Neler oluyor!? Firari Tümamiral NATO toplantısında! Başımıza bir çorap örüyor bunlar

15 Temmuz darbe girişiminin ardından başlatılan soruşturması kapsamında Tümamiral Mustafa Zeki Uğurlu hakkında yakalama kararı çıkarılmıştı. ABD’den sığınma talebinde bulunduğu öğrenilen Uğurlu’nun, NATO’nun resmi internet sitesinden duyurulan bir çalışmada yer alması şaşkınlık yarattı.

İzmir’de Fethullah Gülen cemaatinin TSK içindeki kadrolarına yönelik başlatılan soruşturma kapsamında hakkında yakalama kararı çıkarılan ve Türk Silahlı Kuvvetleri’nden ihraç edilen Tümamiral Uğurlu, Türkiye’ye dönmeyerek ABD’den sığınma talep etmişti.

Türkiye’nin Washington Büyükelçiliği’nden Reuters’a yapılan açıklamaya göre Uğurlu, 22 Temmuz’da rütbelerini ve kimliğini üse bıraktı ve bundan sonra kimse kendisinden haber alamadı.

FİRARİ AMİRAL NATO ÇALIŞMASINDA

Gelişmelerin üzerine NATO’nun resmi internet sitesinde yer alan 28 Temmuz tarihli bir haber şaşkınlık yarattı. Habere göre Uğurlu 26 Temmuz’da NATO’nun bir çalışma toplantısına katıldı. Haberde, Uğurlu’nun Türkiye’deki darbe girişiminden 11 gün sonra gerçekleşen NATO Endüstriyel Danışma Grubu’nun çalışma toplantısında çekilen bir fotoğrafı da yer aldı.

ABD Donanması’nın iletişim birimin aktarılan haberde, 26-27 Temmuz tarihlerinde gerçekleştirilen çalışma grubu toplantılarına yedi ülkeden 12 görevlinin katıldığı belirtildi.

Uğurlu’nun yer aldığı toplantının da Virginia eyaletinin Norfolk kentindeki NATO üssünde yapıldığı belirtildi.

nato

Kaynak: cumhuriyet.com.tr