Tıpkı diğer korkak teröristler gibi. Arkadan ateş etti. Sırtından vurdu. Olan ülkeye oldu..

Ankara’daki korkunç suikast anı objektiflere yansıdı. Saldırganın, Rusya Büyükelçisi Andrey Gennadiyeviç Karlov’un konuşma yaptığı sırada arkasında koruma gibi beklediği görülüyor.
Hemen ARAKASINDA

Haber

Rusya’nın Ankara Büyükelçisi Andrey Karlov, Ankara’da Çağdaş Sanatlar Merkezi’nde katıldığı fotoğraf sergisinde konuşurken, tekbir getiren ve Türkçe sloaganlar atan bir kişi tarafından vurularak yaşamını yitirdi. Yaklaşık 2,5 yıldır Ankara’da görev yapan Karlov’un suikasti gerçekleştiren saldırgan olay yerine yapılan operasyonda öldürüldü.

Rusya’nın Ankara Büyükelçisi Karlov, bir fotoğraf sergisinin açılışına katılmak üzere Çankaya Belediyesi’ne bağlı Kavaklıdere’deki Çağdaş Sanatlar Merkezi’ne gitti. Yanında koruma görevlisi bulunmayan, sadece basın müşaviri ve tercümanı olduğu belirtilen Karlov’un yanı sıra açılışa Özbekistan’ın Ankara Büyükelçisi’nin de aralarında olduğu yaklaşık 100 davetli katıldı.

Saat 19.00 sıralarında Büyükelçi Karlov açılışta konuşma yaparken, binaya polis kimliği ile girdiği belirtilen siyah takım elbiseli saldırgan, Rusya Büyükelçisi Andrey Gennadiyeviç Karlov’un konuşma yaptığı sırada arkasında koruma gibi bekledi. Daha sonra arkasından dört beş kez Büyükelçi Karlov’a ateş eden saldırgan, o sırada saklanmaya çalışan ve kendilerini yere atan diğer davetlilere ‘Herkes salonu terk etsin. Ben buradan sağ çıkmayacağım’ dedi. Diğer davetliler panik içinde salonu terk ederken yaralanarak yere düşen Büyükelçi Karlov ile yalnız kalan saldırgan birkaç el daha silahını ateşledi.

‘Saldırgan çevik kuvvet polisi’

Büyükelçi Karlov’un katıldığı serginin açıldığı binaya polis kimliğiyle girdiği belirtilen saldırganın 1994 Aydın Söke doğumlu Ankara Çevik Kuvvet’te görevli polis memuru Mevlüt Mert Altıntaş olduğu belirtildi, ancak bu konuda resmi açıklama yapılmadı.

İnternette Mevlüt Mert Altıntaş’a ait olduğu belirtilerek paylaşılan  yıllık fotoğrafı şöyle:

 

Kaynak: cumhuriyet.com.tr