‘Er Ahmet’in sesi ateşi kesiyordu’ Deniz Kartalı Gökhan Karakaş’tan tarihi gerçekleri ortaya çıkartan bir Çanakkale bilgisi

Er Ahmet’in sesi ateşi kesiyordu

Atatürk’ün yaveri Cevat Abbas’ın tüm anılarını torunu Turgut Güler derleyerek kitaplaştırdı. Kitapta, bomba yağdıran 11 uçak karşısında Mustafa Kemal’in tutumu, er Ahmet’in gazelleriyle esir değişimi ve Atatürk’ün cephe gerisinde banyo yapan Alman komutana verdiği ceza yer alıyor..

Er Ahmet’in sesi ateşi kesiyordu

Gökhan Karakaş – İstanbul – Milliyet Gazetesi
Avustralya ve Yeni Zelanda’yı ulus bilincine eriştiren Çanakkale Kara Savaşları’nın 103. yılında binlerce Anzak genci yine Gelibolu Yarımadası’na geldi. Anzaklarla Türk askerlerin savaştan dostluğa uzanan öyküsünü en iyi anlatan kaynaklardan biri de Atatürk’ün yaveri Cevat Abbas anıları. Torunu Turgut Güler’in derlediği anılar İş Bankası Kültür Yayınları’ndan çıktı. İşte Atatürk’ün yaverinin gözünden Anafartalar cephesinde yaşananlar:

“Kumandanımın (Atatürk) oturmamı emrettiği yerde oturuyordum. Tepemizde dönüp dolaşan 11 tayyarenin ara sıra üzerimize bıraktığı bombaların gadrine uğramayışımızın sebeplerini zihnen araştırmakla meşguldüm. Ölüm yağdıran bu hava kartallarının zulmünden kurtulmak için kumandanım hiçbir tedbir almaya lüzum görmüyordu. Esasen mesele, gülleden, bombadan, mitralyözden sakınmak değil. Düşman üzerine atılan bir avuç Türk ordusunun başarısını temin etmek ve memleketi büyük bir badireden kurtarmaktı. Bereket versin o zaman bugünkü kadar hava tabiye ve atışları olgunlaşmamış olduğundan bu hava silahı bizi vazifemizden hariç bırakmıyordu. Ecelimizin henüz gelmediği anlaşılıyordu. Cephenin faaliyetinden gözünü çeviremeyen Atatürk, bir el işaretiyle göklerden başımı uzaklaştırdı. Gözlerimi cepheye çevirdim.

Er Ahmet’ten türkü

Kasımpaşalı Küçük Kara Ahmet namında erimiz, taburunun ağırlığında hizmet veriyordu. Doğuştan güzel sesi, tınılı olduğu kadar büyüleyiciydi. Yanlış kelimelerle bellediği şarkı ve gazelleri bile düşman kıtalarının ateşlerini kesmeye kâfi geliyordu. İşte bu sesle, iki taraf muhasımlarının beyaz bayraklı, gözleri bağlanmış delegelerine gerek gösterilmeden külfetsizce her gün bir defa yapılıyordu. Ahmet’in sesi ile iki taraf muharebelerine ara veriyor, mütarekenin devamı Ahmet’in gırtlağının kuvvetine kalıyordu.

Kaynak: Milliyet Gazetesi

Er Ahmet’in sesi ateşi kesiyordu