Kardak’ta alarm! Ege’deki 18 adaya el koyan Yunanlılar Kardak’a da yaklaşmak istedi. 120 Yunan askeri Kilimli’de bekliyormuş

Yunanistan ile Türkiye’yi Ege denizinde savaşın eşiğine getiren Kardak krizinin 22’inci yıldönümünde Deniz Kuvvetleri ve Sahil Güvenlik komutanlıklarında alarm seviyesine geçildi. Afrin operasyonundaki yoğunluğu fırsat bilerek Kardak’a çıkmayı deneyebilecek Yunanistan Savunma Bakanı Panos Kammenos’un olası provakasyonuna karşı önlemler artırıldı.

Gökhan Karakaş – İstanbul – Milliyet Gazetesi

Kardak krizi, 25 Aralık 1995 gecesi Figen Akat adlı Türk yük gemisinin karaya oturmasıyla başlamıştı. Yunanistan’ın geminin oturduğu kayalığın kendisine ait olduğunu söylemesi ve Yunan Sahil Güvenlik askerlerinin gemiye bayraklarını dikmesiyle Türkiye tepki göstermişti. 26 Ocak 1996’da Kalimnos Belediye Başkanı ve papazı, Kardak kayalıklarına giderek Yunan bayrağını asınca kriz en üst seviyeye çıkmıştı. Dönemin başbakanı Tansu Çiller, askeri operasyon emri verince Deniz Kuvvetleri Komutanlığı’nın en gözde birliği SAT’lar İstanbul’dan harekete geçmişti. Üsteğmen Ali Türkşen ve Üsteğmen Ercan Kireçtepe komutasındaki astsubaylar Hakan Çalışkan, Salih Çörekçioğlu, Cavit Özmen, Abdullah Arslan, Sadettin Doğan, Levin Keten, Lütfü Tokuşoğlu, İbrahim Balçın, Hasan Arap ve Tanel Erenay Kardak kayalıklarına çıkarak Yunan bayrağını indirerek Türk bayrağını dalgalandırmıştı. HS Hydra savaş gemisinden havalanan helikopterin düşmesi üzerine üç Yunan askerinin hayatını kaybetmesi, iki ülke arasındaki gerilimi 22 yıldır devam ettiriyor.

Her yıl Ocak ayı sonunda Kilimli adasından Kardak çevresine gelen Yunan Savunma Bakanı ve din adamları için bu yıl önlemler artırıldı.

Afrin’i fırsat bilebilirler

Türkiye’nin Suriye sınırında sürdürdüğü Afrin operasyonundaki yoğunluğu fırsat bilerek Kardak’a çıkmayı deneyebileceği düşünülen Yunan Savunma Bakanı Panos Kammenos’a karşı devriye sayısı artırıldı. Bölgede görev yapan Sahil Güvenlik Komutanlığı botlarının sayısı iki katına çıkartılırken, Deniz Kuvvetleri Komutanlığı özel önlemler geliştirdi. Bir korvet, iki hücumbot ve iki karakol gemisi bölgede devriyeye başlarken tam donanımlı bir fırkateyn Aksaz Deniz Üssü’nde hazır bekletiliyor. Dalaman’dan havalanan deniz karakol uçakları ve deniz helikopterleri de gökyüzünden Kardak çevresini gözetim altında tutuyor.

Türk sularına girmeye çalıştılar

Bodrum’a bağlı Gümüşlük Mahallesi’ne 3.5 mil uzaklıktaki Kardak’a Yunan savaş gemisinin yaklaşmasına, Türk sahil güvenlik botu engel oldu. Dün Türk sahil güvenlik botu ve Yunan savaş gemisi, Kardak bölgesinde karşı karşıya geldi. Kilimli’den gelen Yunan savaş gemisinin Kardak’a yaklaşarak Türk sularına girme çabasına, Türk sahil güvenlik botu önüne geçerek engel oldu. Yaklaşık yarım saat süren gerginliğin ardından Yunan savaş gemisi, Kilimli önlerine çekildi. Türk botunun ise Kardak önünde beklemeye devam ettiği görüldü. Bir Türk sahil güvenlik helikopteri de bölge üzerinde uçuş yaptı. Ayrıca, 3 gündür Kilimli Adası’nın Kardak’a bakan kuzeybatı yönünde 120 Yunan askerinin gerçek mermilerde tatbikat yaptığı açıklandı.

Kaynak: Milliyet Gazetesi