Kadına yönelik şiddete su altında ayna tuttu

Deniz Kartalı Gökhan Karakaş yazdı

Kadına yönelik şiddete su altında ayna tuttu

Türkiye’nin tek politik sualtı fotoğrafçısı Nejdet Demirtaş, 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü’nde kadına yönelik şiddeti anlatan fotoğraflarını İstanbul’da sergileyecek.

Gökhan Karakaş | İstanbul

Toplumumuzun kanayan yarası kadına yönelik şiddete suyun altında dikkat çeken Demirtaş’ın “Ayna” isimli sualtı fotoğraf sergisi, 16 Mart’a kadar Beşiktaş’taki Fulya Sanat Merkezi’nde görülebilecek.

Toplumsal sorunları suyun altında çektiği fotoğraflarla anlatan ve farkındalık oluşturmaya çalışan Nejdet Demitaş’ın kadına yönelik şiddet konulu eserleri 7 ülkeden 14 sualtı sporcusu ile gerçekleştirildi. Kaş’ın berrak denizinin derinliklerinde nefesini tutan profesyonel sporcular arasında Türkiye Serbest Dalış Milli Takım sporcusu Birgül Erken de bulunuyordu.

Kadına şiddeti; özel kostüm ve ekipmanlarla tasarlayan gönüllüler, adaletin mitolojik sembolü Themis, recm (taşlama) olayı, töre cinayetleri, şiddetin çocuklara etkisi, psikolojik şiddet, dedikodunun cinayetlere etkisi ve travesti cinayetleri gibi temalar için poz verdi. Demirtaş, “Bu projeme, İtalya, İspanya, Şili, Ekvator, Güney Kore, Çek Cumhuriyeti ve ülkemizden gönüllü serbest dalış milli takım sporcuları ve sualtı modelleri destek verdi” dedi.

Kaynak : Milliyet Gazetesi