Nutuk’u İngilizce’sinden okudu Londra’da 19 Mayıs tablosu yaptı.. Deniz Kartalı Gökhan Karakaş yazdı

Nutuk’u okudu Londra’da 19 Mayıs tablosu yaptı

Nutuk’u okudu Londra’da 19 Mayıs’ta tablo yaptı ..

Atatürk ve İstanbul’a duyduğu hayranlık ile tanınan İngiliz ressamı Ned Pamphilon, 19 Mayıs’ın 100. Yılı olduğu özel bir tablo yaptı. Nutuk’u İngilizce 2 kez okuyan Pamphilon, 1919’un 100. Yılı olduğu Atatürk’ün ‘Bağımsızlık Benim Karakterimdir’ sözünden hareket eden, bir yağlı boya tablo ortaya koydu.

Mustafa Kemal Atatürk, Cumhuriyet, Anıtkabir, İstanbul ve donanma temalı eserleriyle Türk sanatseverlerin yakından tanıdığı İngiliz ressamı Ned Pamphillon, şimdiye kadar 312 yağlı boya tablo yaptı. Bu tablolardan 85 tanesini Atatürk’e ayıran Ned Pamphillon, yaşadığı Londra’da yine Atatürk ile ilgili bir yağlı boya tablo yaptı. 19 Mayıs 1919’un 100. yılında, atölyesinde tuvalinin başında geçen Pamphillon, 12 gün içinde Mustafa Kemal Atatürk’ün “Bağımsızlık Benim Karakterimdir” sözüne uygun bir tablo açtı koydu. Akrilik eserini Atatürk’ün Bandıram Vapuru’na bindiği 16 Mayıs’ta tamamlayan Pamphilon, 100 yıl önceki meselesini yaparken ilham verdiğini söyledi. Sanatçı eserinde, Bandırma Vapuru, Mıntıka Palas ve Kalpaklı Mustafa Kemal’e yer Verdi.

Nutuk’u ingilizce okudu

91cmx122cm boyutlarındaki eseri için 19 Mayıs 1919 sonrası yayınlanan haber küpürlerini okuduğunu, Bandırma Vapuru’nun hikayesini ve Samsun rotasının Kurtuluş Savaşı’nda ki önemini anlamaya çalıştığını belirten Ned Pamphillon, “ Eserimde AAtatürk ve silah arkadaşlarının Samsun’a çıktıklarında kaldıkları Mıntıka Palas otelinin de olmasını istedim. Çünkü baştan sona gerçeklikle örülmüş bu hikayede tarihi bir binanın olması gerekliydi. Nutuk’u İngilizce okudum, zaten okumasam ‘Bağımızlık benim karakterimdir’ temasını ortaya koyamazdım. Atatürk’ün ne kadar büyük bir lider olduğunu anlamak için Nutuk’u okumak yeterli. Nutuk’tan bugün şekillenen dünyayı anlamak için ilham alıyorum” dedi. Ressam Pamphillon, İngiliz halkının Avrupa Birliği’nden ayrılmak için yaşadığı Brexit sürecinin 100 yıl önce Mustafa Kemal’in bağımsızlıkla ilgili yaptığı açıklamalarla şaşırtıcı şekilde bütünleştiğini sözlerine ekledi.

KUTU: 1963’te doğan İngiliz ressam Ned Pamphilon, mimarlık eğitimi aldı ama kariyerini resim sanatı üzerine sürdürdü. Kuala Lumpur, Suudi Arabistan, ABD-Texas ve Türkiye gibi coğrafyalarda seyahat ederek farklı kültürleri inceleyen Pamphilon, 1994’te tanıştığı İstanbul için “Bu şehir beni büyülemeye devam ediyor” demekten kendini alamadı. Beyoğlu’nun tramvayı, İstanbul’un simitçileri, Galata Köprüsü’nde balık tutanlar, baloncular, ayakkabı boyacıları, mısırcılar, İstanbul Boğazı, vapurlar gibi detayları resimler yapıyor. “Her Yer Mustafa Her Yer Kemal” sergisi, “Atatürk’ün Gözleri” yağlı boya tablosu ile 23 Nisan’da Anıtkabir’de düzenlenen “Küçük Ressamlar Anıtkabir’de” etkinlikleri çok bilinen eserleri arasında yer alıyor.

Nutuk’u okudu Londra’da 19 Mayıs tablosu yaptı
Nutuk’u okudu Londra’da 19 Mayıs tablosu yaptı
Nutuk’u okudu Londra’da 19 Mayıs tablosu yaptı
Nutuk’u okudu Londra’da 19 Mayıs tablosu yaptı

Kaynak: Milliyet Gazetesi