Doların gerçek sahipleri kim? Yani Amerika ve dünyaya hükmedenlerin gerçek ve gizli öyküsü

Hürriyet Gazetesi’nin efsane İstihbarat Şefi Mehmet Ali Yula, NEVZAT YAMAÇ imzalı yazıyı “DOLAR DEDİĞİN NEDİR GÜLÜM?” başlığı ile sosyal medya hesabından paylaşınca arkaguverte.com’a da yayınlamak düştü..

Sonuna kadar okursanız gerçekten bilgi sahibi dolayısıyla da fikir sahibi olursunuz:

Amerikan Halkının İngiltere’ye karşı isyanı, 1776 yılına kadar sürdü. Bu isyan sırasında İngiliz Bankerler isyancıları finanse ediyordu. Karşılığında “Amerikan Parasını Basma Hakkını” elde etmeyi talep ediyorlardı. Başarılı oldular. ABD’nin kurucu ataları İngiliz Bankerlere “Dolar Basma Hakkı” tanıdılar.

1776 yılında Amerika, İngiliz Kralından kurtuldu. Fakat, daha büyük bir felaketin yakasına yapıştığını 1865 yılına kadar fark edemedi. 1865 yılında Amerikan İç Savaşını sona erdiren Abraham Lincoln, “savaş giderleri” gerekçesiyle bankerlerin elindeki dolar basma hakkını Devlete geri aldı. Amerikan Devleti, Başkan Lincoln döneminde ilk defa dolar basabildi. Fakat uzun sürmedi. Abraham Lincoln suikaste kurban gitti. Ölünce “eski düzene” geri dönüldü. Bankerler dolar basmaya devam ettiler.

Daha sonra gelen Başkanların da bankerlerle başı dertteydi. Sonunda orta yol bulundu. 1913 yılında FED adlı banka kuruldu. Amerikan dolarını basma hakkı FED’e verildi. Ancak, FED ortaklarının tamamı banker ailelerinden oluşuyor. FED adındaki bankada, Amerikan Devletinin tek bir hissesi dahi yok. Bankerler Amerika’yı 12 bölgeye bölüp pay etmişlerdi. Bölgeleri temsilen, adına “guvernor” denilen bankacı sıfatıyla FED yönetimine girdiler. Her biri kendi bölgesinde Merkez Bankası şubesi olarak işlev görüyor. Amerikan Devleti sadece FED Başkanını tayin ediyor. Bu işlemi de komedi. Bankerler kimi ister ise o, FED Başkanı tayin ediliyor. FED Amerikan Dolarını basıyor. Merkez Bankası olarak görev yapıyor.

Bankerler iki kere Avrupa’yı kana buladıktan sonra, 1944 yılında Bretton Woods Para Anlaşması ile Doları Dünya Parası olarak kabul ettirdiler. Bu anlaşma ile bir dolar karşılığında 0,888 gram altın olduğu var sayıldı. Katılımcı 48 ülke paralarını Dolara göre tarif ettiler. Böylece “dövize bağlı” para sistemi ortaya çıktı. Herkes memnun idi. Zira, Dolar karşılığında altın var sayılıyordu ve dolaylı olarak altına bağlı para sistemi devam ediyordu.

1960 yılında Başkan J.F. Kennedy, Amerikan Hazinesinin “doları bankerlerden borç almasına” karşı çıktı. 1110 sayılı kanun teklifi ile “bankerlerin para basma hakkının devlete devredilmesini” talep etti. Fakat o da bir suikaste uğradı. Halk Kennedy’leri seviyordu. Yerine R. Kennedy hazırlanıyordu. Fakat o da suikaste kurban gitti.

Kennedy’nin yerine geçen Başkan Yardımcısı Johnson’un ilk işi 1110 kanun teklifini Temsilciler Meclisi’nden geri çekmek oldu. Bankerler dolar basmaya devam ettiler. Bankerler, devleti borçlandırmak amacıyla Amerika’yı savaşa soktular. Kore Savaşı, Vietnam Savaşı Amerikan Devletinin giderlerini artırıyordu. Sam Amca, Bankerlerden borç alarak savaşı finanse ediyordu. Amerikalı ölüyor ve öldürüyor, ama ne için bu işlere bulaştıklarını dahi bilmiyordu.

1965 yılında Fransa’nın ünlü Devlet Başkanı General De Gaulle, “eldeki altından daha çok Dolar basıldığını” fark etti. Amerika’dan elindeki dolar karşılığında altın talep etmeye başladı. Tartışma 1972 yılına kadar devam etti. Başkan Nixon 1972 yılında doların altın karşılığını kaldırdı. Dolar karşılıksız kağıt paraya dönüştü. Fransa’nın sesini kesmek için de SDR (Special Driving Right = Özel Çekme Hakkı) adında, devletler arasında geçerli bir para icat ettiler. Bu para Dolar, Mark, Yen, Sterlin ve Fransız Frank’ının belli oranları ile katılımından oluşuyordu. 2002 yılında SDR içerisindeki Frank ve Markın yerini Euro aldı. 2016 yılında Çin Parası da SDR’lere ilave edildi.

Günümüzde uluslararası rezervlerin % 4’ünü SDR’ler oluşturuyor. Dolar egemen para olmaya devam ediyor. 1972 yılından beri kağıttan kule Dolar, karşılıksız para olarak bankerler tarafından basılıyor. Dünya parası olarak iş görüyor. Amerikalı ve diğer ülke vatandaşları doları Amerikan Devletinin parası zannediyor. 13 aileden oluşan ve sayıları bini geçmeyen Bankerler, karşılıksız olarak bastıkları kağıt para Dolar ile dünyayı idare ediyor.

Adına da “Dolar İmparatorluğu” deniliyor.

NEVZAT YAMAÇ

 

Patreon üzerinden desteğinizi bekliyoruz.