“Büyük gruplar halindeki aptal insanların gücünü hafife almayın..” George Carlin

George Denis Patrick Carlin, komedi albümleri sayesinde 5 kez Grammy ödülü kazanmış İrlanda asıllı Amerikalı komedyen, oyuncu ve yazar.
Carlin, saygısızca diye nitelendirilen tutumu ve dil, psikoloji ve din gibi alanlardaki tabu konulara ilişkin fikirleriyle tanınır.

“Büyük gruplar halindeki aptal insanların gücünü hafife almayın..”
Gerge Carlin

Carlin, saygısızca diye nitelendirilen tutumu ve dilpsikoloji ve din gibi alanlardaki tabu konulara ilişkin fikirleriyle tanınır.
Carlin’in 
Yedi kirli kelime komedi rutini, 1978’de Amerikan Yargıtayı’nın F.C.C. v. Pacifica Foundation davasına yansımış ve 5’e 4 oyla Carlin’in oyunu televizyonlarda yasaklanmıştır.George Denis Patrick Carlin (12 Mayıs 1937 – 22 Haziran 2008), komedi albümleri sayesinde 5 kez Grammy ödülü kazanmış İrlanda asıllı Amerikalı komedyen, oyuncu ve yazar.

Birçok kişi tarafından Lenny Bruce’un yerini aldığı düşünülen Carlin, Comedy Central’ın yayınladığı tüm zamanların en iyi 100 komedyeni listesinde Richard Pryor’un ardından tüm zamanların en iyi ikinci stand-up komedyeni ilan edilmiştir.

22 Haziran 2008’de göğüs ağrıları şikayetiyle gittiği Santa Monica St. John Hastanesi’ne kaldırılan Carlin, aynı gün saat 5:55’te kalp yetmezliğinden hayatını kaybetmiştir.

Ölümünden dört gün sonra John F. Kennedy Merkezi tarafından Carlin’e “Amerikan Komedisi için Mark Twain Ödülü” verilmiştir.