Oruç Reis’in mezarı için ilk resmi adım.. Gökhan Karakaş yazdı

 

Fas’ın en doğusundaki Uçta şehrinde çalışmalarını sürdüren Türk-Arap Dünyası Araştırmalar Merkezi Başkanı Dr. Mehmet Tütüncü, Oruç Reis’in mezarının bulunması için ilk uluslararası protokole imza attı…

GÖKHAN KARAKAŞ  -Milliyet


Akdeniz’in Türk gölü haline gelmesinde büyük rolü olan Barbaros Hayrettin Paşa’nın ağabeyi Oruç Reis’in mezarının bulunması için Fas Krallığı ile Türkiye arasında ilk resmi anlaşma imzalandı.

Fas’ın Uçta (Oujda) şehrinde olduğu düşünülen mezar yerinin bulunarak Oruç Reis anıtı yapılması için Muhammed Bir Üniversitesi, Fas Kültür Bakanlığı ve Türk-Arap Dünyası Araştırma Vakfı bir protokol düzenledi. Dr. Mehmet Tütüncü, büyük denizcinin mezar yerinin askeri alanlarda da olabileceğini ve 2 Türk bilim insanının daha araştırmaya katılacağını belirtti.

Sonuç verdi

Osmanlı’nın en güçlü olduğu dönemde Akdeniz’de Türk denizciliğinin gelişmesinde rol oynayan Barbaros kardeşlerden Oruç Reis, Cezayir’i İspanyollara karşı savunurken ölmüştü. 1518 yılında ölen Oruç Reis’in mezarının bulunması için 10 yıldır çalışan Hollanda’daki Türk ve Arap Dünyası Araştırmalar Merkezi Başkanı Dr. Mehmet Tütüncü’nün girişimleri sonuç vermeye başladı.

Araştırmalarını Cezayir-Fas sınırında yoğunlaştıran Tütüncü, onlarca mezar taşını incelemişti. Fas’ın en doğusundaki Uçta şehrinde çalışmaların sürdüren Türk-Arap Dünyası Araştırmalar Merkezi Başkanı Dr. Mehmet Tütüncü, Oruç Reis’in mezarının bulunması için ilk uluslararası protokole de imza attı.

Fas Kültür Bakanlığı Uçta Vilayeti Kültür ve Turizm Müdürü Oumar Abbou, Muhammed Bir Üniversitesi Mütevelli Heyeti Başkanı Mohamed Benkadour ve Türk-Arap Dünyası Araştırmalar Merkezi Başkanı Dr. Mehmet Tütüncü’nün imza attığı protokol ile Oruç Reis’in mezarı bilimsel yöntemlerle aranacak.

İlk tespit edilen mezar yerleri askeri alanlarda bulunduğu için Fas Genelkurmay’ından izin alınarak başlanacak çalışmaların Oruç Reis’in 500. ölüm yılı olan 2018’de sonuçlanması amaçlanıyor.
‘Etkinlikler düzenleyeceğiz’

Oruç Reis’in Fas-Türkiye ilişkilerini yeniden geliştirilmesinde iyi bir rol oynayabileceğine dikkat çeken Dr. Mehmet Tütüncü, “Oruç Reis, Osmanlı-Fas ilişkilerinin başlangıcıdır. Öldüğü tarihi 2 Ağustos 1518 olarak belirledik. Ölümünün 500. yılı olan 2018’de ‘Oruç Reis ve 16. Yüzyıl korsanlık’ temalı uluslararası etkinlikler düzenleyeceğiz. Fas büyükelçimiz Ethem Barkam Öz’ün de büyük desteği var. Mezarın bulunmasının ardından anıt yapılmasını istiyoruz. Türkleri Berberi topraklarına getiren ve Berberilere batının zenginliklerinden faydalanmayı öğreten kişiydi. Tarihçi Ebubekir Öztüre’nin yanı sıra ekibimize 2 Türk araştırmacının daha katılması için Türkiye’den yardım isteyeceğiz” diye konuştu.

Kaynak: Milliyet Gazetesi