Depremden hemen sonra ilk görüntüler! Kos Adası’nda (İstanköy’de) hasar var

Depremden hemen sonra ilk görüntüler! Kos Adası’nda (İstanköy’de) hasar var.

KOS – İstanköy Adası

İstanköy Bodrum Yarımadası’nın karşısında, Anadolu’dan 8 mil uzakta yer alan bir Ege adasıdır. Yunanistan’ın 12 Adalar Vilayeti’ne bağlıdır. 2005 rakamlarına göre nüfusu 49.500’dür. Adada turizm oldukça gelişmiştir. Antik kalıntılar bulunmaktadır.

DEPREM

Türkiye’nin Batı bölgesi Muğla merkezli depremle sallandı. Afet ve Acil Durum Yönetimi (AFAD) saat 01.31’de meydana gelen depremin büyüklüğünü 6.3 olarak açıklarken, Boğaziçi Üniversitesi Kandilli Rasathanesi ve Deprem Araştırma Enstitüsi ise 6.2 olarak duyurdu.
Boğaziçi Üniversitesi Kandilli Rasathanesi ve Deprem Araştırma Enstitüsü’ndan alınan bilgiye göre saat 01.31’de merkez üssü Muğla’nın Gökova İlçesi’nde 6.2 büyüklüğünde deprem oldu. Deprem Muğlanın yanısıra Ege bölgesi ile Akdeniz’in bazı bölgelerinden de hissedildi. Depremi hisseden bölgelerde vatandaşlar indişe ile sokaklara çıkarken, can kaybı ve hasar konusunda belediye ve ekipler çalışmalara başladı. Afet ve Acil Durum Yönetimi (AFAD) ise depremin büyüklüğünü 6.3 ve merkez üssünü ise Muğla’nın Datça ilçesi olarak açıkladı.

Muğla ve Bodrum’da bazı noktalarda elektrikler kesildi. Halk sarsıntının ardından sokağa çıktı.

Muğla Valisi Esengül Civelek ise depremin ardından yaptığı açıklamada, “Şu ana kadar deprem sonrasında intikal eden herhangi bir olumsuzluk yok. Ancak depremin getirdiği endişeyle vatandaşlarımız sokaklarda. Deprem sırasında atlayan vatandaşlarımızın incinmesiyle hastaneye başvuran vatandaşlarımız var ama çok değil birkaç kişi. Bir yaralanma şeklinde değil. Kent genelinde depremin etkisiyle olarak olumsuz herhangi bir durumu yaşamadığımızı ifade edebilirim. Detaylı bir çalışma yapıyoruz” ifadelerini kullandı.

Bodrum belediye başkanı Mehmet Kocadon ise Bodrum’da yol çökmeleri olduğunu ve bazı makilik alanlarda yangınlar meydana geldiğini ifade etti. Kocadon can kaybı konusunda bir bilgi olmadığını söyledi.

Kos Adası’nda 2 kişi yaşamını yitirdi

Bodrum merkezli deprem Yunanistan’ın Kos adasında da şiddetli bir şekilde yaşandı. Yunanistan basını adada 2 kişinin yaşamını yitirdiğini duyurdu.

‘Datça’da ilk defa bu kadar şiddetli depremle karşılaştık’

Datça Belediye Başkanı Gürsel Uçar yaptığı açıklamada şunları söyledi:

“Datça’da ilk defa bu kadar şiddetli bir depremle karşı karşıya kaldık. Bütün halk sokakta. Edindiğimiz bilgiye göre; yıkılan bir yerimiz yok. Datça’nın bütün sokakları dolaştım. Herhangi bir şey yok. Köylerden net bir bilgi ise henüz gelmedi. Ama oralarda yüksek katlı binalar yok. Umarım oralardan da kötü haber gelmeyecek.” Ege’de meydana gelen depremi AFAD 6,3, Kandilli 6,2 ve ABD Jeolojik Araştırmalar Kurumu 6,7 büyüklüğünde açıkladı.

Yunanistan kaynakları

Deprem için Yunanistan kaynakları ise ilk verdikleri bilgilerde 6.6 şiddetini verdiler. Yunanistan kaynakları ayrıca depremin yerin 10 km altında gerçekleştiğini belirtti.

Yurttaşlar sokaklara döküldü

Deprem Muğlanın yanısıra Ege bölgesi ile Akdeniz’in bazı bölgelerinden de hissedildi. Depremi hisseden bölgelerde vatandaşlar indişe ile sokaklara çıktı.

[Haber görseli]

Kos Adası Defterdar Cami’nin minaresi yıkıldı

Öte yandan Bodrum’da birçok binaların yanısıra Devlet Hastanesi’nin acil servisi bölümünün duvarında da çatlaklar meydana geldi. Bunun üzerine acil servisteki hastalar bahçelere taşındı.Bodrum’da trafolarda meydana gelenh hasar nedeniyle birçok kesimde elektriklerin kesik olduğu ayrıca bölgede aşırı yüklenmeden dolayı telefonla ulaşımda da sıkıntılar yaşandığı belirtildi. Gümbet’te ise dev dalgalar oluştuğu ve sahile vurduğu öne sürüldü