin” lakaplı olduğunu belirtti ve şu yorumu yaptı:
Balerin Rafet. Muhteşem bir adamı. Gülümseyişini unutmak mümkün değil. Çok zarif el-kol hareketleri ile trafiği yönettiği için “Balerin” lakabı takılmıştı. Sağsa Allah selamet versin, öldüyse Allah rahmet eylesin.
Önünden geçen tüm araçların sürücülerine başıyla selam verdiğini yazmayı unutmuşum. Gürol Kara

Eski gazeteciler, yani Bab-ı Ali’nin eski müdavimleri, görüntüde açıkça görülen ve üzerinde Deniz, Şehir Hatları’nın amblemi bulunan silindirin içine zaman zaman yarı beline girerek trafiği yönettiği için “Balerin” lakabının takıldığını belirttiler…

Ayrıca, Gürol Kara şu iddiada bulunuyor:
“Bu arada bir düzeltme yapmak istiyorum izninizle. Balerin Rafet’in görüntülerinin çekildiği tarih 1960 olamaz. Zira o dönemlerde Yeşilçam’da bile renkli sinema filmi yıkayan labaratuar yoktu. Hatta Türkiye’de renkli film çekimi yapılmıyordu. Video kamera ise daha icat edilmemişti. Ayrıca görüntülerde Anadol otomobiller var. Anadol otomobil 1966 yılında piyasa çıkmıştı. Görüntü kalitesine bakılırsa çekimler video kamera ile yapılmış. Handycam adı verilen küçük kameralar 1983-84 gibi Türkiye’ye gelmişti. Güneş Gazetesi Cağaloğlu’ndan Beyazıt Turanlı Sokağa 1985 yılının Mart ayında taşınmıştı ve Balerin Rafet o sırada İran Başkonsolosluğu önünde görev yapıyordu. Ancak çok kısa bir süre sonra tayin olduğunu öğrendik. Bu video muhtemelen 1984-85 yıllarında çekilmiş olmalı.”

Balerin Rafet, Cağaloğlu’ndaki meşhur Trafik Polisi
Patreon üzerinden desteğinizi bekliyoruz.