Marilyn Monroe ve James Dean / New York.. İkisi de şüpheli öldü? Peki bu fotoğraf doğru mu? İşte size orijinal 2 fotoğraf

Bu fotoğrafı veya sinemada bu kareyi görüp de etkilenmeyen var mıdır?
Marilyn Monroe ve James Dean / New York

Kuzeyli Dali
Ali Değermenci

Timur Tanyer üsteki fotoğrafa itiraz etti ve “İkisini de çok severiz ama bu poz sonradan yapılmış bir yakıştırma” diye düzeltme yaparak aşağıdaki fotoğrafı paylaştı.. 

Orijinal fotoğraflar aşağıdaki gibi.. Ancak her iki sanatçının da seveni o kadar çok olmalı ki böyle bir fotomontaj yapmışlar..
Demek ki ikisini birbirine çok yakıştırıyorlardı..
Ancak,

Marilyn Monroe’nun üstünde dönemin ABD başkanın eli vardı..
Yani, 

Marilyn Monroe’yu James Dean’e yedirmezdi..

James Dean’in ölüm şekli de bilindiği gibi şüphe doludur..

James Byron Dean, ABD’li sinema oyuncusudur ve kültürel ikondur. Kısa yaşamına rağmen Asi Gençlik ve Cennetin Doğusu gibi sinema klasiklerinde rol almış ve henüz 24 yaşındayken gelen ölümünün ardından efsaneleşmiştir.
Doğum tarihi: 8 Şubat 1931, Marion, Indiana, ABD
Ölüm tarihi ve yeri: 30 Eylül 1955, Cholame, Kaliforniya, ABD
Boy: 1,73 m
Defin tarihi ve yeri: 8 Ekim 1955, Park Cemetery, Fairmount, Indiana, ABD
Ebeveynler: Winton Dean, Mildred Wilson

Efsanevi aktör James Dean’in 24 yaşında kullanırken geçirdiği kaza sonucu hayatını kaybettiği Porsche markalı aracın akıbeti yıllardır büyük bir sırdı.

550 Spyder model araç 1955’teki kaza sonrası ‘lanetli’ olarak anılmasına neden olacak başka ölümlere de sebep oldu ve bir yangından sonra kayboldu.

James Deanin kaza yaptığı lanetli Porsche’nin sır perdesi kalkıyor
Kaza sonrası olay yeri, 1955.

Şimdi ise, James Dean’in ölümünden 60 yıl sonra ortaya çıkan ve ismi açıklanmayan bir kişi, Chicago’daki Volo Otomobil Müzesi’ne aracın yerini bildiğini açıkladı.

Yalan testine giren adamın hikâyesi doğru çıktı.

James Dean’in içinde hayatını kaybettiği spor otomobil, bu kazadan sonra hurdaya çıkmış, parçaları satılmış ve yol güvenliğinin anlatılması üzerine sergilenmeye başlanmıştı.

Ancak araçtan alınan parçaları kullanan bir yarışçının kaza geçirerek ölmesi; hurda aracın 1960’ta Los Angeles’tan Miami’ye bir konteyner içinde götürülürken kaybolması ise otomobilin ‘lanetli’ sıfatını kazanmasına yol açtı.

 

Lanetli değil ŞÜPHELİYDİ…

Kazadan sonra bir tamirhaneye çekilen arabanın motoru yerinden çıkıp düştü ve bir tamircinin iki bacağını birden kırdı.

Arabanın motorunu satın alan bir doktor, motoru yarış arabasına taktırdı.
Ancak kısa bir süre sonra bir yarış esnasında öldü. Aynı yarışta James Dean’in arabasının şaftının takılı olduğu bir araba da kaza yaptı ve onun sürücüsü de hayatını kaybetti.

Dean’in Porsche’u tamir edilip tamirhaneden çıkartıldıktan bir süre sonra tamirhane yandı.

Sacramento’da sergilenen araba bulunduğu platformdan düştü ve bir çocuğa çarparak kalçasının kırılmasına neden oldu.

Oregon’da arabanın taşındığı TIR’ın römorku yerinden çıktı ve bir dükkana girdi.

1959’da çelik destekler üzerinde duran araba, gizemli bir şekilde 11 parçaya bölündü.

xx

Marilyn Monroe’nun şüpheli ölümü…!!

Marilyn Monroe,
Amerikalı aktris ve model. Komedi filmlerindeki “aptal sarışın” karakterlerini oynamasıyla tanınan sanatçı, 20. yüzyılın en ünlü sinema yıldızlarından ve seks sembollerinden biriydi.
Doğum tarihi: 1 Haziran 1926, Los Angeles, Kaliforniya, ABD
Ölüm tarihi ve yeri: 5 Ağustos 1962, Brentwood, Los Angeles, Kaliforniya, ABD
Boy: 1,66 m
Kitaplar: My Story, Fragments: Poems, Intimate Notes, Letters, 
Eş: Arthur Miller (e. 1956–1961), Joe DiMaggio (e. 1954–1955), James Dougherty (e. 1942–1946)
Bugün, Hollywood’u sarsan ünlü aktrist Marilyn Monroe’nun ölüm yıldönümü. Asıl adı Norma Jeane Mortenson olan Monroe, 5 Ağustos 1962 günü, yatak odasında ölü bulunmuştu. Peki gerçekte öyle mi?

Kaynak: RADİKAL
 20. yüzyılın seks ikonlarından olan Marilyn Monroe, kayıtlara göre aşırı dozda sakinleştirici alarak intihar etti. Ancak ölümünün ardındaki sır perdesi tam olarak çözülebilmiş değil. Bazıları CIA’in onu öldürdüğünü iddia ederken, bir kanıya göre de doktorlarının ihmali sonucu, kaza eseri öldü.

Peki Marilyn Monroe gerçekte nasıl ve neden öldü? İntihar mı etti yoksa öldürüldü mü? İşte bugüne dek ölümüyle ilgili ortaya atılan teoriler ve gerçekler…

1. Marilyn Monroe intihar etti 
Marilyn Monroe, 5 Ağustos 1962’de Los Angeles’daki evinin yatak odasında ölü bulundu. O sırada 36 yaşındaydı. Monroe’nun komşuları ve bazı görgü tanıkları, gizlice bir ambülansa bindirildiğini ve birkaç saat sonra evine tekrar getirildiğini söylüyor. Bu esnada kimliği belirsiz kişilerin Monroe’nun evine girip bazı eşyaları aldığı da iddialar arasında. Zira Monroe’nun bir intihar mektubu bulunamadığı, günlüğü de dahil olmak üzere bazı özel eşyalarının kayıp olduğu, evin kahyası Eunice Murray tarafından da doğrulandı. Her ne olursa olsun, otopsi sonucunda ölüm sebebi “yüksek dozda Barbitürat alımı” (sakinleştirici ve uyku ilacı) ve “muhtemel intihar” olarak kayıtlara geçti.

Ancak bu noktada kafaları karıştıran bazı bulgular da var. Polisler 5 ağustos ünü sabaha karşı Monroe’nun evine geldiklerinde, onu çırılçıplak ve bir kutu sakinleştiriciyle yan yana buldular. Raporlara göre yüzükoyun, yüzü bir yastığa gömülü şekilde yatıyordu. Kolları vücudunun iki yanında hareketsiz şekilde duruyordu ve bacakları dümdüzdü. Soruşturmayı yapanlar, Monroe’nun birisi tarafından bu halde yatırıldığını düşünüyor. Zira aşırı dozda ilaç almak, bacaklarda kramp oluşmasına ve kusmaya sebep olur. Monroe’nun vücudunda ise bu tip bir bulguya rastlanmamıştı.

2. CIA Monroe’yu öldürdü, ölümüne intihar süsü verdi

Marilyn Monroe’nun ABD başkanı John F. Kennedy ile aşk yaşadığı, hatta aynı dönemde Kennedy’nin kardeşi Robert (Bobby) ile de ilişkisi bulunuyordu. Öyle ki, Monroe’nun sakinleştiricilerin ve alkolün etkisindeyken direkt olarak Oval Ofis’i aradığı, Kennedy’yle görüşmek için diller döktüğü birkaç kez yazılıp çizilmişti.

1962’de Monroe Madison Square Garden’da “Mutlu Yıllar Bay Başkan” şarkısını söyledikten sonra, söylentiler iyice ayyuka çıktı. Aynı yıl Monroe’nun Kennedy’lerle görüşmeyi durdurması istendi. Monroe ise, yakın çevresine kardeşlerin ona yaşattığı acıları ödeteceğini, hatta “onları ifşa edeceğini” söylemeye başladı.

Bir komplo teorisine göre, Monroe ile birlikteliğinin politik kariyerine zarar vereceğini düşünen Kennedy, CIA’deki bir birime, bu olayı “halletmesi” konusunda emir vermişti. CIA de, alkol ve uyuşturucu bağımlılığı herkesçe bilinen, uzun zamandır depresyonda ve dengesiz durumda olan Monroe’ya yüksek dozda ilaç vererek, onu intihar etmiş gibi gösterdi.

3. John F. Kennedy’nin kardeşi Bobby onu öldürdü

2013 yılında ortaya çıkan belgelere göre, Marilyn Monroe’yu sürekli takip eden, Hollywood’un ünlü özel dedektiflerinden Fred Otash, öldüğü gece neler olduğunu biliyordu. 1992’de ölen Otash’in günlükleri, 2013 yılında kızı tarafından bulundu ve pek çok gazetede manşet oldu. Monroe’nun evine dinleme cihazları yerleştiren Otash, günlüğüne “Marilyn Monroe’nun ölümünü dinledim” şeklinde not düşmüştü. Kennedy taraftarları Otash’i “yatak odalarını dinleyen bir sapık” olarak görüp onunla alay ederken, magazin basını günlükte yazanları “Kennedy ve Monroe kesinlikle bir ilişki yaşıyordu” olarak yorumladı.

Otash’in günlüklerine göre, Monroe öldüğü gece hem Başkan Kennedy ile, hem de kardeşi Bobby ile büyük bir kavga yaşamış, kardeşlerin kendisini “Bir et parçası gibi oradan oraya savurduğunu” yazmıştı. Günlükteki notlarda “Monroe çığlık çığlığa bağırıyordu ve kardeşler onu susturmaya çalışıyordu. Kadının yatak odasındalardı ve Bobby bir yastığı yüzüne bastırıp, komşular duymasın diye onu susturmaya çalıştı. Sonunda sesi kesildi ve Bobby de oradan bir an önce çıkmanın yollarını aradı.” yazıyor. Otash, kısa bir süre sonra, Monroe’nun ölüm saatinin yaklaşık olarak bu kayıtları yaptığı saatler olduğunu öğrenmiş.

4. Doktorları onu yanlışlıkla öldürdü

Bir başka teoriye göre Monroe’nun ölüm sebebi doktorları. O sıralar 3. Kocası Joe DiMaggio’yla ayrılık arefesinde olan ve ağır bir depresyon yaşayan Monroe, terapistlerinin tavsiyesiyle güçlü sakinleştirici ilaçlar kullanıyordu. Nembutal adlı sakinleştirici ilaca bağımlılığının azalması için doktorları ona kloral hidrat da yazmıştı. Bu yüzden Monroe’nun elindeki sakinleştiricileri karıştırdığı ve ilaçlardan zehirlenerek ölmüş olabileceği de iddialar arasında. Bir başka iddia da doktorların, ilaçların bir arada kullanılmasının ölümcül sonuçları olabileceğini bilmediği ve bu yüzden yanlışlıkla onun ölümüne sebep olmuş olabileceği şeklinde.

Marilyn Monroe Kaynak: Radikal

Patreon üzerinden desteğinizi bekliyoruz.