İlk fotoğraf Hiroşima’dan 1 ay sonra. İkinci fotoğraf Tsunami’den 1 ay sonra.. Japonlar ve eğitim.. Başarı böyle geliyor işte

Hiroşima atom bombası sonrası - Tusunami sonrası

Japonya. ilk fotoğraf, Hiroşima’dan 1 ay sonra.
İkinci fotoğraf, Tsunami’den 1 ay sonra.
Eğer temelin “eğitim” ise, seni hiçbir şey yıkamaz.

HİROŞİMA ve NAGASAKİ’YE ATOM BOMBASI

1945 yılının sonuna kadar Hiroşima’da atom bombası saldırısından dolayı yaklaşık 140.000 kişi hayatını kaybetti.

6 Ağustos 1945 yerel saatle 08.15′te, ABD Hava Kuvvetlerine ait “Enola Gay” adlı B-29 bombardıman uçağı, Japonya’nın Hiroşima kentine “little boy” (küçük çocuk) adı verilmiş bir atom bombası attı.

İnsanlık tarihi boyunca ilk kez Hiroşima’da kullanılan ve 15 bin tonluk TNT’nin patlayıcı gücüne eşdeğer bu atom bombası, resmi kaynaklara göre 140 bin kişinin ölümüne, onbinlerce insanın da radyasyondan ağır şekilde etkilenmesine neden oldu. Kentin yüzde 60′ı haritadan silindi, kent üzerinde 13 kilometrekarelik bir radyasyon bulutu oluştu.

Hiroşima’ya bomba atılmasından üç gün sonra, 9 Ağustos 1945′te, bu kez Nagazaki kentinin insanları atom bombası ile tanıştı. Amerikan “Bockscar” isimli B-29 Superfortess uçağı, “Fatman” (Şişman Adam) adlı ikinci nükleer bombayı Nagazaki semalarından kentin üzerine bıraktı. Patlama gücü 21 bin tonluk TNT’ye eşit olan “Şişman Adam”, ilk anda 100 bin kişiyi öldürdü.

ABD tarafından Hiroşima ve Nagazaki’ye atılan atom bombaları, 360 bin kişinin ölmesine, onbinlerce insanın da kalıcı yaralar edinmesine neden oldu. ABD, atom bombalarını Japonya’nın Pearl Harbor Limanı’na yaptığı baskının intikamını almak ve İkinci Dünya Savaşı’na son vermek için kullandığını açıkladı. Japonya, Hiroşima ve Nagazaki’ye atılan atom bombalarının ardından 14 Ağustos 1945′te Müttefik ülkelere teslim olduğunu açıkladı.

Hiroşima, 6 Ağustos 1945′ten sonra, bir “barış şehri” olarak yeniden inşa edildi. Bombanın yıktığı alanda, ayakta kalan ilk bina “Hiroşima Barış Anıtı” olarak seçildi. Her yıl Hiroşima’da yaşamını yitirenler için anma töreni düzenleniyor. Bombanın düştüğü yer yakınında kurulan Barış Parkı’nda binlerce insan biraraya gelerek, bombalamada yaşamını yitirenlerin anısına saygı duruşunda bulunuyor.

Tarihte Bugün

II. Dünya Savaşı’nda ABD tarafından Japonya’nın Hiroşima kentine atom bombası atıldı: 70.000 kişi o anda, onbinlerce insan da ileriki yıllarda radyasyonnedeniyle öldü. Zamanla radyoaktivite’nin yol açtığı kanserler de dahil ölü sayısı 200 binin üstüne çıktı.

Nagasaki

Japonya’nın Nagasaki kenti:

9 Ağustos 1945’te ABD Hava Kuvvetleri’nin şehre attığı ‘Şişman adam’ lakaplı atom bombası en az 70 bin kişinin ölümüne ve Japonya’nın teslim olmasına neden olmuştu.
Bundan 70 yıl önce Nagasaki’nin kaderini değiştiren olay aslında bir dizi aksaklığın ve şanssızlığın sonucunda gerçekleşmişti.

9 Ağustos 1945’te sabaha karşı 03.47’de, ABD hava kuvvetlerinin B-29 tipi bombardıman uçağı Bockscar Tinian adasından havalandı ve ‘Centerboard II’ adı verilen ikinci bir atom bombasını bir Japon şehrine atma görevi başlamış oldu.
Ancak daha görev başlamadan işler yolunda gitmiyordu. Uçağın yakıt pompası sorunları yaşaması nedeniyle kalkış sürekli erteleniyordu. Sadece bir gün önce dört B-29 bombardıman uçağı kalkışta yaşanan teknik sorunlar nedeniyle düşmüş ve yakıt depoları dolu olduğu için büyük yangınlar çıkmıştı.
Tinan hava üssünde çalışan bir ABD’li mühendis o günleri anımsarken “Uçağın kalktığını görene kadar hepimiz on yıl yaşlandık” diyordu.
Ancak Bockscar sonunda sorunsuz bir şekilde havalanmıştı.

‘Şişman adam’ lakaplı atom bombası 5 ton ağırlığındaydı. Bombanın bir kopyası Nagasaki’deki müzede sergileniyor.
5 tonluk atom bombasını taşıyabilmesi için Bockscar bombardıman uçağının tüm zırhı ve mühimmatı sökülmüştü.
Kalkıştan tam 13 dakika sonra, uçağın mürettebatı ‘Şişman adam’ lakaplı bombanın üzerindeki yeşil kabloları kırmızı kablolarla değiştirdi. ‘Şişman adam’ artık kullanıma hazırdı.
Hiroşima’ya atılan atom bombası ‘Küçük çocuk’ yassı bir silindir biçimindeyken, ‘Şişman adam’ dev bir yumurtaya benziyordu.
Yaklaşık bir buçuk metre yüksekliğinde ve 3 metre uzunluğundaki bombanın kuyruğu, bombanın hedefine doğru giderken savrulmaması için tasarlanmıştı.
‘Şişman adam’ın üzerinde Bockscar mürettebatından mesajlar da yer alıyordu “Size bir hediye daha” ve “Hirohito’ya ikinci öpücük” yazıları atom bombası Nagasaki’ye düşerken üzerindeydi.
6 saatlik uçuşun ardından Bockscar, Yakuşima adlı küçük adaya ulaşmıştı. Burada iki B-29 uçağı daha Bockscar’la buluşacaktı.
İlki ‘Mükemmel Artist’ adlı uçaktı. Görevi atom bombasının gücünü ölçmekti. İkinci uçak ‘Büyük Kokuşuk’ ise kamera sistemleriyle donatılmıştı. Görevi de hedefi vurma konusunda Bockscar mürettebatına yardım etmekti.

Nagasaki’ye atom bombasını atan B-29 tipi bombardıman uçağı Bockscar.
Ancak ‘Büyük Kokuşuk’ bir türlü gelemiyordu. 50 dakika beklemeden sonra Bockscar ve ‘Mükemmel Artist’ yola devam etme kararı aldılar. Hedef Kokura kentiydi.
178 bin nüfuslu şehir, ABD ordusunun komutanları tarafından ‘Japonya’nın en büyük silah depolarından birisi’ olarak tanımlanıyordu.
Bockscar mürettebatına verilen emirlerde kesinlikle radar sistemini kullanmadan, hedefi gördükten sonra bombanın bırakılması yönündeydi.
Bu emrin gerekçesi, o dönemde radar sistemlerinin büyük sapmalara neden olmasından kaynaklanıyordu.
Bockscar sabah 10.45’te Kokura’ya ulaştığında kentteki askeri yapıların üzerinde büyük bir sis bulutu olduğunu gördü.
Nedeni hâlâ belli olmayan bu sis bulutu Kokura’daki hedeflerin vurulmasını neredeyse imkansız hale getiriyordu.
Bugüne kadar sis bulutuyla ilgili üç teori üzerinde duruluyor:
Rüzgarın terse dönmesi ve toz bulutlarının kalkması
ABD’nin komşu şehir Yawata bombardımanı
Kokura elektrik santralindeki mühendislerin şehri maskelemek için bilinçli olarak duman püskürtmesi
Gerekçe ne olursa olsun, bu sis bulutu nedeniyle ‘Şişman adam’ Kokura’ya atılamamıştı.

Şehir üzerinde yaklaşık 45 dakika kalan mürettebat ikincil hedefe yönelmeye karar verdi: Nagasaki.
Nagasaki Nisan 1945’te hazırlanan planlar kapsamında 17 olası atom bombası hedefinden birisi olarak listeye alınmış olsa da Mayıs ayında şehir listeden çıkarılmıştı.
Her ne kadar Nagasaki’de büyük bir liman ve Japon donanması için torpidolar imal eden tesisler olsa da kentte aynı zamanda ABD’li savaş esirlerinin tutulduğu bir kamp da yer alıyordu.

Dağlık bir coğrafyada yer alan Nagasaki askeri açıdan da zorlu bir hedefti. Kokura ve Hiroşima görece daha düz platolarda yer alan şehirlerken, Nagasaki derin bir vadinin dibindeydi.

Hiroşima, ABD’nin öncelikli atom bombası hedefleri arasında yer alıyordu. Nagasaki ise listeye son anda eklenmişti.
ABD ordusunun diğer olası hedefleri arasında Kyoto ve Yokohama da vardı. Ancak Yokohama’nın bombalanması sonucu şehir ‘Olası atom bombası hedefleri’ listesinden çıkarıldı.
ABD’li komutanlar atom bombasının tam etkilerini görebilmek için daha önce bombalanmamış şehirleri tercih ediyordu.
Ancak listede Nagasaki yoktu. Hatta şehir daha önce en az 4 kez ABD hava kuvvetleri tarafından bombalanmıştı.
24 Temmuz 1945’te hazırlanan görev emrinde olası hedefler şöyle sıralanmıştı:
Hiroşima
Kokura
Niigata
ABD ulusal arşivindeki belgelere bakılırsa bu metne birileri el yazısıyla bir ekleme yaparak ‘ve Nagasaki’ yazmış. Ancak bu eklemeyi kimin, neden yaptığı hâlâ bilinmiyor.
Bockstar saat 11.50’de, yaklaşık 8 saatlik uçuşun ardından Nagasaki semalarına ulaşmıştı.

Mürettebat kayıtlarında uçağın iki saatten daha az süre için yeterli yakıtının kaldığı belirtiliyordu. Hatta pilotlardan birisi uçağı bir ABD üssüne döndürebileceklerinden emin olmayarak “Acaba Pasifik soğuk mudur?” yazmıştı.

Nagasaki’nin üzerinde de bulutlar vardı. Bombayı bırakacak olan uçak mürettebatı bulutların izin verdiği aralıklardan Mitsubishi silah fabrikasını arıyordu.

Pilot hedefi gördüğünü söyledikten 45 saniye sonra ‘Şişman adam” Bockscar’dan atıldı.
Bomba uçaktan ayrılır ayrılmaz pilot irtifa kazanarak birkaç saniye sonra yaşanacak büyük felaketten uzaklaşmaya başlamıştı.
‘Şişman adam’ 12’yi 2 dakika geçe Nagasaki’ye düştü.

Nagasaki’ye düşen atom bombası şehirde büyük bir yıkıma yol açtı, en az 70 bin kişiyi öldürdü.

‘Muhteşem Artist’in çektiği görüntüler patlamanın yarattığı şok dalgasıyla bulutların dağıldığını gösteriyor. Önce kırmızı renkte olan ateş topu beyaza dönüşerek yükseliyor.
Karada büyük bir yıkım ve felaket yaşanırken, gökyüzünden kaydedilen görüntülerde sadece mantar şeklinde yükselen korkunç bir duman görünüyor.
Peki uçak mürettebatı gerçekten bir hedef görerek mi bombayı bıraktı?
Bu konuda yaygın şüpheler var.
Nobel ödüllü fizikçi Luis Alvarez, son saniyede hedefin görüldüğü hikayesini “Biraz salçalanmış bir versiyon” olarak yorumluyor. Bombanın düştüğü yer Mitsubishi torpido fabrikasının yaklaşık 1 kilometre uzağına isabet etmişti.
Ancak bu nokta esas hedeflenen silah fabrikasından oldukça uzaktaydı.
Bombanın isabet ettiği nokta aynı zamanda Nagasaki’nin en çok sivili barındırdığı yeriydi. 1946’da ABD ordusunun hazırladığı haritada bombanın doğrudan yok ettiği bölgede çok sayıda hastane ve okulun yanı sıra bir de hapishane olduğunu gösteriyor.
Bombanın ardından ABD uçaklarından bu kez yüzbinlerce kağıt parçası Nagasaki’ye atılıyordu.
Kağıtlarda Japonca atom bombasının etkileri ve halkın bu etkileri azaltmak için neler yapabileceği anlatılıyordu.
Bockscar bombayı bıraktıktan sonra saat 13.20’de Okinawa hava üssüne gelmişti. Acilen iniş izni isteyen pilotlar bir türlü yanıt alamıyordu.
Başka çaresi kalmayan pilotlar, uçağın camını açıp işaret fişeğini ateşledi ve görenlerin pist bölgesinden çekilmesini ümit etmeye başladı.
Sert bir iniş olsa da uçak inmeyi başarmıştı. Tekerlekler yere değdiği sırada motorlar benzin bittiği için durmuştu.
ABD Japonya’ya atom bombalarını atarken Başkanlık koltuğunda Harry Truman oturuyordu.
O dönemde ABD başkanı olan Harry Truman sonuçtan hiç de memnun değildi. ABD ordusu atom bombası gibi büyük yıkımlara neden olan bir silah için hedefleri ‘amatörce’ belirlemişti.
Ağustos ayının sonlarına doğru Truman günlüğünde “Atom bombası askerlere, askeri tesislere ya da donanmamalara yönelik olarak kullanılmalı. Sivillere, kadınlara ve çocuklara karşı değil!” yazıyordu.
Truman’ın Ticaret Bakanı Henry Wallace da günlüğünde Başkan Truman’ın ‘büyük bir vicdan azabı’ çektiğini yazıyordu:
“100 bin insanı bir anda öldürme fikrine katlanamıyordu. Sürekli kendi kendisine ‘onca çocuk’ diyordu.”
Nagasaki’den bir gün sonra Truman atom bombasının kullanımına dair ilk kararını açıkladı:
“Başkanın doğrudan izni olmadan hiçbir atom bombası kullanılmayacak”
9 Ağustos 1945’ten bu yana savaşlarda bir daha atom bombası kullanılmadı..

JAPONYA’DA TSUNAMİ

11 Mart 2011’de Tohoku, Japonya’nın doğu kıyısı 9.03 şiddetindeki depremle sarsıldı.

Bu büyüklük bu zamana kadar Japonya’ya vuran en yüksek depremi işaret ediyordu.

Japon hükümeti, felaketi resmi olarak “Büyük Doğu Japonya depremi” olarak adlandırdı. Deprem 6 dakika sürdü ve felaket sonrasında bölgede 37.9 metreye varan tsunami dalgaları meydana geldi.

Depremde 15,828 kişi hayatını kaybetti. 6,126 kişi yaralandı ve 2173 kişi kayıp olarak belirlendi. Kara ve demiryolları ağır hasar gördü, çeşitli yerlerde yangınlar çıktı ve bir baraj yıkılarak bölgede sel oluşturdu. Kuzeydoğu Japonya’da 4.4 milyon ev elektriksiz, 1.5 milyon ev ise susuz kaldı, deprem sonucu gıda sorunu da oluştu. Deprem sonucu oluşan tsnuamiler Fukuşima Nükleer santralinde de hasarlar meydana getirdi.

Deprem sonrası oluşan tsunamiler ise saatte 500 km hızla Hawai’ye ulaşmıştı, Kanada’ya kadar ulaşanları da oldu.