İngilizler 2012 yılında Atatürk’ü neden “En büyük İngiliz düşmanı” seçtiler

Çünkü o, İngiliz gemisine değil, İngiliz’lerin tepesine bindiği için Atatürk İngiltere’nin en büyük düşmanı seçildi..
İşte o haber: 

İngiltere Ulusal Ordu Müzesi’nin internet üzerinden düzenlediği “En büyük düşman” oylamasında Atatürk ilk sırayı aldı. İkinci sırayıysa İrlandalı Michael Collins aldı

İngiltere’nin başkenti Londra’da bulunan Ulusal Ordu Müzesi’nin internet üzerinden düzenlediği “İngiltere’nin En Büyük Düşmanları” konulu ankette internet oylaması tamamlandı.
Buna göre, 20 kişilik listenin birinci sırasında 3 bin 90 oyla Mustafa Kemal Atatürk yer aldı.
Atatürk’ün ardından ise 2 bin 787 oyla 1919-1921 arasındaki İrlanda Bağımsızlık Savaşı’nın kahramanlarından Michael Collins, 470 oyla İkinci Dünya Savaşı’nda Kuzey Afrika’daki İngiliz birliklerine karşı verdiği savaşta kazandığı başarılar nedeniyle ‘Çöl Tilkisi’ olarak anılan Erwin Rommel, 304 oyla Fransa İmparatoru Napolyon Bonaparte ve 139 oyla da ABD’nin ilk Devlet Başkanı George Washington geldi.
Kesin sonuçların 14 Nisan’da düzenlenecek konferansa katılanların vereceği oylarla en büyük düşman seçilecek. Yetkililer, oylamanın amacının İngiltere’nin kazandığı askeri zaferlere dikkat çekmek ve az bilinen bazı askeri olaylara atıfta bulunmak olduğunu kaydetti.

2012  yılı…

tarih