Kos Adası’ndaki (İstanköy) 205 Türk’ün imdadına Asım Kaptan yetişti..

Kos Adası’nda yaralıları ve mahsur kalan Türkleri almak için Turkish Sea Lines firmasına ait Asım Kaptan feribotu, Kos’a yanaştı…

Kos Adası’nda mahsur kalan 205 Türk vatandaşı ASIM KAPTAN feribotuna alındı.

Kos’ta 1 Türk vatandaşının hayatını kaybettiği 3 Türk’ün yaralandığı belirtildi. Turkish Selines’a ait ASIM KAPTAN Feribotu Bodrum’ma döndü…

Kaynak: Deniz Haber Ajansı
www.denizhaber.com.tr

Depreme Yunanistan’ın Kos Adası’nda yakalanan Türk vatandaşlarını almak üzere Turkish Selines’a ait ASIM KAPTAN feribotu göndeirildi.

Ege’de meydana gelen 6.6 büyüklüğünde ve 7.0 şiddetindeki deprem Kos Adası’nda biri Türk, diğeri İsveçli olmak üzere 2 kişinin ölümüne, 5’i ağır 80’den fazla kişinin yaralanmasına neden oldu.

Adada mahsur kalan Türkleri almak için, Turkish Sea Lines firmasına ait ‘ASIM KAPTAN’ feribotu Bodrum’dan Kos’a geldi. Feribotun Kos’a ulaşmasının ardından mahsur kalan 205 Türk vatandaşı ASIM KAPTAN feribotuna alındı. Kos’ta 1 Türk vatandaşının hayatını kaybettiği 3 Türk’ün yaralandığı belirtildi. Yaralılardan Selim Çaydanlı ve Utku Hasdemir, diğer mahsur kalan 203 kişiyle beraber Turkish Selines’a ait ASIM KAPTAN feribotuyla Bodrum’a doğru hareket etti.

Geceyi parkta geçirdik

Kos’tan ayrılma hazırlığındaki Türk turistler arasındaki Tunç Özer dün gece yaşadıklarını anlattı. Adaya dün feribotla geldiğini söyleyen Özer, Gece 6.4 büyüklüğündeki depremle uyandık. Panikle aşağı koştuk, insanlar su geliyor diyerek üzerimize doğru koşuyorlardı. Biz de bir parka sığınarak geceyi orada geçirdik. Türk yetkililerle irtibata geçtik, şu an bizi alacağı söylenen bir tekneyi bekliyoruz. dedi.

Herkesle birlikte kaçmaya başladık

Adayı ziyaret eden Rıfat Gülaşar ise, Sanıyorum saat 1’i 25 geçiyordu, çok şiddetli bir sallantı oldu. biz de herkesle birlikte kaçmaya başladık. sahil kenarında tsunami vardiye kaçmaya başladım. Depremin büyüklüğü konusunda çeşitli açıklamalar duyduk, sonrasinda ise iki kişinin öldüğünü, çok sayıda yaralının olduğunu duyduk. Şuan herkes ülkesine dönmek istiyoruz, biz de Bodruma dönmek istiyoruz. dedi.

Geceyi otel dışında geçirdik

Yaşadıklarını anlatmakta güçlük çeken bi başka vatandaş ise, Dün gece saat 1.30 sıralarında çok büyük bir sarsıntı oldu. Bulunduğumuz otelden dışarı çıktık ve geceyi otelin dışında geçirdik sonra da şu an bulunduğumuz yere geldik. birkaç Türk haberleşerek bir irtibat grubu kurduk. Sadece ilk ismini bildiğimizi Rodos Başkonsolosu Barış Bey (Barış Kalkavan) bize yardımcı oldu ve polisle irtibate geçti. Polis pasaportlarımızı topladı ve şu an karakolda çıkış işlmelerimiz yapılıyor. Şimdi bizi Türkiye’ye geri götürecek katamaranı bekliyoruz. dedi.

DENİZ HABER AJANSI