Dini kendi çıkarları için kullananlardan nasıl kurtulunur? Yaşar Nuri Öztürk Hoca yıllar önce açıklamış

Yaşar Nuri Öztürk, “Dinci tasalluttan kurtulmanın felsefi çaresi Deizm’dir” iddiasında bulundu.

İlahiyatçı Prof. Yaşar Nuri Öztürk yeni kitabında şok eden iddialarda bulundu. Deizm hakkında yazdığı yeni kitabı hakkında konuşan Öztürk, “Kuran; Deizm’i teşvik eden, terviç eden bir kitap değil ama ona kapı aralayan bir kitaptır’’ iddiasında bulundu.

“ATATÜRK DE DEİST’TİR”
Röportajında aşırı dindar insanların bir zaman sonra yozlaştıklarını söyleyen Öztürk, “Deistler, dinciliğin bütün kötülüklerine, rezilliklerine rağmen Allah’a inançlarını koruyan samimi mümin insanlardır. Tarihin en namuslu, en ahlaklı, en üretken adamlarıdır. Atatürk de Deist’tir. Hem namuslu hem de Allah’a imanı olan adam başka bir yere gidemez” dedi.

DEİZM NEDİR?

Deizm veya Yaradancılık, mantık ve doğal dünyaya dair gözlemlerin kaynağını oluşturduğu; dini bilgiye dolaysız biçimde sadece akıl yoluyla ulaşılabileceği ilkesini esas alan, bu sebeple vahiy ve benzerine dayalı tüm dinleri reddeden tek Tanrı inancı.

Kehanetlerin, mucizelerin, dini dogmaların, demagojilerin ve kaynağı ilahi ilan edilen dinlerin reddinden dolayı peygamberler, kutsal kitaplar, sevap, günâh, ibâdet, dua, vahiy, melek, cin, şeytan, cennet, cehennem, ahiret ve kader gibi kavramların bu inanışta yeri yok.