Yassıada beton yığınına döndü. Tek güzellik Henry Bulwer Şatosu’nun kulesindeki Beşiktaş’ın şampiyonluk bayrağı

Yassıada, Henry Bulwer Şatosu’nun bu günkü görüntüsü..
Maalesef Yassıada da beton ormanlarından nasibini aldı, sırada Sivriada var..

Kaynak Kişi: Akgün Dilmaç – BÜYÜKADA CHANNEL grubu facebook

 

Bulwer Adası yani Yassıada

Sir Henry Bulwer, Abdülmecit’in hükümdarlığı sırasında, İngiltere’nin Osmanlı devletindeki elçisi olarak  1858-1865 yılları arasında 7 yıl görev yapmıştı.
Emekli olduktan sonra İstanbul’a yerleşmeye karar vererek 1869 yılında bugün Yassıada dediğimiz adayı satın almıştı. Burada hem gözlerden uzak sakin bir hayat sürmeyi hem de ziraat yaparak bir şeyler yetiştirmeyi hedefliyordu.Adanın kıyısındaki manastır kalıntılarının üzerine Windsor stilinde bir şato, bir de köşk inşa ettirmişti. Ancak kısa süre sonra şehre bu kadar uzak bir adada yaşamanın zorlukları ve maliyetine dayanamayarak adayı satılığa çıkardı. Adayı Mısır Hidivi İsmail Paşa’nın (Kavalalı Mehmet Ali Paşa’nın torunu) aldı.
Ancak İsmail Paşa adaya hiçbir yatırım yapmamış adeta unutmuştur.Binalar 1894 depremine kadar içinde eşyaları ile birlikte kullanılır durumda kalmış ancak depremde büyük hasar görmüştür. Daha sonrasında bilindiği gibi Menderes’in tutuklu olarak kaldığı ve yargılandığı ada olarak tarihteki yerini aldı.
Bugün Deniz Kuvvetlerinin okul olarak kullandığı binaların ve Bulwer’in binalarının yerine beton binalar yapılmaktadır..