Herkesle röportaj yapan adam Yılmaz Güney’le de röportaj yapmış.. Bir Muammer Elveren klasiği.. O günlerde neler olduğu öğrenmek için okumak lazım

YILMAZ GÜNEY’İN ÖLÜM YILDÖNÜMÜ…

TAM 34 YIL ÖNCEYDİ. TARİH 9 EYLÜL 1984…TÜRK SİNEMASININ ‘ÇİRKİN KRAL’ LAKAPLI OYUNCUSU, YÖNETMEN, SENARİST VE YAZARI YILMAZ GÜNEYÎN PARİS’TE ÖLDÜĞÜ GÜN. ÖLMEDEN 2 YIL ÖNCE 1982 DE CANNES FİLM FESTİVALİNDE YOL FİLMİYLE “ALTIN PALMİYE”YE LAYIK GÖRÜLMÜŞTÜ. ONUNLA VEFATINDAN BİR SÜRE ÖNCE AVRUPA KONSEYİ TOPLANTISI İZLEMEYE GİTTİĞİM STRASBOURG KENTİNDEKİ KONSEYİN MECLİS SALONUNDA GÖRÜŞMÜŞTÜM. O YILLAR, 12 EYLÜL 1980 ASKERİ DARBESİ NEDENİYLE AVRUPA KONSEYİ TOPLANTILARINDA TÜRKİYE HEP GÜNDEMDEYDİ. BANA SANATINI YASAKLI OLARAK FRANSA’DA YAPMANIN ÜZÜNTÜSÜ İÇİNDE OLDUĞUNU VE TÜRKİYE’NİN HEP BURNUNDA TÜTTÜĞÜNÜ SÖYLEMİŞTİ.

AVRUPA KONSEYİNE PARİS KÜRT ENSTİTÜSÜ BAŞKANI KENDAL NEZAN’LA GELEN HEYETLE BİRLİKTEYDİ. MİDE KANSERİYDİ, KONUŞTUĞUMUZDA HASTALIĞI İYİCE İLERLEMİŞTİ. ÖLDÜĞÜ GÜN PARİS’TE KÜRT ENSTİTÜSÜNÜN ÖNÜNDE SADECE FRANSADAN DEĞİL TÜM AVRUPADAN GELEN ÇOK BÜYÜK BİR KALABALIK TOPLANMIŞTI. CENAZE TÖRENİNİ HABER YAPMAK ÜZERE BEN İZLEDİM. PARİSTE ÜNLÜLERİN GÖMÜLDÜĞÜ PERE LACHAİSE MEZARLIĞI HINCA HINC DOLMUŞTU, İZDİHAMDAN TABUTUN ELLER ÜZERİNDE MEZARA GÖTÜRÜLMESİ OLDUKÇA UZUN ZAMAN ALMIŞTI.

TÜRKİYE’DE YASAKLIYDI, FİLMLERİ TOPLATILMIŞTI, ONU İZLİYORDUK AMA YAZILAN HABERLER ÇOĞU ZAMAN SANSÜRE TAKILIYORDU. TÜRKİYE ÖLDÜKTEN UZUN SÜRE SONRA YASAĞI KALDIRDI. KÜLTÜR VE TURİZM BAKANLIĞI, YILMAZ GÜNEY VAKFI İŞBİRLİĞİYLE 11 FİLMİNİ YENİLEYİP DVD’LERİNİ HAZIRLADI. KÜLTÜR VE TURİZM BAKANI ERTUĞRUL GÜNAY’IN TALİMATIYLA HAYATA GEÇİRİLEN ÇALIŞMADA YILMAZ GÜNEY’İN BAZILARINDA OYNADIĞI, SENARYOSUNU YAZIP YÖNETTİĞİ “ARKADAŞ, UMUT, AÇ KURTLAR, DUVAR, SEYYİTHAN, AĞIT VE ZAVALLILAR İLE SENARYOLARINI KENDİ YAZDIĞI YOL, DÜŞMAN, SÜRÜ VE ENDİŞE’NİN DVD’LERİ YAPILDI.
ÖLÜMÜNÜN 30 YILI İÇİN HÜRRİYETE VE ARŞİV SİTEME YAZDIĞIM YAZININ LİNKLERİ:
http://muammerelveren.com/…/yilmaz-guneyle-olmeden-once.html
….
http://www.hurriyet.com.tr/yilmaz-guney-le-30-yil-once-3625…

Muammer Elveren

Patreon üzerinden desteğinizi bekliyoruz.