Deniz Kuvvetleri Komutanlığı’ndan açıklama geldi

Konu : BASIN AÇIKLAMASI

08 Mart 2017 tarihinde “MİLGEM Projesi kapsamında üretilen korvetlerde yer alan 3D SMART-S Mk-2 radarının tam performansla çalışmadığı ve hedefleri göremediği” konusunda Deniz Haber Ajansı’nda ve bahse konu ajans kaynak gösterilerek Yeniçağ, Cumhuriyet ve Aydınlık gazetelerinin internet sitelerinde yer alan haberler gerçeği yansıtmamaktadır.

 SMART-S üç boyutlu hava arama radarı; Fransa, Kanada, Danimarka ve Güney Kore’nin aralarında bulunduğu toplam 10 ülkenin Deniz Kuvvetleri unsurlarında bulunmaktadır. Türk Deniz Kuvvetlerinde halen fırkateyn ve milli gemi olarak inşa edilen ADA sınıfı korvetlerimiz dahil toplam 10 adet gemide 2011 yılından bu yana kullanılmaktadır.

 SMART-S radarının gerek platformlarımız için diğer aday radarlar arasından seçim aşamasında, gerekse muayene ve kabul aşamasında birçok kriter göz önüne alınarak detaylı inceleme ve titizlikle icra edilen testler sonucunda envantere alınması Deniz Kuvvetleri K.lığınca tedarik makamları ile koordineli olarak sağlanmıştır.

 Türk Deniz Kuvvetleri’nin SMART-S’li gemileri, başta Türkiye’nin çevre denizleri olmak üzere dünya denizlerinde başarılı görevler icra etmektedir. SMART-S radarı; 2012 yılından itibaren Güney Afrika dahil dünyanın çeşitli coğrafyalarında yüksek süratli dronların kullanıldığı karmaşık tatbikat senaryolarına istinaden yapılan top ve güdümlü mermi atışlarında, hedefleri yüksek performansla tespit ve takip ederek başarısını kanıtlamıştır.

Dolayısıyla, SMART-S üç boyutlu arama radarları Türk Deniz Kuvvetleri platformlarında günümüze kadar icra edilen eğitimlerde ve gerçek görevlerde sistemden beklenen performansı sergilemiş, gemilerin ve görev gruplarının hava savunmasında önemli bir sensör olarak rol almıştır.

 Hangi maksada hizmet ettiği anlaşılamayan söz konusu asılsız haber, büyük meşakkatle, bilimsel süreçler ışığında, en üst teknolojiyle gerçekleştirilen ve Türkiye Cumhuriyeti’nin kendi harp gemisini dizayn ve inşası açısından önemli bir dönüm noktasını teşkil eden MİLGEM projesi nezdinde ülkemizin itibarını da zedeleyici niteliktedir.

Türk Silahlı Kuvvetlerine ilişkin yapılacak müteakip haberlerde kamuoyunun yanlış bilgilendirmeye maruz kalmaması için, bilgilerin doğruluğunun yetkili askeri makamlardan teyit edilmesinin uygun bir hal tarzı olacağı değerlendirilmektedir.

Kamuoyuna saygıyla sunulur.
Deniz Kuvvetleri Komutanlığı
İletişim Şube Müdürlüğü

Patreon üzerinden desteğinizi bekliyoruz.