Neandros Adası, Yandros da derler.. Resmi adı Balıkçı Adası, halk Tavşan Adası der.. Büyük Ada’nın arkasında, yaklaşık 1 mil güneyindedir

Neandros Adası
Neandros Adası

Neandros Adası, Yandros da derler..
Resmi adı Balıkçı Adası, halk Tavşan Adası der..
Büyük Ada’nın arkasında, yaklaşık 1 mil güneyindedir..
Bilginiz olsun diye, koyduk..:))))

Tavşan Adası ya da Balıkçı Adası (Yunanca: ΝέανδροςNeandros Adası) Marmara Denizi’nde yer alan Prens adalarının bir üyesi. Büyükada’nın 2 km kadar güneyinde, eni boyu 90 m olan, ağaçsız, çıplak bir kara parçasıdır. Adada hem küçüklüğü hem de çoraklığı sebebiyle yerleşim yeri yoktur. Öteki Hayırsız Adalar gibi adatavşanı çok olduğu için halk bu adaya Tavşan Adası ismini takmıştır.

Tavşan Adası’nın Yunanca ismi Neandros’tur. Neandros’un kelime anlamı Yeni Andros’tur. Ege Denizi’deki Yunan adalarından biri olan Andros Adası’ndan göç edip, Heybeliada’ya yerleşmiş olanlar, Heybeliada’da bir koloni oluşturmuşlardı (Hatta Heybeliada’da bugünkü Heybeli Mektebi Sokağı’nın bulunduğu yöreye Androslular Mahallesi denilirdi). Androslular Büyükada’nın arkasındaki bu küçük adaya kendi adalarının ismini anmak için Yeni Andros anlamına Neandros demişlerdi. Bugün bu adaya Niandros, hatta Yandros da denilmektedir. Haritalardaki resmi adı ise Balıkçı Adası’dır.

Tavşan Adası’nın elverişli bir plajı yoktur. Bizans zamanında taşocağı olarak kullanılmıştır. Adada bir adet manastır harabesi görülebilir.

Neandros Adası
Neandros Adası