Ellerinden öpülmesi gereken doktorlar.. Türk kadın doktorlar Afrika’da uzun ameliyatlardan sonra yorgunluktan oracıkta böyle uyudular

Türk Doktorlar 1

Dr. Banu Çiftçi Kadın Doğum ve Tüp bebek uzmanı.
aynı zamanda Bahçeşehir Üniversitesi’nde öğretim görevlisi.
İstanbul’un en gözde, en çok kazanan doktorlarından biri.
Ama her sene birkaç ay her şeyi bir kenara bırakıp Afrika’ya gidiyor..

Melike İlgün

 

Türk Doktorlar

Dr. Banu Çiftçi Kadın Doğum ve Tüp bebek uzmanı.
aynı zamanda Bahçeşehir Üniversitesi’nde öğretim görevlisi.
İstanbul’un en gözde, en çok kazanan doktorlarından biri.
Ama her sene birkaç ay her şeyi bir kenara bırakıp Afrika’ya gidiyor..

Melike İlgün

Doktor Banu Çiftçi kimdir?

Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı, Operatör Doktor Banu Çiftçi, aynı zamanda Afrika gönüllüsü bir doktor, televizyon sunucusu, yazar ve TEDx konuşmacısıdır.

1993-2000 yılları arasında Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi’nde eğitim gördü. Uzmanlık eğitimini, Gazi Üniversitesi Tıp Fakültesi’nde Kadın Hastalıkları ve Doğum Anabilim Dalı’nda tamamladı. Devlet hizmeti yükümlülüğünü,  2005-2006 yıllarında Van Başkale Devlet Hastanesi’nde yaptı.

Eğitimine yurt dışında devam ederek 2006-2007 yıllarında New York Cornell University, Weill Medical College, Tüp Bebek Merkezi ve Medikal Etik Departmanı’nda gözlemci olarak bulundu. 2008 yılında Mount Sinai School of Medicine, New York Kadın Hastalıkları ve Doğum, Maternal-Fetal Tıp Departmanı’nda, 2009 da da Londra’daki King’s College Hospital, Harris Birthright Research Center for Fetal Medicine’da çalıştı.

Çok sayıda uluslararası ve ulusal dergilerde yayınlanmış bilimsel çalışmaları ve kitap çevirileri vardır. Halen Fulya’daki özel muayenehanesinde gebe ve hastalarına hizmet vermeyi sürdürmektedir.

Op. Dr. Banu Çiftçi aynı zamanda “Yeryüzü Doktorları” ve “Tüm Afrika’nın Dostları Derneği” ile 2012’de, Somali Mogadişu’da, 2015’te Kongo DC’de ve 2016’da Uganda’da olmak üzere, sahra altı Afrika’da, gönüllü doktor olarak çok sayıda hasta muayene etti ve ameliyatlar yaptı. Birçok farklı projede yer almasına ortam hazırlayan Kızılay Merkez Kadın Kolları Yönetim Kurulu üyeliği görevinde bulundu.

Op. Dr. Banu Çiftçi özel uzmanlık alanına, radyo televizyon sunuculuğu eğitimini de ekledi. ‘Dialog’ adlı kuruluşun ‘Televizyon Programları ve Haber Sunuculuğu Bölümü’nden mezun oldu.

2012 yılında 1 yıl boyunca, TRT Okul kanalında canlı olarak yayınlanan ‘Anne Çocuk Programı’nın sunuculuğunu yaptı.

Aynı zamanda Türkiye’nin dört bir tarafında, “Başarı, Sınavlar ve Hayata Dair” konulu konferanslarıyla ortaokul, lise ve üniversite öğrencileriyle buluşmaktadır. Yine Kadın Sağlığı’na yönelik konularda da tüm ülkede kurumlar, okul ve belediyelerle işbirliği içinde konferanslar vermektedir.

2017 yılında, biri “Kadın” konusunda, TEDx BahcesehirUniversity biri de “Çocukluk Halinizi Unutmayın” başlığıyla TEDx HacettepeUniversity olmak üzere 2 TEDx konuşması yapmıştır.

“Hamilelik ve Doğum” üzerine çok yakında Destek Yayınlarından çıkacak olan kitabı yayınlanma aşamasındadır.

Resmi YouTube kanalı ‘Op. Dr. Banu Çiftçi Web TV‘de, websitesinde “Herkesin anlayabileceği basitlikte” uzmanlık alanıyla ilgili tıbbi konularda yayınlar yapmaktadır.

Anne – Çocuk sağlığı için hazırlamış olduğu projesiyle çok sayıda anne adayına ulaşmaktadır. Bu proje kapsamında hazırladığı e-bülten ve mobil telefon uygulamaları (iOS & Android) “Op. Dr. Banu Çiftçi’yle Hamilelik” le anne adaylarının sağlıklı ve bilinçli bir gebelik ve doğum süreci geçirmelerine yardımcı olmaktadır.

Sosyal medya üzerinden de büyük kitlelere ulaşmakta ve etkisiyle özellikle tüm öğrencilere ve kadınlara ilham ve motivasyon kaynağı olmaya devam etmektedir. Yine sosyal medya üzerinden Afrika’da ihtiyacı olan bölgelere su kuyusu açtırmak gibi çok sayıda sosyal sorumluluk projelerini bizzat kendi yürütmektedir.

Türk Doktorlar 1