Tom ve Jerry artık Marmara’da. Deniz Kartalı Gökhan Karakaş müjdeledi

‘Sınır Tanımayan Doktorlar’, mültecilere yardım için kullandıkları iki sürat botunu, DAK/SAR’a bağışladı…

GÖKHAN KARAKAŞ İstanbul / Milliyet Gazetesi

Uluslararası insani yardım kuruluşu ‘Sınır Tanımayan Doktorlar’(MSF), deniz yoluyla Afrika’dan Avrupa’ya gitmek isterken derme çatma teknelerde zor durumda kalan mültecilere sürat botlarıyla yardıma gidiyor. MSF, 2015’ten bu yana 578’den fazla arama – kurtarma operasyonuyla denizde 71 bin kişinin mülteciyi kurtardı.

Kuruluşun ‘Dignity I’ adlı gemisinden mültecilere ulaşan Tom ve Jerry adlı iki sürat botu yenileriyle değiştirildi. MSF bunun üzerine Tom ve Jerry’yi İstanbul’daki Denizde Arama Ve Kurtarma Derneği’ne (DAK/SAR) bağışladı. Tom ve Jerry artık DAK/SAR gönüllüleriyle Marmara Denizi’nde arama – kurtarma yapacak.

7 tekneli filo

Binlerce mültecinin Akdeniz’de ölmesini engelleyen 6.7 metre boyundaki Halmatic Pasific 22 model Tom ve Jerry, DAK/SAR’ın Kadıköy’deki merkezine getirildi. 2 bin 700 amatör denizcinin üye olduğu DAK/SAR’ın usta denizcileri tarafından Marmara Denizi’ne çıkarılan botlar, 25 mil (45 km) süratleri ile dikkat çekiyor.

11 yıldır 600 kişiyi kurtaran DAK/SAR yeni botların isimlerini filonun diğer botlarıyla uyumlu olması için 401 ve 402 olarak değiştirdi.

Türk bayrağı çekilecek

DAK/SAR Yönetim Kurulu Üyesi Murat Kaya, “Türk Deniz Kuvvetleri’nin değerli amirallerinden Varol Atalay tarafından kurulduktan sonra kısa sürede büyüdük. 12 mil yarı çapıyla Prens Adaları’ndan Bakırköy sahillerine kadar 24 saat gönüllü hizmet veriyoruz. Doktorlar hatta şirket yöneticileri bile gece nöbet tutarak denizde zor durumda kalanlara yardıma gidiyor.

MSF gibi saygın bir kuruluşun bizi tercih etmesi büyük ödül oldu. Yeni gönüllülerin eğitimi için kullanılan diğer botların yükü de böylece hafifleyecek” dedi. Eski Devlet Bakanı Kürşat Tüzmen ve Borusan Holding’in desteğiyle getirilen Tom ve Jerry’ye 11 Kasım’da törenle Türk Bayrağı çekilecek.

71 ülkeye insani yardım

Sınır Tanımayan Doktorlar (MSF) Mmyanmar’dan Kolombiya’ya kadar 71 ülkede tıbbi, insani yardım programları yürütüyor. Avrupa’nın uyguladığı göç politikaları nedeniyle AB’den yardım almayacaklarını açıklayan kuruluşun temsilcisi Aitor Zabalgogeazkoa şunları söyledi: “Geçen yıl ülkelerindeki savaş, şiddet ve yoksulluktan kaçarak Akdeniz’e açılan en az 5 bin kişi, AB’nin dışlayıcı politikaları nedeniyle öldü. Ekiplerimizin gece-gündüz kullandığı Tom ve Jerry, çaresizlik karşısında umudun sembolüydü. Şimdi onlarla DAK/SAR’ın Marmara Denizi’nde hayat kurtarmaya devam edecek olması bize gurur veriyor.”

Kaynak: Milliyet Gazetesi

Tom ve Jerry artık Marmara’da. Deniz Kartalı Gökhan Karakaş müjdeledi..