DARÜŞŞAFAKA’YA TORPİLLE GİRDİM..

DARÜŞŞAFAKA’YA TORPİLLE GİRDİM

Bu yıl benim ve sınıf arkadaşlarımın Darüşşafakalı oluşumuzun 50’in yılı. 50 senedir içimde ukde olan bir konuyu ilk defa burada okuyacaksınız…

Sınav sonuçlarının açıklanmasından birkaç gün sonra bir yetkili (ismini açıklamayacağım) mali durum kontrolü için amcamın Küçükmustafapaşa’daki evinin kapısını çaldı. Normal koşullarda Sürmene’nin Çamburnu Beldesi’ndeki “konağımıza” gitmeleri gerekiyordu ama amcamın evi herhâlde daha kolaylarına geldi.

Evde bir tek yengem vardı. Yetkiliyi, o dönemde hemen her evde kapısı sadece misafir için açılan salona aldı.

O yıllarda Türkiye yabancı sigara markalarıyla yeni yeni tanışıyordu. Tamamı yurda kaçak olarak sokulan sigaralar karaborsada satılıyordu. Amcamın küçük oğlu ağzına sürmediği hâlde değişik markalardan sigara koleksiyonu yapıyordu.

Salondaki sehpanın üstünde bulunan cam gondolda 30-40 adet dolu sigara paketi yığılıydı. Yetkilinin dikkatini bu sigara paketleri çekti.

“Siz bu çocuğu okutabilirsiniz. Bu kadar yabancı sigara almaya imkânınız varsa, onu da okutursunuz.” diye kestirip attı.

Aynı yıl Trabzon Lisesi’ni de kazanmıştım ama Darüşşafaka’yı tercih ettiğim için o tarafa gelmeyeceğimi bildirmiştim. Kaldım mı cascavlak ortada!

Sınavdan önce bir akrabam Darüşşafaka Cemiyeti yönetimindeki bir tanıdığına, benim ne kadar başarılı bir öğrenci olduğumu söyleyerek torpil girişiminde bulunmuştu.

“Sınavı kazanamayana kimsenin faydası olmaz,” diye yanıtlamıştı cemiyetteki yönetici, “Ama imtihanı kazansın, bir engelle karşılaşırsanız, yardımcı olurum.”

Adam başıma gelecek olanları önceden tahmin etmişti sanki…

İşte bizimkiler o adamı buldu. O da verdiği sözü tuttu, tutanağı iptal ettirip okula girmemi sağladı…

Gördüğünüz gibi, ben Darüşşafaka’ya torpille girdim.

Bu yılki sınav haziranda. Yönetici arkadaşlarımdan rica ediyorum, sınav sonrasındaki tahkikata adil insanlar gönderiniz…

Hilmi Köksal Alişanoğlu

Patreon üzerinden desteğinizi bekliyoruz.