Uğruna ne şiirler yazıldı.. İlk Dünya Güzelimiz Keriman Halis Ece.. Ece soyadını Dünya Güzeli seçildikten sonra Atatürk verdi

Ece soyadını Dünya Güzeli seçildikten sonra Atatürk vermiştir..

Keriman Halis Ece, Türk piyanist, model ve Türkiye’nin ilk dünya güzeli. Cumhuriyet gazetesinin düzenlediği Türkiye Güzellik Kraliçesi Yarışması olan ve Miss Turkey olarak bilinen organizasyonun 1932 yılındaki birincisi seçilmiştir. Ubıhlardandı.

1913 yılında İstanbul’da doğdu. 3 Temmuz 1932’deki güzellik yarışmasında Türkiye Birincisi oldu. 31 Temmuz 1932 tarihinde gerçekleşen ve 28 ülkeden mankenlerin katıldığı Dünya Güzellik Yarışması’nda da birinci seçildi. “Dünya Güzellik Kraliçesi” unvanını kazandı.

1934 yılında Cumhurbaşkanı Mustafa Kemal Atatürk tarafından ‘kraliçe’ anlamına gelen “Ece” soyadı verildi. 28 Ocak 2012 tarihinde İstanbul’da vefat etti.

 Keriman Halis Ece kimdir?
Keriman Halis Ece, zamanın meşhur tüccarlarından olan ve Hızır adı verilen yangın söndürme aletlerinin mümessili Tevfik Halis Bey ve Ferhunde Hanım’ın altı çocuğundan biridir. Yarışmalara da babası tarafından kaydettirilmiştir. Tahsilini Feyziati (Boğaziçi) Lisesi’nde yapmıştır. Keriman Halis’in amcası, ünlü operet bestecilerinden Muhlis Sabahaddin Ezgi’dir. Halası ise ünlü kadın bestekâr Neveser Kökdeş’tir.Yeğenleri arasında Melek Kobra (Ayşe Opereti), Mete Uğur ve Asım Ekren gibi ünlü isimler bulunmaktadır. İlk evliliğini Dr. Orhan Sanus ile yapan Keriman Hanım’ın ilk oğlu Sezai Biltin Sanus, daha sonra da kızı Ece Sanus dünyaya geldi. İkinci evliğini ise ünlü tüccarlardan Hasip Tamer Bey’le yaptı ve bir erkek çocuğu oldu.
Keriman Halis çok iyi piyano çalabilmekteydi, yanı sıra oldukça iyi yemek yapan ve dikiş diken Ece, Fransızca’yı anadili gibi bilmekteydi. Meşhur Ece Ajandası da, adını Keriman Halis’in soyadından alır. Şirketin merhum sahibi Murtaza Sadık Kağıtçı, bu soyadın anlamlı bir şekilde veriliş hadisesinden çok etkilenerek bir ajanda çıkararak bu ismi kullanmayı tercih etmiştir.Türkiye’nin tek birincisi
Keriman Halis’in Belçika’da kazandığı yarışmanın orijinal adı International Pageant of Pulchritude’ydi. Türkçe olarak Uluslararası Güzellik ve Zarafet Yarışması, o dönemin en prestijli güzellik yarışması organizasyonuydu.
En eski organizasyonlardan olan yarışma bütün ülkelerce saygı görüyordu. Yarışma Kâinat Güzellik Yarışması ve Dünya Güzellik Yarışması olarak da biliniyordu, yarışmanın birincileri hem Zarafet Güzeli hem Dünya Güzeli hem de Kâinat Güzeli unvanlarıyla anılıyorlardı.
Ancak yarışma el değiştirip adı Kâinat Güzellik Yarışması olarak düzenlenmeye başlanınca, günümüz adıyla Miss Universe, yeni bir yarışma olarak dünyaya sunuldu ve Miss Universe güzelleri ayrı başlık altında toplandı.
Dünya Güzeli unvanı da günümüzde Miss World ve Miss Earth yarışmaları ile karışmaması nedeniyle yaygın olarak kullanılmamaktadır. Bu dalda Türkiye’nin bir tek birincisi olan Keriman Halis’tir.
 
Doğum tarihi: 16 Şubat 1913, İstanbul
Ölüm tarihi ve yeri: 28 Ocak 2012, İstanbul
Boy: 1,70 
Ebeveynler: Tevfik Halis Bey
Kardeşleri: Turgan Ece
Eski Eş: Dr. Orhan Sanus